Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
08.12.2016 - 23:39
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çekmeköy Mimar Sinan Mahalle Muhtarı Yadigar Aslan'ın takdire şayan hizmetleri

Çekmeköy Mimar Sinan Mahalle Muhtarı Yadigar Aslan, bir grup gönüllü ile birlikte mahalle sakinlerine yönelik bir birinden güzel sosyal yardımlaşma faaliyetleriyle takdir topluyor

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Muhtarlık binasının çatı katını sosyal butiğe dönüştüren Yadigar Aslan, “Hayırsever vatandaşlar tarafından kullanılmayan elbiseleri bize gönderiyorlar. Bir grup gönüllü ile bu elbiseleri butiğimizde sergileyip ihtiyaç sahiplerine veriyoruz. Ayrıca her 12 kişi bir araya gelip 43 öğrenciye burs vermeye çalışıyoruz. Yine hayırsever vatandaşlarımızdan topladıklarımız kitapları ihtiyaç sahiplerine veriyoruz” dedi.

Çekmeköy Mimar Sinan Mahalle Muhtarı Yadigar Aslan, Genel Yayın Yönetmenimiz Dr. Hamit Kurt’a önemli açıklamalarda bulundu.

“Her salı ve perşembe günleri bu gönüllü arkadaşlarımız geliyorlar ve gelen vatandaşlarımıza sosyal butiğimizden beşer parça sınırı olmak şartı ile kıyafet dağıtımı yapıyorlar.

Yadigar Hanım çok güzel bir sosyal sorumluk projesi içindesiniz. Muhtarlığınızın üst katını adeta bir  butiğe dönüştürüp, çevredeki hayırsever vatandaşların kullanmadığı ihtiyaç fazlası giysi ve kitapları ihtiyaç sahiplerine dağıtıyorsunuz. Bu proje nasıl hayata geçti kısaca bahseder misiniz?

Yadigar Aslan: Aslında ben muhtar olmadan önce mahallede tek odalı küçücük bir dükkan kiralamıştım. Mahalle sakinlerinden evde kullanmadıkları kıyafetleri alıp dükkana koyuyordum. İhtiyaç sahibi olanlar gelip beğendikleri giysileri alıyorlardı. Sonra muhtar olduktan sonra dükkanı kapattım ve aynı projeyi burada hayata geçirmeye karar verdim.  Bir yıl tek başıma idare ettikten sonra, zamanla muhtarlık görevimin yoğunluğundan dolayı bu işe yetişememeye başladım. Bende bu görevi gönüllü kişilere yönlendirmeye karar verdim. Altı kişilik gönüllü bir ekip geldi ve muhtarlığımıza ait çatı katındaki odaya tadilat yaptılar. Salı ve Perşembe günleri bu gönüllü arkadaşlarımız geliyorlar ve gelen vatandaşlarımıza beşer parça sınırı olmak şartı ile kıyafet dağıtımı yapıyorlar.

Sadece Mimar Sinan Mahallesi’nden mi geliyorlar?

Yadigar Aslan: Çekmeköy’ün her yerinden geliyorlar. Şimdi siz perşembe günü tekrar gelin bu kıyafetlerin hiç birini göremezsiniz. Hiçbir şey kalmıyor. Ve ertesi gün tekrar doluyor.

Peki, Muhtarım aşağı katta da sizin çalışma masanızın yanında kitaplar gördük? Onlar nedir?

Yadigar Aslan: Yine hayırsever mahalle sakini insanlarımız getiriyorlar. Yakınımızda okul olduğu için oradan çocuklar gelip kitapları alıp okuyorlar ve geri bana getiriyorlar. Sizin gördüğünüz masa kenarında koymuştuk yakın zamanda muhtarlık girişine büyük bir raf yaptırıp daha düzenli bir hale getireceğiz.

“Her ay on iki kişi bir araya gelip kişi başı 25 TL topluyoruz. Ayda 300 TL gibi bir rakam ortaya çıkıyor.  Daha önce belirlediğimiz 43 öğrenciye okumaları için burs yardımı yapıyoruz.”

Biz sizin genç öğrencilere burs verdiğinizi duyduk, doğru mudur?

Yadigar Aslan: Bu benim çok önemsediğim bir projedir. Her ay oniki kişi bir araya gelip kişi başı 25 TL topluyoruz. Ayda 300 TL gibi bir rakam ortaya çıkıyor.  Daha önce belirlediğimiz 43 öğrenciye okumaları için burs yardımı yapıyoruz. Bu 43 öğrencinin 6 sı erkek 37 si kız öğrencisi. Kızlar biraz fazla anlayacağınız kızlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için böyle bir çalışma yapıyoruz.

“Sağlık ocağı, ilk ve ortaokul ihtiyacımız var. Çekmeköy Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Poyraz Bey’e bu konudaki ihtiyaçlarımızı ve sıkıntılarımızı ilettik. Yardımlarını bekliyoruz.”

 Mimar Sinan Mahallesinin  Kadın Muhtarı olarak mahalleniz adına yerel yönetimlerden bir talebiniz  var mıdır?

Yadigar Aslan: Vatandaşın belediyemizden talebi öncelikli olarak sağlık ocağıdır. Sonrasında ise ilk ve ortaokul. Bu konuda büyük bir sıkıntı yaşıyor Mimar Sinan Mahallesi sakinlerimiz. Size abartılı gelmesin sağlık ocağı ile ilgili günde 3-4 kişi mutlaka bize geliyor. Okullarımızda da sınıflarımız çok kalabalık.  Çekmeköy Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Poyraz Bey’e bu konudaki ihtiyaçlarımızı ve sıkıntılarımızı ilettik. Yardımlarını bekliyoruz.

Yadigar Aslan kimdir kısaca anlatır mısınız?

Yadigar Aslan: Ben 1968 Sivas doğumluyum. 21 yıldır Çekmeköy’de yaşayan, üç kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyken, ani bir kararla muhtarlık seçimlerine girdik. Ve şimdi muhtarlık görevimizi yapıyoruz. Çekmeköylü mahalle sakinlerimize elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sizin vesilenizle hayırsever vatandaşlarımıza gerek kullanılmayan kıyafet olsun gerek kitap olsun yaptıkları yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim. Allah razı olsun herkesten.

Haber/foto: Mehmet Dursun/Güncelposta Gazetesi


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :