Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
24.06.2016 - 09:42
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sigara Solunum Yetmezliğinin Habercisi

Son zamanlarda baş gösteren solunum yetmezliği sıkıntısının altında yatan temel nedenin sigara kullanımı olduğu bilimsel araştırmalar neticesinde öğrenildi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Sigara ve içindeki maddeler, yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bulgulara göre solunum yetmezliği hastalığının başlıca sebeplerinden biri olarak kendisini gösterdi. Solunum Yetmezliği amfizem olarak tanımlanan bir hastalıktır ve akciğerlerde bulunan hava keseciklerinin sigara dumanıyla birlikte iyice gerilerek, yoğun bir şekilde genişlemesi sonucu akciğer keseciklerini birbirinden ayıran ince duvarların yırtılması ve esnekliklerin yok olmasıyla oluşur. Buna bağlı olarak bu hastalık insanlar da nefes almakta büyük sıkıntılar yaşatmakta ve adeta hayatı onlara zehir etmektedir. Yapılan araştırmaların göstergesi ise bu hastalığa yakalanan insanların %90'ının sigara içenler olduğudur. Bu nedenle sigarayı bırakmanın yolları için bir an önce çözüm geliştirmek gerekmektedir.

Sigara İçenlerin Amfizeme Yatkınlığı Oluyor

Sigara kullanan her insan, günde kaç sigara içtiğinin önemi olmaksınız solunum yetmezliği hastalığına yatkın bir birey olarak hayatlarını devam ettiriyorlar. Sürekli olarak alınan sigara dumanı akciğerlere yapışıyor, organa ciddi hasarlar yaratıyor ve ciğerlerde bulunan hava keseciklerini ayıran ince duvarların yırtılmasına neden olarak nefes almayı zorlaştırıyor. Böylece kronik bir hastalığın sahibi olan insanların tedavileri de çoğu zaman yanıt vermiyor ya da ölümle sonuçlanıyor. Peki bu hastalığa yakalanıp yakalanmadığınız nasıl tespit edeceksiniz ? İşte amfizemin yaratmış olduğu başlıca belirtiler şunlardır;

         Göğüste yoğun bir ağrı

 

·         Tırnak altı dokuların kalınlaşması

 

·         Sarı, Yeşil ya da bu renklerin daha açık olan tonların tükürük

 

·         Sürekli olarak yorgunluk hissi

 

·         Nefesteki hırıltılar

 

·         Hızlı nefes alıp vermek

·

Bu belirtile baş gösterdiğinde mutlaka bir hekime başvurulması gerekmektedir. Aynı zaman da bir an önce sigaranın bırakılması ve zararlarının ortadan atılması için vücuda süre tanınmalı ve tedavi süreci boyunca ( sonrası da dahil olmak üzere) kesinlikle sigara kullanılmamalıdır.Sigara bırakma konusunda ısrarcı davranmak yaşam kurtarıyor.

Amfizem hastalığı ciddiye alınacak bir hastalıktır ve çoğu zaman ölümle sonuçlanır. Bu hastalığa yakalandığınız geç fark ettiğiniz de yaşama tutunmanız için büyük mucizeler olması gerekmektedir. Bu nedenle sizler de sigarayı bırakmak istiyorum diyorsanız mutlaka sigarayibirakmak.com.tr sitesi ile iletişime geçiniz ve çeşitlik hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldırınız.

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :