Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
14.07.2013 - 22:59
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Av. Mehmet Denizoğlu ile samimi söyleşi

AK Parti Kadıköy İlçe Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Denizoğlu ile AK Parti’nin dünü, bugünü ve yarını üzerine bir sohbet yaptık. Kurt Medya Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Hamit Kurt, merak edilenleri, iddiaları ve günceli sordu, çok samimi cevaplar aldı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

*  Sayın Denizoğlu, önce gündemdeki konuları ele alalım. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Gezi eylemlerinde ‘Faiz Lobisi’ iddiası oldu. Sizce bu söylem doğru mu, olayların ardında yatan gerçeği AK Partili olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

EKONOMİK GÜÇLENMEYE KARŞI BİR ADIM ATILDI

- Gezi Parkı olaylarıyla suni olarak ‘Çevre Duyarlılığı’ bahanesiyle başlatılan sürecin, ekonominin güçlenmesine karşı atılmış bir adım olduğu açıkça görüldü. AK Parti Hükümeti  iktidara geldiği 2002’den bu yana siyasî istikrarı korudu. Toplumun her kesimi ile ortak bir paydada buluşuldu ve darbelerden çok çeken Türkiye’ye aradığı huzur ortamını getirdi. Bu istikrar, ekonomide de reformları yaşattı ki bu da beraberinde iyileşmeleri getirdi, bunları sağlarken Faiz Lobisi’ni de karşısına almış oldu. Ancak; 28 Şubat özlemiyle operasyonlar yapan Lobi, amacına ulaşamadı. Finansal piyasalarda spekülatif dalgalanmalar olmuşsa da ekonomik krizi gündeme getirecek, hatta yanından geçecek bir olumsuzluk olmadı. Sonrasında finansal piyasalara yapılan müdahalelerle döviz artışıyla birlikte Türkiye’ye 5 milyar dolarlık borç yüküne neden oldu,  İstanbul Borsa’sı ise yaklaşık 60 milyar dolar kayıp yaşadı.

*  Hükümet’in, İstanbul’u bir Finans Merkezi’ne dönüştürme projesi var. Bunun ne gibi bir getirisi olacak; hem İstanbul’a, hem de Türkiye’ye?

BÖLGESEL GÜÇ OLACAĞIZ  İSTİKRARSIZLIK ÖNLENECEK

- Kanal İstanbul Projesi, 3. Havalimanı, Marmaray ve 3. Köprü projeleri… Bütün bunların da gerçekleştirilmesiyle İstanbul’da sağlanacak dönüşümle,  Türkiye bölgesel bir güç olacak ve sermaye ihtiyacını çok daha uygun koşullarda sağlayabilecek.  Ayrıca, yabancı sermayenin istikrarsızlığını da önleyecek. Taksim olayları ve Gezi bahanesi,  İstanbul Finans Merkezi’nden rahatsız olan Faiz Lobi’sinin bir atağıdır.  

*  Gerek TBMM’de, gerekse kamuoyunda ‘Çözüm Süreci’ne ilişkin olumsuz  görüşler var, hatta tartışmaları da beraberinde getiriyor. Siz ne diyorsunuz, gerçekten ‘Süreç’in tutmadığı doğru mu?

ALTI AYDIR TERÖRDEN HİÇBİR  ÖLÜM HABERİ GELMEDİ

- Bakınız, Başbakanımız ve Yardımcısı Hüseyin Çelik ayrı ayrı platformlarda dile getirdiler;  6 aydır terörle ilişkili ölümler, acılar yaşamadık. Bu süreci sabote etmeye yönelik gayretler oldu ama Hükümet,  büyük bir hassasiyetle bu süreci götürüyor. AK Parti iktidara geldi, 18 gün sonra olağanüstü hal uygulaması tarihe karıştı. Bundan daha önemli Süreç adımı mı olur? Muhalefetin iddia ettiği gibi ‘PKK İstiyor’ diye yapılmıyor, siyasi oy kaygısı ile ortalığı karıştırıyorlar. Türkiye’nin geleceği söz konusu…

*  Bir de bu süreç yolunda ‘Akil Adamlar’ devrede…

- Evet; 2 ay çalışıp 81 ili dolaştılar, rapor hazırladılar. Her, siyasi görüşün temsilcilerinden, tarafsız gözle Hükümet’e rehberlik yaptılar, bunun neresi yanlış?

*  Cumhuriyet Halk Partisi, Suriye ve Mısır olaylarında AK Parti Hükümeti’nin tutumunu, daha doğrusu farklı söylemlerini eleştiriyor. Gerçekten; CHP Başkanı Kılıçdaroğlu’nun iddia ettiği gibi Türk Hükümeti, Suriye’ye ‘Terör İthal’i mi yapıyor? Suriye’de Esad rejiminin yıkılması için destek verirken, Mısır’da Mursi’nin indirilişine neden ‘Darbe’ diyor, bu çifte standart değil mi?

SANDIKLA GELMİŞ YÖNETİME ORDU ASKERLE EL KOYDU

- Hayır, çok yanlış, tamamen saptırma… Bu CHP’nin oy kaygısıyla sürekli yaptığı ‘Muhalif olma’ durumundan başka şey değil.  Suriye’de halk işkence görüyordu. Ayaklanan, baş kaldıran ve Demokrasi isteyen bir halk var. Diktatörlük rejiminin dünyada artık yeri yok. Mısır’da ise Ordu,  sandıkla gelmiş Yönetim’i zorla ele geçirdi, askerle, tankla, topla…  Dünyada buna tek başına karşı çıkan AK Parti Hükümeti’dir. Bu da partimizin Demokrasi’ye olan inancını gösteriyor.

*  Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Başkanlık’ sistemi için ne düşünüyorsunuz?

ERDOĞAN’IN CEVABI KILIÇDAROĞLU’NUN OYUNUNU BOZDU

- Başbakanımızın böyle bir dayatması yok, sadece bir önerisi olmuştu, sonra muhalefette kıyamet koptu. Fakat CHP’nin bu stratejisi de tutmadı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir çağırısı olmuştu; ‘Başkanlık’tan vazgeçsin, Anayasa’yı görüşelim’ demişti, Erdoğan’ın buna cevabı bütün gerçeği apaçık gözler önüne serdi: "İnanın doğru olduğuna inansam hemen ilk adımı atan ben olurum. Çünkü akşam başka sabah başka" diyerek CHP’nin oyununu bozdu.

*  Siyasi gelişmelerden, AK Parti’nin 10 yıllık İktidarı’na geçelim, yaptığı işler ve 2023 Vizyonu için görüşleriniz…

- AK Parti Hükümeti’nin İktidar döneminde Türkiye’ye kazandırdıklarını özetlemek çok zor, ancak kısa bir özet yapabilirim. İstanbul için de ayrı bir paragraf açmak doğru olur diye düşünüyorum.

En önemli sorundan başlayacağım; Sağlık Sorunu. Sağlık hizmetlerinde altyapı devrimi gerçekleştirdi. Aile Hekimliği’ni getirdi. Ayrı ayrı olan hastaneleri tek çatı altına alarak, zaman kaybını ve israfı önledi. Evde sağlık hizmetini getirdi, yaşlı ve yatalak vatandaşlarımızın eziyetine son verdi. IMF’ye borcumuz 23,5 milyar dolardı. son taksit ödendi ve borç sıfırlandı.

Ulaştırmada dev projeler uygulanarak iller arsındaki mesafeyi kısalttı, kazaları asgariye indirdi. Bütün haksız eleştirilere rağmen TOKİ aracılığıyla Türkiye'de toplu konut alanında yeni bir dönem yaşandı. Eğitimdeki reformlarla kaliteyi yükseltti, eşitliği sağladı. 4+4+4 denilen sistemle, 28 Şubat döneminin antidemokratik uygulamasına son verildi. Kendi uydusunu imal edebilen 25 ülkeden biri konumuna yükseldik.  Bütün adımlarımızı 2023 hedeflerimize göre belirleyerek atıyoruz

DÜNYA ŞEHRİ İSTANBUL

Kadir Topbaş Başkanlığındaki İstanbul’un, ‘2012 Avrupa Spor Başkenti’ olması, AK Parti’nin aldığı oyları nasıl hak ettiğinin göstergelerinden sadece birisi. Keza 2010 yılında da  ‘Avrupa Kültür Başkenti’ ünvanını alarak Türkiye’yi zaten Avrupa Birliği’ne dahil etti.

İBB, İstanbul’u dünyanın en büyük organizasyonlarına talip olacak ve ev sahipliği yapacak konuma getirdi. Marmaray ve Avrasya tünellerinden oluşan iki ayrı projeyle Avrupa ve Asya'yı denizin altından birbirine bağlandı. Marmaray ve Avrasya Tüneli, 2015 yılında hizmete girecek. Hızlı Tren hatlarıyla İstanbul, Ankara ve Sivas’a yaklaştı. İstanbul'a üçüncü hava meydanını yapıldı. Anadolu Yakası'ndaki ilk metro hattı olan, Kadıköy-Kartal Metrosu, İstanbulluların hizmetine sunuldu...

Daha sayamadığım AK Parti Hükümeti’nin Türkiye’ye ve İstanbulumuz’a kazandırdığı dev hizmetler var.

Bunlar eminim ki, 2014 Yerel Seçimleri’nde sandığa yansıyacaktır. İstanbul’da sandıktan yine AK Parti çıkacaktır.

 

 

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :
ayhan gedik 2013-09-16
Başkanlığa göz dikmek
mehmet bey galiba hedef büyütüyorsunuz. röportajı beğendim