Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
28.11.2017 - 12:06
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Onur Cingil, CHP’ye olan teveccühe laik olacağız

CHP Üsküdar İlçe Başkan Adayı Av. Onur Cingil, Genel Yayın Yönetmenimiz Dr. Hamit Kurt’un sorularına cevap verdi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncelposta Gazetesi/Üsküdar

Üsküdarlıların son yıllarda CHP’ye olan teveccühünü karşılıksız bırakmayacağız diyen Av. Onur Cingil, “CHP Örgütünü ayrı gayrı olmadan birleştirip, önce kalplere sonra da 2019 yılında Üsküdar Belediyesi’ne CHP bayrağını dikmek, ana hedefimiz olacaktır.”

CHP Üsküdar İlçe Başkan Adayı Av. Onur Cingil, Genel Yayın Yönetmenimiz Dr. Hamit Kurt’un sorularına cevap verdi.

Sayın Cingil, adaylık sürecinde neler yapıyorsunuz?

Av. Onur Cingil: Aday olmadan önce de yaptığım gibi; adaylık sürecinde de  Üsküdar’ı sokak sokak dolaşıyorum. Üsküdar’ın sorunlarını yerinde tespit ediyorum.  Biz 9 Aralık’ta gerçekleşecek olan kongreden sonra da ilçe başkanı seçilsek de seçilmesek de sokakta olacağız. Hedefimiz: Demokratik, katılımcı ve yeni bir siyaset anlayışı olacaktır. Bunların hepsinin alt başlığı bizde var. Artık toplumların siyasetçiden beklediği şeyler çok farklı. Bana iş bulsun, yardımcı olsun gibi basit taleplerin çok ötesinde. Artık insanlar kurtuluş çabası içindeler. Üsküdar’ın hakkettiği değeri bulana kadar mücadelemiz devam edecektir.

CHP’DE GENÇLERİN ÖNÜ AÇIK

Genç bir başkan adayı olarak değişen dünya siyaseti hakkında neler söyleceksiniz?

Av. Onur Cingil: Evet, genç bir başkan adayıyım. 30 yaşındayım. 30 yaş siyaset için olgun bir yaştır. Avusturya Devlet Başkanı Sebastian Kurz 31, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras 41, Kanada Başbakanı Justin Trudeau 42, Fransa’da Emmanuel Macron 39 yaşındadır. Norveç’te 30 yaş altı iki bakan vardır.

Dünya siyaseti değişiyor. Genç insanlar artık dünya siyasetinde söz sahibi olacak. CHP’de artık gençlerin önü çok açık. Atatürk her zaman gençliğe inandı. Atatürk 39 yaşında Samsun’a çıktı, 43 yaşında cumhurbaşkanı oldu. Biz bu genç dinamizmiyi tekrar canlandırıyoruz.

Av. Onur Cingil, Ali Aral

Başkan seçilmeniz halinde nasıl bir kadro oluşturacaksınız?

Av. Onur Cingil: Vitrinimiz gençlik ve tecrübenin karışımı olacaktır. Bizim önem verdiğimiz yaş değil, liyakattir. Örneğin, esnaftan sorumlu başkan yardımcımız esnaf kökenli olacak. Hukuktan sorumlu başkan yardımcısı hukukçu olacak. Doğrusu da budur, böyle olmalıdır.

ÜSKÜDAR, İSTANBUL’UN BAŞKENTİDİR

Adaylık sürecinde aldığın olumlu tepkilerin yansımasını nasıl değerlendiriyorsun

Av. Onur Cingil: Ben bu seçimi kazandığımı düşünüyorum. Şöyle kazandığımı düşünüyorum: Bu seçimin sonucu ne çıkarsa çıksın, her kesimde bir cesaretlenme oldu. Hatta ben iddiamı biraz daha yükseltiyorum. Kırkıma merdiven dayamadan genel başkan olmayı hedefliyorum. Bunu yapmalıyız. Bu suya atılan bir taştır. Halka şeklinde yayılıyoruz. Biz kendimizi bu yeniliklerle birlikte zaten kazandık. Bunu taçlandıracağımız tarih 9 Aralık. Asıl görevimiz 9 Aralık’tan sonra başlıyor. Mottolarımızdan bir tanesi, Üsküdar İlçe Başkanının ne dediğini tüm Türkiye merak edecek. Bu konuda çok iddialıyız. Cumhurbaşkanı bile bizi merak edecek. Referandumla beraber umudun CHP’de olduğunu insanlarımız gördü. Biz müjdeyi veren ilçe başkanı olacağız. Üsküdar, bir ilçeden fazlası; Üsküdar, İstanbul’un başkentidir.

FOTOĞRAFI BÜYÜTMEK İÇİN ÜSTÜNE TIKLAYINIZ!

9 Aralık 2017’de İlçe Başkanı seçilirseniz gelecekteki stratejik planlamanız ne olacak?

Av. Onur Cingil: Bütün stratejik planlamamız 2019 yerel seçimlere endeksli olacak. Birincisi, bütün CHP örgütünü ayrı gayrı olmadan birleştireceğiz. İkincisi ise önce kalpleri sonra Üsküdar’ı kazanacağız diyoruz. 2019 ana hedefimiz Üsküdar Belediye binasına CHP bayrağını dikmektir. Üsküdarlı vatandaşlarımızın son yıllarda CHP’ye olan teveccühünü karşılıksız bırakmayacağız.

ÜSKÜDAR’DA SOSYAL HAYAT SIFIR

Üsküdarlıların hangi sorunları var, size ne tür şikayetler geliyor?

Av. Onur Cingil: Öncelikle ben yedi yıldır siyasetin içindeyim. Üç dönemdir İlçe yöneticiliği yapıyorum. Dolayısı ile Üsküdar’ı mahalle mahalle çok iyi biliyorum. 684.000 nüfuslu Üsküdar’da otuz üç mahallenin her birinin sorunları farklı farklı. Ben öğrencilik hayatını Üsküdar’da geçirmiş biriyim. Esnaflığın bitmeye başladığı Üsküdar’da, her gün bir milyon kişinin geçmesine rağmen ilçede sosyal hayat da neredeyse sıfır. 13 Üniversitesi ve 60.000 öğrencisi olan bir ilçe Üsküdar. Maalesef bu gençler Kadıköy’de ya da Beşiktaş’ta zamanlarını değerlendiriyorlar.

İmar sorunu da var?

Av. Onur Cingil: İmar sorunu Üsküdar’ımızın kanayan bir yarasıdır. Geçtiğimiz sene on altı mahallede yapılan bir imar planı vardı. Planları incelediğimizde çözümün değil tam bir sorunun ortaya çıktığını görmüştük. Ben o dönem şu cümleyi söylemiştim. Bu plan tam bir sürgün planıdır. Bizim Başkanlık dönemimizde herkesi mutlu edecek, yüzleri güldüren bir çözüm ortaya koyacağımızı şimdiden söyleyebilirim.

DOYDUĞUM İLÇEYE BORCUM VAR

Üsküdar’da siyaset yapmak zordur, bu zor göreve talip olmanızın özel bir nedeni var mı?

Av. Onur Cingil: Üsküdar benim doğduğum yer değildir fakat benim doyduğum yerdir. Dolayısıyla benim Üsküdar’a borcum var. Benim amacım kendi rahatlığım değil, Üsküdarlıların rahat ve huzurlu olmasıdır. Üsküdarlı rahat ve huzurlu oldu mu borcumu ödemiş olurum. Siyaset, kariyer planlaması üzerinden yapılacak bir iş değildir. Mevki makam uğruna yapılacak iş asla değildir ve olmamalıdır.

Engelliler için bir projeniz olacak mı?

Av. Onur Cingil: Başkan yardımcılığımın üç döneminde de engelli haklarına dair çeşitli çalışmalarda bulundum. Tekerli sandalye ve akülü araba gibi malzemeleri, ihtiyacı olan engelli bireyleri önceden tespit edip onlara ulaştırdık. Fakat ben bunların yeterli olduğunu düşünmüyorum. Engelli vatandaşlarımızın asıl sorunu; kaymakamlıktan iskeleye kadar onlar için kullanıma elverişli yol yok. Kaldırım düzenlemesi, ihtiyacı karşılayacak düzeyde gereğince yapılmamış. Görme engelli, işitsel engelli ve fiziksel engelli vatandaşlarımızın asıl büyük sorunu budur. Buna yönelik çalışmalarımız olacak.

ÜSKÜDAR’DA DEMOGRAFİK YAPI DEĞİŞİYOR

Üsküdar’ın demografik yapısı değişiyor gibi ne dersiniz?

Av. Onur Cingil: Evet, değişiyor. O geleneksel çizgi yavaş yavaş etkisini kaybediyor. Referandum sonuçlarında da bu durumu açıkça gördük. Artık insanlarımız Üsküdar’dan kaçıyor. Ümraniye ve Çekmeköy gibi ilçelere epey göç verdik. Esnaflarla yaptığım sohbetlerde şunu gözlemledim; esnafımız Üsküdar’da yaşamıyor. Üsküdar’da dükkanı var fakat başka bir ilçede yaşıyor. Bu çok dikkat çekicidir.

Üsküdarlı gençlerin sizin etrafınızda toplandığını görüyoruz, görev dağılımı yaptınız mı?

Av. Onur Cingil: Kumanda kademesi belli en azından. Öyle diyeyim size. Ali Aral her zaman benimle, her zaman yan yana birlikte olduk. Bu yolda da daima birlikte olacağız. Biz önümüze, elimize kağıdı alıp ‘şu şudur’ diyerek baştan savma çalışmadık. Biz katılımcı demokrasiye inanıyoruz. Bizi destekleyecek insanların bize delege ve yönetim kurulu üyesi önermesini istiyoruz.

Av. Onur Cingil Kimdir?

1987 yılında Bursa Yenişehir’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitiminin ardından 2005 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk bölümüne girerek yüksek öğrenimine başladı. 2009 yılında mezun olan Cingil, siyasi hayatına üniversitede kulüp faaliyetleri ile başladı. 2010 yılından bugüne kadar Üsküdar İlçe Başkanlığı ilçe yönetim kurulu üyeliği ve ilçe başkan yardımcılığı yapmaktadır.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :