Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
05.12.2016 - 12:19
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çekmeköy Merkez Mahalle Muhtarı Ayşe Güneş'ten önemli açıklamalar

Çekmeköy Merkez Mahalle Muhtarı Ayşe Güneş, mahallesiyle ilgili sağlıktan ulaşıma, ekonomiden sosyal hayata kadar birçok konuda gazetemize özel demeç verdi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Haber/foto: Mehmet Dursun/Güncelposta Gazetesi/Çekmeköy

Ancak yerel yönetimlerin yapabileceği birçok hizmeti  kendi imkanları dahilinde yapmayan çalışan Çekmeköy Merkez Mahallesi Muhtarı Ayşe Güneş, adeta mahallesine gönül bağı ile bağlanmış.

“Mahallesine katkı sunmak için, kapak toplayıp bunun karşılığında aldığı tekerlekli sandalyeleri engelli vatandaşlara hediye edip, hayırsever vatandaşların kullanılmayan ve ihtiyaç fazlası kitap ve giyecekleri toplayıp ihtiyaç sahiplerine dağıtan; mahallenin, su, elektrik, ulaşım ve sağlık ihtiyaçlarının yanı sıra iş bulma noktasında mahalle sakinlerinin taleplerine cevap vermemeye çalışan Çekmeköy Merkez Mahallesi Muhtarı Ayşe Güneş ile samimi bir söyleşi yaptık.”

Çekmeköy Merkez Mahallesi Muhtarı olarak neler yapıyorsunuz?

Ayşe Güneş: Kısaca en başından anlatayım. Bu benim muhtarlığımda ikinci dönemim. İlk seçildiğim dönemde muhtarlıkla ilgili pek bir bilgim yoktu. Tamamen kafamda kurduğum sosyal projelerim vardı ve insanların muhtarlık binasını sadece evrak almaktan ziyade, geldiklerinde bir şeyler paylaşalım yeni fikirler üretelim istiyordum. Asıl önemlisi mahalle meclisleri oluşturalım istiyordum. Birinci dönem yerim küçük olduğu için ancak ikinci dönemimde bu projeyi hayata geçirebildim. Cenaze ya da hasta ziyaretleri yapıyoruz. Başta Aza arkadaşlarım ve gönüllü çalışan arkadaşlarımın destekleri ile hizmetlerimizi yürütmeye çalışıyoruz.

Yani mahalle sakinlerinin sorunlarını çözme noktasında mahalle sakinleriyle beraber yapmaya çalışıyorsunuz?

Ayşe Güneş: Evet. Birlikte her sokaktan insanlarla ayda bir burada toplanıyoruz. Ve aldığımız kararları da sosyal medyadan insanlarla paylaşıyoruz. İnsanlarla hep diyalog halindeyiz. Aramızdaki yardımlaşma ve dayanışmanın gelişmesi açısından elimizden ne gelirse yapıyoruz. Mesela şu an elimde bir yatak ve spor aleti seti var. Sosyal medyadan diğer muhtar arkadaşlarla irtibata geçip ihtiyacı olan birisine ulaştıracağız. Bazen de herhangi bir eşya, giysi, kitap gibi şeylere ihtiyacı olan insanlar muhtarlığa gelip not bırakıyorlar. Bizde bu notlar doğrultusunda yola çıkıp kişileri kişilerle buluşturuyoruz. Örneğin televizyon ihtiyacı olan birini televizyonunu yardım amaçlı vermek isteyen biri ile iletişime geçiriyoruz.

NOT: SAYFAYI BÜYÜTMEK İÇİN FOTO ÜZERİNE TIKLAYINIZ!

Muhtarlık binasınız güzel, kim yaptı?

Ayşe Güneş: Yer tahsisini Belediyemiz verdi. Binayı Özel İdare yaptı. Yer bakımından biraz sıkıntımız var ama bir giyecek sirkülâsyonu var. Eşya geliyor ve hemen gidiyor. Kayışdağından gelen düzenli olarak gelen bir vatandaşımız var. Haftada bir gelip etrafındaki komşusu için giysi bölümünden giysi alıp gidiyor.

150 KG KAPAĞA BİR ENGELLİ ARABASI

Çevreye duyarlılığınızı da biliyoruz? Geri dönüşüm için kapak topluyorsunuz değil mi?

Ayşe Güneş: Evet. Kapakları 150 KG topladığımızda Avrupa yakasındaki Esenler Belediyesini arıyorum. Gelip kapak dolu çuvalı alıyorlar yerine bir tane engelli arabası veriyorlar. O arada mahallede felç geçirmiş, ayağı kesilmiş ya da engelli bireyi olan aileye kayıtsız evraksız hemen arabayı veriyoruz. Bizim Çekmeköy Belediyemiz ise sağ olsunlar geri dönüşüm için atık yağları topluyorlar ve karşılığında engelli arabası veriyorlar.


“Aile sağlık merkezi sıkıntımız vardı, Çekmeköy Belediyemiz bu sorunumuza el attı ve çözdü. Çavuşbaşı caddesinde bir bina tuttu, içinin dizaynını da hayırsever bir vatandaşımız söz verdi o yaptıracak inşallah.”

Çekmeköy Merkez Mahallesi olarak öncellikli ihtiyaçlarınız nelerdir ?

Ayşe Güneş: Aile sağlık merkezi sıkıntımız vardı Belediyemiz bu sorunumuza el attı ve çözdü. Çavuşbaşı caddesinde bir bina tuttu, içinin dizaynını da hayırsever bir vatandaşımız söz verdi o yaptıracak. Ulaşımla ilgili sorunumuz var. Dört gözle Üsküdar-Çekmeköy metrosunun açılmasını bekliyoruz. Metro açıldığında Merkez Mahallesinden Metro istasyonuna 30 dakika aralıklarla otobüs ring hattı verilecek. Bu bizim bütün ulaşım sorunumuzu bitirecek inşallah. Son duraktan yolcuları alıp Madenler Metro durağına götürecek ve oradan yolcuları alıp buraya getirecek. Böylelikle Merkez Mahallesi ve çevre mahallelerimizin trafik ulaşım sıkıntısı giderilmiş olacak.

YADİGAR MUHTARIMA POZİTİF AYRIMCILIK

Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Yadigar Arslan Hanım ile irtibat halindesiniz sanırım?

Ayşe Güneş: Yadigar Hanım hem komşumuz hem de bir hemcinsim olarak çok değer verdiğim bir arkadaşımızdır. Bütün muhtarlarımızla irtibat halindeyiz. Birimiz bir konuda takıldığımız hemen diğerine sorarız. Fikir alışverişi var. Bu tür fikir alışverişlerini sağlıklı halde yapabilmek için Çekmeköy Muhtarlar Derneğini kurduk. Bir muhtarımızın bir sıkıntısı varsa ona ortak oluyoruz.  Ama sorunuza dönecek olursam Yadigar muhtarımın bendeki yeri ayrıdır.


“Seçilmiş kişilerin görevi vatandaşa hizmet etmektir ve biz de elimizden her şey ile vatandaşlarımızın hizmetindeyiz. Karşılığında sadece bir Allah razı olsun demeleri bize yetiyor.”Yerel yönetimlerin yapabileceği birçok hizmeti siz kendi imkanlarınız dahilinde yapıyorsunuz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Ayşe Güneş: Seçilmiş kişilerin görevi vatandaşa hizmet e

tmektir ve biz de elimizden her şey ile vatandaşlarımızın hizmetindeyiz. Karşılığında sadece bir Allah razı olsun demeleri bize yetiyor. Başka hiçbir beklentimiz yok. Ben 11 yaşımda çalışma hayatına girdim ve 40 yaşında emekli oldum. Köşemize çekileceğimiz yerde bundan sonraki süreçte istiyorum ki insanlara katkımız olsun. Bizim çocukluğumuz ve gençliğimiz zor şartlarda geçti. Şimdiki imkanlar o zaman yoktu. Bu yüzden bu imkanları insanlarımız için seferber etmeliyiz.

Son olarak Ayşe Güneş Muhtarımız kimdir kısaca kendinizi anlatır mısınız?

Ayşe Güneş: Ben Ordu doğumluyum. 4 yıl Adapazarı’nda yaşadım. 10 yaşında İstanbul’a geldim. 1996 Yılından beri Çekmeköy Merkez Mahallesinde yaşıyorum. Evliyim ve 2 çocuğum 1 torunum var. Yıllardır bu sosyal sorumluluk projelerinin hep içindeydim. Şimdi de Muhtarlık görevim içerisinde bu yardımları yapmaya çalışıyorum.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :