Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
29.01.2012 - 12:40
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kalbinizi soğuktan koruyun!

Kış mevsiminde kalp krizi geçirme riskinin üç kat arttığı bildirildi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Üst solunum yolları enfeksiyonlarının artması, daha yüksek kalori içeren yiyeceklerin tüketilmesi, alınan fazla kalorinin harcanmaması, hareketsizlik ve aşırı soğuk havanın tetiklediği damar büzüşmelerinden dolayı kış aylarında kalp krizi geçirme riski üç kat artıyor. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Fahriye Ağca, "Kalp krizlerinin kış aylarında daha sık olmasının belki de en önemli sebebi, soğuk havalarda damarlarda büzülme ve spazm olması, ayrıca tansiyonun yükselmesidir. Bu etki göğüs ağrılarına ve hatta kalp krizine sebep olmaktadır" dedi.

Damar sertliğinin önemine işaret eden Dr. Ağca, "Kış aylarında sık görülen gribal hastalıklar vücuttaki iltihabi süreci tetiklediği için plak dediğimiz damar tortularının çatlayıp üzerine pıhtı oturmasını tetikleyebilir, bu durum da kalp krizi ile sonuçlanmaktadır" diye konuştu.

Kışın sabah saatlerinin kalp krizinin en sık görüldüğü zaman dilimi olduğunu belirten Ağca, hastalara şu tavsiyelerde bulundu:

"Kalp ve tansiyon hastaları ilaçlarını düzenli almalıdır. Koroner arter hastalığı olan, by-pass olmuş, stent takılmış ya da balonla damarları açılmış ve kalp yetmezliği olanların mutlaka grip aşısı yaptırmaları gerekir. Kalp hastalarının ağır kalorili besinlerden kaçınarak tam tahıllı besinler ile sebze ve meyve yemeleri gerekir. Egzersiz yapmak için havanın daha ılık olduğu saatler veya ev, spor salonu gibi kapalı ortamlar tercih edilebilir. Soğuk havalarda hastaların sıkı giyinmeleri gerekmektedir.

Kalp hastalarının tok iken soğuk rüzgara karşı yürümemeleri gerekir. Çünkü rüzgara karşı yürümek göğüs ağrılarına, hatta kalp krizine bile sebep olabilir. Kalp hastaları havanın kirli olduğu zamanlarda dışarı çıkmamalı. Kalp ve tansiyon hastaları grip ilaçlarını kullanmaktan kaçınmalı."

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :