Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
30.11.2016 - 12:32
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hasta mıyız, müşteri miyiz?

Malumunuz devlet hastaneleri çok yoğun ve kalabalık, dolayısıyla çoğu zaman tedavi imkanı bulamıyoruz. Aile Sağlık Merkezleri de keza öyle. Haliyle özel hastaneleri tercih etmek istiyoruz. Buraya kadar her şey normal...

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Dr. Hamit Kurt Yazdı


Hastasınız, hastalığınızın tedavisi için özel bir hastaneye gittiniz. Kapıdan içeri girer girmez, artık siz hasta değil birer müşterisiniz.

 

“Nasıl?” Dediğinizi duyar gibiyim...

 

Şöyle ki: Basit bir hastalık için bile  bir sürü tahlil yaptırır, üzerine bir de kafanızı karıştırlar. Tedirgin ve kuşku dolu  bir ruh haliyle hastaneden ayrılırsınız ayrılmasına ama bedeniniz dışarıdayken beyniniz hastanede kalmış olur. Ve en kısa zamanda tekrar hastaneye geri gelmek zorunda kalırsınız.

 

Tedavi sonrası, doktorun yazdığı reçeteyle eczaneye uğradığınız. Basit bir üşütme vakası için bir sürü ilaç aldınız. Yazılan ilaçlar hastalığınıza çare olmuyor, aksine  daha da kötü oldunuz.

 

Neden mi? Çünkü çoğu doktor bilinen ilacı değil de ilaç sektöründe yer edinmek isteyen bazı yeni ilaç firmalarının ürettiği ilacı size yazmıştır.

 

Peki neden bu deneme yanılma yönetimine başvurur bu doktorlar?

 

Dedim ya hasta değil müşteriyiz, çoğu özel hastane nezdinde. Bir sürü gereksiz tetkik yetmezmiş gibi, bir de ilaç sektörü üzerinden komisyon alıyorlar.

 

Ne Hipokrat yeminine ne meslek ilkelerine ne de insanlığa sığmayan bu uygulamaya başvuran hastanelere hakkınız yedirmeyin, iyi araştırmadan tedavi olmayın, her doktorun söylediği her şeyi doğru kabul etmeyin!


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :