Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
24.01.2012 - 10:51
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dişeti hastalığına dikkat

Diş kayıplarının yüzde 70'inden sorumlu olan periodontal hastalıklar dişetini ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Erken dönemde teşhis edildiklerinde kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler. Sağlıklı dişeti açık pembe renkli, mat, yüzeyi portakal kabuğu görünümünde, sert kıvamlı, diş ile olan sınırı düzgün bir hat şeklinde olan, kırmızılık, şişkinlik ya da enfeksiyon olmayan ve yemek yerken ya da fırçalarken kanamayan özelliktedir. İltihaplı diş eti ise kırmızı renkli ödemden dolayı parlak yüzeyli ve şiş, diş ile olan sınırı düzensiz olan bir görünümde, fırçalama sırasında veya yemek yerken kanayan ve üstüne basınca veya sürekli olarak ağrıyan yapıdadır. Dişetinden sızan bir iltihap olabilir. Ayrıca ağız kokusu da diş etindeki enfeksiyonun belirtilerinden biridir.

DİŞETİ HASTALIKLARININ NEDENLERİ 

En önemli neden dişler üzerinde biriken yapışkan ve renksiz bir film tabakası olan bakteriyel diş plağıdır. Düzenli ve etkili fırçalama yapılmaması sonucunda dişlerin bütün yüzeylerinde, diş-dişeti birleşiminde ve diş aralarında biriken, içinde pek çok bakteri barındıran bu plak diştaşı veya tartar olarak bilinen düzensiz yüzeyli ve geçirgen bir yapıya dönüşür. Plaktaki bakteriler tarafından salınan zararlı ürünler dişetinde irritasyona neden olur. Bu ürünler nedeni ile dişetini dişe sıkıca bağlayan lifler yıkıma uğrar, dişeti dişten uzaklaşır ve periodontal cep oluşur. Böylece bakteri ve ürünlerinin daha derin dokulara ilerlemesi kolaylaşır. Hastalık ilerledikçe cep derinleşir, bakteriler daha derine; kemiğe kadar ilerler ve dişi destekleyen kemikte de yıkım başlar. Hastalık tedavi edilmeden bırakılırsa sonunda dişler sallanır ve çekimleri bile gerekebilir. 

PLAK DIŞINDA DİŞETİ İLTİHABINI HIZLANDIRAN FAKTÖRLER

Yetersiz beslenme biçimi ve vitamin azlığı, tütün ve sigara kullanma, stres, lösemi, AIDS gibi vücudun savunma sistemini etkileyen hastalıklar, diabet gibi sistemik hastalıklar, hormonal değişimlerle, epilepsi tedavisinde, organ doku nakli sonrasında kullanılan ilaçlar, doğum kontrol hapları, antidepresanlar ve bazı kalp ilaçları, genetik faktörler, diş sıkmak veya gıcırdatmak, uygun yapılmamış restorasyonlar vücut direncini zayıflattıkları için, mevcut olan iltihabi durumun hızlanmasına ve doku yıkımın
artmasına neden olabilirler.

DİŞETİ HASTALIKLARININ BELİRTİLERİ 


- İlk ve en önemli belirti kendiliğinden veya fırçalama sırasındaki dişeti kanamasıdır. Sağlıklı dişeti kanamaz.
- Dişetlerinde şişmeler, kızarmalar, hassasiyet 
- Dişetlerinde çekilmeler, diş yüzeyinden kolayca uzaklaşan dişetleri ve açığa çıkan kök yüzeylerinde oluşan hassasiyet 
- Dişeti kenarlarında veya dişler arasında, diş taşlarına bağlı olarak oluşan siyah alanlar 
- Diş ile dişeti arasından gelen iltihap
- Dişlerde sallanmalar, uzamalar ve dişler arasında açılmalar 
- Sallanan veya giderek birbirinden uzaklaşan dişler (dişler arasında aralıkların oluşması veya mevcut aralıkların artması) 
- Isırma sırasında alt ve üst dişler arasındaki ilişkilerin değişmesi 
- Bölümlü protez uyumundaki değişiklik, bozulma
- Ağızda sürekli bir kötü koku ve kötü tat hissi

DİŞETİ HASTALIKLARININ TEDAVİSİ 


Dişeti hastalığının erken döneminde vakaların çoğunluğunda, hastalığın esas etkeni olan plağın uzaklaştırılması, diştaşı temizliği yapılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını takiben günlük etkin ağız bakımı başarılı bir tedavi için yeterlidir. Başlangıç tedavisi olarak adlandırılan bu işlem dişetinde iltihaba neden olan bakteri ve irritanların uzaklaştırılmasını sağlar. Genellikle bu tedavi, dişetinin tekrar dişe adaptasyonu veya dişetinin büzülerek cebin elimine olması için yeterlidir.
Daha ilerlemiş vakalarda başlangıç tedavisine ek olarak ilaç kullanımı gerekebilir. Ayrıca dişleri çevreleyen derin periodontal ceplerdeki diştaşlarının ve hastalıklı dokuların temizlendiği, cebin eliminasyonunun ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlandığı ve daha kolay temizlenebilir bir dişeti formunun oluşturulduğu cerrahi tedavi de gerekebilir. 

DİŞETİ HASTALIKLARINDAN KORUNMAK İÇİN GEREKEN ÖNLEMLER 


- Dişleri sağlıklı bir durumda sürdürmek ve dişeti hastalıklarından korunmak için, diş fırçalama ve diş ipliği kullanma şeklindeki günlük ağız bakımı işlemleri ile bakteriyel diş plağı uzaklaştırılmalıdır. 
- Dengeli beslenilmeli ve çok yapışkan gıdalardan kaçınılmalıdır.
- Günlük ağız bakımı işlemleri diş taşı oluşumunu en az düzeye indirebilir, ancak tamamen önleyemeyebilir. Diş fırçası, diş ipliği veya diğer temizlik araçları ile ulaşılamayan bölgelerin bir diş hekimi tarafından değerlendirilmesi mevcut diş plağı ve/veya diş taşının uzaklaştırılması açısından gereklidir. Bu nedenle senede en az iki kere diş hekimine gelinerek kontrol ve diş taşı temizliği yaptırılmalıdır. 

 

 

 

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :