Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
14.07.2017 - 00:42
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'de darbe dönemi kapanmıştır

Seyfi Ergül, '15 Temmuz gecesi Türkiye’de darbe girişimleri dosyası tamamen kapanmıştır. Yeniden böyle bir şey olmasına bu ülke insanı bedeli ne olursa olsun asla müsaade etmez.'

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Siyaset Uzmanı ve Akademisyen Seyfi Ergül, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin yıldönümünde Gazetemiz, Güncelposta Genel Yayın Yönetmeni Dr. Hamit Kurt’a önemli açıklamalarda bulundu.


15 Temmuz Darbe Girişimi ile Türkiye’de darbe dönemi kapandı mı?

BU HALK BUNA ASLA İZİN VERMEZ
Öncelikle ben ülkemizde böyle bir darbe girişimine bir daha kalkışılacağına ihtimal vermiyorum. Şunu açık ve net söylemek lazım, 15 Temmuz gecesi Türkiye’de Darbe girişimleri dosyası tamamen kapanmıştır. Yeniden böyle bir şey olmasına bu ülke insanı asla izin vermez. Cemaat ne kadar güçlü olursa olsun, yeniden ne kadar örgütlenirse örgütlensin, bu millet buna izin vermez ve vermemiştir de zaten. 15 Temmuz destanı da bence budur zaten.

MESELE VATAN OLUNCA HEP BİRİZ
15 Temmuz bizlere Çanakkale’deki aziz şehitlerin torunları olduğumuzu bir kez daha hatırlattı.  Hangi siyasi partiden olursak olalım 15 Temmuz sonrası bütün insanların birlikte hareket edebileceğini de göstermiş olduk. Ülkede açılan kutuplaşma bir gecede kapandı. Zaten Yenikapı mitinglerindeki Yenikapı Ruhu da bunun en büyük göstergesi oldu.

VATANI KORUMAK RUHSAL BİR DURUM
Millet olarak fikrimiz ne olursa olsun konu Vatan olunca birleşme içgüdüsünü asil kanında taşıyan bir milletiz. Bu bizim birilerinden öğrendiğimiz bir şey değil. Bu Örnek aldığımız bir şey de değil. Vatan koruma sevdamız kanımızda var. Ülkemize sahip çıkma duygusu genlerimizden geliyor. Tarih boyunca bu böyle olmuştur. Bunun bilimsel bir açıklaması yok. Bu kesinlikle ruhsal bir durumdur.


Avrupa’nın ülkemize bakışında bir değişiklik oldu mu sizce?
Sık sık Avrupa ülkelerine yaptığım ziyaretleri siz değerli basın mensuplarına ile paylaşmıştım. Bu anlamda ülkemizin nabzını yakından takip ettiğiniz için size teşekkür etmek isterim. Avrupa’nın çoğu ülkesi ekonomik ve sosyal açıdan gelişmiş olabilir. Çok iyi silahları ve askeri potansiyeli olabilir.

KOLAY LOKMA OLMADIĞIMIZI GÖRDÜLER
Bize gerektiğinde silahta lazım değil, taktir edersiniz ki bu yürek ve ciğer işidir.
15 Temmuz’un yürekle bastırıldığını gördüler. Bakmayın bunu açıkça dile getirmediklerine. Hala bir halkın nasıl böyle bir girişimi bastırabileceğini anlamakta şaşkınlık içerisindeler. 15 Temmuz sonrası Avrupa ülkeleri Türkiye’nin kolay lokma olmadığını ve ülkemiz üzerinde oyunlar oynanmaması gerektiğini bütün milletler anlamış oldu.

15 Temmuz 2016’dan sonra toplumda nasıl bir his uyandı?
Biz ülke olarak demokrasiyi çok yavaş öğrenen bir ülkeyiz. Bu tür olayları yaşayarak kendimizden başka dostumuz olmadığını görmüş olduk. Türkiye’nin yakın dönem siyasi tarihine bakacak olursak çok acı darbe girişimleri deneyimi yaşamış bir ülke. Halkımız 15 Temmuz gecesi bu deneyimleri “Yeter artık, bu ülkeyi 20 yıl geriye götüremezsiniz” demiş oldu.

15 TEMMUZ’DA HER KESİM SOKAKTAYDI
15 Temmuz çok açık ve net bir duruştur. Bence 15 Temmuz direnişi milletin demokrasisine çaktığı bir çivi daha olmuştur. Demokrasi başkasının fikrine saygı duyma ülküsüdür bildiğiniz gibi.  15 Temmuz’da şehit olan vatandaşlarımız arasında başı açık olan da tesettürlü olan da var. Türkü, Kürdü, Alevisi, Sünnisi, Lazı, Çerkezi bütün vatandaşlarımız ortak bir irade göstererek o gece sokaklara dökülmüşlerdir. Bunu unutmamak gerekir.Demokrasinin daha da yaygınlaşması için siyasi partilere, mevcut hükümete ve gelecek hükümetlere ne söylemek istersiniz?


Demokrasi mutlak ihtiyaçtır. Toplumun bütün dinamiklerinin demokrasiye ihtiyaçları vardır. Hükümetler mümkün olduğu kadar toplumun bütün fertlerine daha iyi yaşam şartları sunmak zorundadır. Bunun hizmetini vermeliler. Toplumun zaman ve şartlar değiştikçe ihtiyaçları da değişir. İhtiyaçlar demokrasi ile çözülmelidir. Ona göre yapılandırılmalıdır. Dolayısıyla siz, ben, o fark etmez; bu ihtiyaçları tespit edip ona göre yol çizilmelidir.

15 Temmuz direnişinin sene-i devriyesindeyiz. Bununla ilgili okurlarımıza mesajınız ne olur?


Bu ülke hepimizin. Bedeli ne olursa olsun koruduk ve korumaya devam edeceğiz. Fakat şunun altını bir akademisyen olarak çizmek istiyorum. Demokrasinin iyi algılanması, öğrenilmesi ve bundan ders çıkarılması gereklidir. Unutulmamalıdır ki demokrasi; kavga değil sevda meselesidir.

SEYFİ ERGÜL, GAZETEMİZİ ELEŞTİRDİ

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?


Kurt Medya Grubu olarak başarılarınızın devamını diliyorum. İyi çalışıyorsunuz aslında. Ama size de bir ufak tavsiyem var. Hani iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır durumu gibi algılayın lütfen! Kurumsallaştırdığınız gazetenizi çok daha iyi yerlere getirebilirsiniz. Münih’teki  bir yerel gazete gibi bir milyon tirajlara ulaşmalısınız. Baskınız, kağıt kaliteniz bilgi ve haber akışınız çok iyi ama istenildiği kadar kişi okuyamıyor. Devletin de bu tür yerel gazetelere destek vermesi gerekir. Gazetenizi ücretsiz dağıtmanız çok güzel fakat, artık milyonlara ulaşmanızın zamanı geldi.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :