Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
17.12.2011 - 10:15
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Göz sağlığımız tehlikede mi?

Göz sağlığı ile ilgili halk arasında doğru bilinen yanlışlar, olumsuz durumlara yol açabiliyor. Uzmanların önerilerine kulak vermek ve düzenli doktor kontrolünden geçmek ise göz sağlığı için dikkat edilmesi gereken noktaların başında geliyor.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Memorial Şişli Hastanesi Göz Merkezi Başkanı Doç. Dr. Barış Sönmez, göz sağlığı konusunda yaygın fakat yanlış inanışlar hakkında bilgi verdi.

Doç. Dr. Barış Sönmez

Yakından televizyon izlemek gözleri bozar: Televizyon monitörlerinin radyasyon yaydığı bilinen bir gerçektir ancak bir süre yakından televizyon izlemek radyasyona bağlı katarakt veya retina hasarına neden olmaz. Görme ve işitme problemi olan çocuklar da televizyonu yakından izleme eğilimindedir; ancak görme sorunu olmayan bir çocuk yakından televizyon izliyor diye miyop, hipermetrop veya astigmat olmaz.

Bilgisayar oyunları gözü bozar:  Uzun süre bilgisayar oyunu oynamak gözleri ve beyni yorar, göz kuruluğuna neden olur; ancak direkt olarak herhangi bir refraksiyon kusuruna (miyop, hipermetrop, astigmat gibi) yol açmaz. Günümüz çocuklarında miyopinin daha sık görulme nedeni muhtemelen çocukların daha az güneş görmeleridir. Güneş ışığı göz dokularının normal gelişimi için gerekli ve önemlidir. Dışarıda oyun oynamak yerine zamanının çoğunu iç ortamda bilgisayar oynayarak geçiren çocuklarda miyopinin daha sık görülmesinin muhtemel nedeni budur.

Gözlüğü bir kere takarsan numaralar hep artar: Gözlük takmak numaraların düşmesini sağlamadığı gibi artmasına da neden olmaz. Gözlük numaraları doktorunuz tarafından düzenli olarak kontrol edilip, gerekirse değiştirilir. Çocuklarda gözlük numaralarının ilerliyor olması genetik ve çevresel birçok farklı etken nedeniyledir.

Sokaktan alınan güneş gözlükleri ve başkasının gözlüğünü takmak gözü bozar: Güneş gözlüğünün gözünüzü güneşin zararlı etkilerinden koruması için UV ışınlarını bloke etmesi gereklidir. UV ışınlarını bloke eden güneş gözlüklerinin nereden alındığının önemi yoktur. UV bloke edici özelliği olmayan bir güneş gözlüğü sadece işe yaramaz, gözünüzü bozmaz. Başka bir kişinin gözlüğünü takmak gözünüzü bozmaz yalnızca yorar ve baş ağrısına neden olabilir.  

Çocuklarda bir miktar şaşılık (gözlerde kayma) olması normaldir: Şaşılık normal bir durum değildir. Çocuklarda gözlerde kayma doğuştan olabilir veya sonradan ortaya çıkabilir. Bazı şaşılık tipleri geçicidir ve gözlükle düzeltilebilir. Bazı kaymaları düzeltmek için ise ameliyat gerekebilir. 

Göz nakli ile körlük tedavi edilebilir: Göz küresinin tam olarak nakli günümüz tıp teknolojisinde mümkün değildir. Halk arasında göz nakli olarak bilinen ameliyat aslında kornea naklidir.  

Lazer ameliyatı (lasik) olanlar yaşlandıklarında katarakt ameliyatı olamazlar: Lazer göz ameliyatı olmuş olmanız katarakt gelişimine neden olmaz, katarakt ameliyatı olmanıza da engel değildir. Dikkat edilmesi gereken tek nokta katarakt ameliyatında kullanılacak göz içi merceğin numarasının doğru hesaplanmasıdır.

İsteyen herkes dinlendirici gözlük takabilir: Dinlendirici gözlük diye birşey yoktur. Çok çalışıp yorulduysanız gözlük takmak sizi dinlendirmez.

 

 

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :