Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
24.04.2016 - 12:39
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TEZEK’ten Elektrik üretecekler

Metreküp Arıtma Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Çevre Mühendisi Mehmet Bülent Doğan, hayvansal atıklardan elektrik enerjisi üreteceklerini söyledi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Mehmet Bülent Doğan, “Devletin teşvikiyle, firmalara atık su tesisleri kurarak; evlerde kullanılan çamaşır atık suyu, tuvalet atık suyu, mutfakta yemek yaparken çıkan atık suyundan ve hayvansal atıklarından elektrik enerjisi elde ediyoruz. Bu geri dönüşümle firmalar kısa zamanda karlı çıkıyor” dedi.

Doğan, “Evsel Atık su Arıtma Tesisleri (Paket Arıtma Tesisleri), Endüstriyel Atık su Arıtma Tesisleri, Havasız (Anaerobik) Arıtma, Baca Gazı Arıtma Sistemleri, Çevre Danışmanlığı, Atık su Arıtma Tesisi Danışmanlığı, Laboratuar Hizmetleri veriyoruz” dedi. 

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Dr. Hamit Kurt’un sorularını cevaplayan Metreküp Arıtma Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Çevre Mühendisi Mehmet Bülent Doğan, Çevre ve Arıtma Teknolojileriyle ilgili önemli konulara değindi.

Tezekten Elektrik nasıl üreteceksiniz?

Mehmet Bülent Doğan: Şuan Türkiye’de önemli bir firmanın ekibi ile görüşme halindeyiz. Hayvansal atıkların yakılarak enerji elde edilmesi kısmını onlar, hayvansal atıkların arıtılması ile elde edilen gazdan enerji elde etmeyi de biz Metreküp Arıtma Teknolojileri üstleneceğiz. Görüşmelerimiz devam ediyor. Devlet, bu konuda teşvik de veriyor.

PEYNİR ALTI SUYUNU ELEKTRİĞE ÇEVİRİYORUZ

Elektrik üretimini en çok nereden elde ediyorsunuz?

Mehmet Bülent Doğan: Türkiye’de önde gelen firmalardan biriyiz. Anaerobik proseslerle beraber, anaerobik prosten açığa çıkan metan gazından elektrik enerjisi dönüşümü prosesi üzerine çalışıyoruz. Özellikle gıda sektöründe sakız, draje, şekerleme, peynir altı suyundan elektrik enerjisi dönüşümü yapmaktayız. En çok gıda sektöründe kirlilik miktarı fazla olduğu için 50.000-100.000 kWh enerji üretebiliyoruz. Bir çok ünlü markaya anaerobik tesisler kurduk.

“Kirlilik miktarı ne kadar çok artarsa, organik kirlilikle beraber çıkacak olan metan gazı daha fazla olacaktır. Haliyle elde edilecek olan elektrik enerjisi miktarı da daha fazla olacaktır.”

Elektrik enerji miktarını nasıl belirliyorsunuz?

Mehmet Bülent Doğan: Yüksek kirlilik miktarında organik kirlilik bulunmaktadır. Anaerobik prosesler kirlilik derecesi 10.000 mg/m3  kimyasal oksijen ihtiyacının üzerinde olan tesislerde yapılabiliyor. Kirlilik miktarı ne kadar çok artarsa, organik kirlilkle beraber çıkacak olan metan gazı daha fazla olacaktır. Haliyle elde edilecek olan elektrik enerji miktarı da daha fazla olacaktır.

ATIKSU TESİSİ YAPTIRAN FİRMA KARLI ÇIKIYOR

Anaerobik proseslerin avantajları nelerdir?

Mehmet Bülent Doğan:  Firmalar, atık su tesislerini devletin belirlediği yasalar çerçevesinde yaptırmak zorundadır. Bu zorunluluğu yerine getirirken kurulan anaerobik proses 2 avantaj sağlar. Birincisi kirlilik miktarını arttıran organik kirlilik, yüksek kapasitede elektrik enerjisine dönüşeceği için tesise harcanan yatırımı 1,5-3 yıl arasında atık su tesisi maliyetini geri kazanmış oluyor. İkinci avantajı ise, tesis hem kendi enerjisini üretip hem de bundan gelir sağlamış oluyor.

Metreküp Arıtma Teknojileri olarak asıl faaliyetleriniz nelerdir?

Mehmet Bülent Doğan: Atık su arıtma tesisleri yaptık, bu tesislerden biyolojik ve kimyasal arıtmalar yaptık daha sonra da anaerobik (havasız) proses üzerinde çalışmaya başladık.

TANITIM VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

Anaerobik Arıtma’dan biraz bahseder misiniz?

Mehmet Bülent Doğan: Anaerobik arıtma proseslerinde, kompleks organiklerin havasız ayrıştırılması hidroliz, asit üretimi ve metan üretimi olmak üzere üç aşamada gerçekleşir. Birinci aşama olan hidroliz kademesinde, katı veya çözünmüş halde olan kompleks organik maddeler daha basit yapıya dönüştürülür. İkinci kademede ise hidroliz yağ asitlerine dönüştürülür. Anaerobik prosesin üçüncü aşaması olan biyogaz (metan) oluşumu gerçekleştirilir. Anaerobik proses, asit bakterilerinin parçalama reaksiyonları sonucunda oluşan ürünlerin, metanojenler tarafından metan, CO2 ve suya dönüştürülmesi ile sonlanır.

KİRLİLİĞİN % 40’I ENERJİYE DÖNÜŞÜYOR

Tesislerde oluşan yüksek kirliliğin ne kadarı elektrik enerjisine dönüşebilir?

 Mehmet Bülent Doğan: Anaerobik prosesi gerçekleştirebilmek için  tesislerde atık suyu 37 derecede ısıtmak gerekir. Biz yüksek kirliliğin yaklaşık %40’nı elektrik enerjisine dönüştürüyoruz. Geri kalan  %60’nı ise  üretimde kullanılmak üzere sıcak su ya da su buharına ve ısıya dönüştürüyoruz. Kendi enerjisini sağlayan tesislere  ayrıca devlet 10 yıllık teşvik katkısı sağladığı gibi üretilen elektrik enerjisini de devlet tesisten satın alıyor.

“Metreküp Arıtma Teknolojileri olarak bir örnek verecek olursak; son yaptığımız tesis kendini 1 yıl 4 ay içerisinde arıtmaya yaptığı yatırım maliyetini amorti edip geri kazanıma başlayacaktır.”

 Siz firma olarak hizmet verdiğiniz tesislere kazançlı bir iş mi yapıyorsunuz?

Mehmet Bülent Doğan: Evet, Metreküp Arıtma Teknolojileri olarak bir örnek verecek olursak; son yaptığımız tesis kendini 1 yıl 4 ay içerisinde arıtmaya yaptığı yatırım maliyetini amorti edip geri kazanıma başlayacaktır.

Ayrıca devlet teşviki olan 10 yıldan geri kalan yaklaşık 8,5 yılını da devlete elektrik enerjisi satarak para kazanacaktır.

 Yani tesis yaptığı üretimi sonucunda açığa çıkan atık su ile hem kendi enerjisini sağlayacak hem elektrik üretim tesisi gibi çalışıp para kazanacaktır.

 DÜNYA’NIN HER YERİNDEN TALEP VAR

 Bu atık sulardan elde edilen elektrik enerjisine talep var mı?

Mehmet Bülent Doğan: Sektörde yeni kullanılmaya başlandığı için talep daha çok kurumsal ve bilinçli firmalardan geliyor ama bunu bilen yatırım yapan Türkiye’de firmalar yok değil. Hem Türkiye’de hem de yurtdışında yaptığımız anaerobik proseslerimiz bulunmaktadır.

 Baca Gazı Arıtma Sistemleri nedir, biraz bahseder misiniz?

 Mehmet Bülent Doğan: Baca Gazı Arıtma Sistemleri, fabrikaların ürettiği ürünler sonrasında açığa çıkan kirliliklerin havaya verilmeden önce arıtılmasıdır. Havadaki karbonmonoksit, azot (NOx)ve sülfür (SOx) bileşiklerinin havaya verilmeden önce havadaki limit değerlere dönüştürülmesi için yapılan mühendislik çalışmasıdır.

 İSTANBUL SUYU TEMİZ

 Arıtma denilince akla ilk gelen su arıtımıdır. İstanbul’un suyu temiz mi?

 Mehmet Bülent Doğan: İstanbul suyu temiz. İstanbul suyu İSKİ tarafından kendi tesislerinde  suyu arıtarak şebekeye veriyor. Ve bu suyun analizleri İSKİ laboratuvarları haricinde denetlenmektedir.

 Sizin içme suyu arıtma projeniz var mı?

Mehmet Bülent Doğan: İçme suyu arıtma projeleri yapıyoruz. Şuan Tekirdağ Marmara Ereğlisi içme suyu arıtma revizyonu süren projelerimizdendir.

Evsel Atık Suyundan enerji elde edilebilir mi?

Mehmet Bülent Doğan: Evlerde kullanılan çamaşır atık suyu, tuvalet atık suyu, mutfakta yemek yaparken çıkan atık suyundan elektirk enerjisi elde edilebiliyor.

Çevre Danışmanlığı ve laboratuvar hizmetleri ile firmalara hangi hizmetleri veriyorsunuz?

Mehmet Bülent Doğan: Çevre danışmanlığımız devlet tarafından belgelendirilmiştir. Çevre Bakanlığı tarafından firmalara çevre konusunda Çevre izni alabilmeleri için danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Laboratuvar hizmetleri ile atık su arıtma tesislerini yapmadan önce suların analizini yaparak, suların ne yapıda ve nasıl olduğunu, su analizi yapılan tesise hangi prosesi uygulayacağımızı laboratuvar ortamında belirliyoruz. Bu belirlemelere göre proses seçilip uygun arıtma sistemini kuruyoruz.

Arıtma tesisi kurduğumuz çoğu firmaya danışmanlık vermeye devam etmekteyiz ve haftalık olarak sularının analizini laboratuvarımızda yapmaktayız.

4 İLE 6 AY İÇERİSİNDE TESİS OLUŞUYOR

Bütün bu faaliyetleriniz ne kadar zamanda hayata geçebiliyor?

Mehmet Bülent Doğan: Anaerobik prosesler için tesis kurulumu firmanın büyüklüğüne bağlı olarak 4-6 ay arasında değişmektedir.

Biz Metreküp Arıtma Teknolojileri olarak taahhütlü çalışırız ve taahhütlerimiz en fazla 6 aydır.

Mehmet Bülent Doğan kimdir?

1974 Hatay doğumluyum. 9 Eylül Üniviersitesi Çevre Mühendisliği bölümü mezunuyum. Mezun olduktan sonra 4 sene Amerika’da kaldım. Oracle yazılım programının administer olmak için eğitim aldım. Sonra Türkiye’ye dönerek kendi branşım olan Çevre Mühendisliği alanında işe başladım, 6-7 yıl belirli firmalarda mühendis olarak çalıştıktan sonra kendi şirketimi kurdum. Yaklaşık olarak 11 yıldır Metreküp Arıtma Teknolojileri olarak dünyaya hizmet veriyoruz.

İletişim: Yenişehir Mah. TEM Yanyolu Çağatay Plaza No:37/3 Ataşehir-İSTANBUL

Tel: +90 216 548 14 50 Fax: +90 216 548 14 55

e-posta: info@metrekup.com.tr

www.metrekup.com.tr

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :