Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
29.12.2016 - 22:42
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Soğuk havalar çocuk ve yaşlılar için riskli

Soğuk havalar bazı hastalıklarla karşılaşma riskini artırıyor. Nezle, soğuk algınlığı, grip, bronşit ve zatürre gibi bir çok sağlık problemine kış davetiye çıkarıyor.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncelposta Gazetesi/İstanbul

Bilinçli davranarak kışı sağlıklı geçirebilirsiniz. Pendik Bölge Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Mustafa Vursavaş, kış hastalıkları ve korunma yolları hakkında bilgi verdi.

 

Vursavaş, “Enfeksiyon ve solunum yolu hastalıkları özellikle çocuklar ve yaşlılar öncelikli olmak üzere herkesi bu havalarda etkiliyor. Burun, ağız, bademcikler, boğaz, ses telleri, soluk borusu, akciğer içi hava yolları kışın en çok etkilenen organlardır. İyi giyinmeyip sokağa çıkan çocuklar, beslenmeleri de zayıfsa öksürme, nezle, ateşlenme başlar. Eğer çocukta nefes alma sırasında zorlanma, sıvı gıdaları tüketememe durumunda kötüleşme olursa hemen bir uzman doktora götürülmeli.

 

SOĞUKTA VÜCUT DİRENCİ DÜŞER

Nezle, grip, faranjit, larenjit, astım, sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit, zatürre gibi hastalıklar kışın daha sık görülür. Soğuk havaya uyum sağlamak için daha fazla enerji harcanır ve vücut direnci düşer. Kış mevsiminde yaşlılar, çocuklar, kalp, astım, diyabet gibi sağlık sorunları olanlar daha fazla dikkat etmeli, aşırı terlememeye çalışmalıdır. Soğukta hamileler de soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara  yakalanmamaya özen göstermelidirler."

 

’Soğuk mutlaka hasta eder’ gibi bir inancın yanlış olduğunu söyleyen Bölge Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Mustafa Vursavaş,  "Soğuk havada kapalı  alanlarda bulunmak zorunda olduğumuzdan mikroplar kolay bulaşır. O nedenle kışın risk altında olanlar kafetarya, kahvehane gibi çok kalabalık yerlerde fazla bulunmamalı. Çocuklar okula C vitamini yüksek yiyeceklerle beslendikten sonra gönderilmeli. Evlerin ve işyerlerinin odaları hergün mutlaka 2 kez havalandırılmalıdır."

 

D VİTAMİNİ BAĞIŞIKLIĞI ARTTIRIR

Mustafa Vursavaş, "Nezle ve soğuk algınlığı bir hafta kadar sürer. Grip ise daha uzun ve ağır seyreder.  Boğaz ağrısı, şiddetli öksürük ve göğüste yanma gibi yakınmalara sıkça rastlanır. Ateş başlar ve eklem ağrılarına da yol açar. Grip tüm bedeni etkiler, soğuk algınlığı ise burun ve boğazda problemlere neden olur. Burun akıntısı ve hapşırmalar seyreder. Soğuk  algınlığı yapan 350 dolayında virüs vardır. Küçük çocukları, vücut direnci düşmüş  yaşlıları ve kronik hastalığı olan kişileri grip daha çok etkisi altına alıyor. Öncelikle  hastalık kapmamaya özen göstermeli. Bağışıklık sistemini güçlendirmeli. Güneşi az  gördüğümüz bu aylarda bağışıklık kazanmak için D vitamini almalı. Virüsler bulaştıkları  yerlerde canlı kalabilir. Hasta kişilerle yakın temasta bulunmak, onların  eşyasını kullanmak bulaşmaya neden olur. Gripte doktor kontrolünde gerekli ilaçları kullanmalı ve mutlaka istirahat etmeli. Ateş düştükten 1-2 gün sonra yeniden ateşlenme baş gösterirse ve solunum güçlüğü başlarsa hekime  yeniden başvurmalı."

 

YÜKSEK ATEŞ, ÜŞÜME, TİTREME VARSA DİKKAT

Kış mevsiminde sık görülen zatürre; bakteri ya da virüslerin yol açtığı ciddi bir akciğer  enfeksiyonudur. Uzman Dr. Mustafa Vursavaş  zatürrede önemli noktaların  altını çizdi. Vursavaş, "Zatürre, hasta kişiyle yakın temasta bulunması sonucu bulaşır. Yüksek  ateş, üşüme, titreme, öksürük, balgam, iştahsızlık başgösterir. Zatürre mutlaka  antibiyotikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavide önemli olan antibiyotiğin  doğru seçilmesi. Vücudun bağışıklık sistemi güçlendirilmeli. Sebze meyve tüketimini artırmak gerekiyor bu dönemde. C vitamini, magnezyum ve bakır içeren limonu mutlaka ya çorbaya ya da suya sıkarak almalı."

 

SİGARANIN DUMANINDAN BİLE UZAK KALMALI

Farenjitin, mikropların soluk borusu ve akciğer içi hava yollarını iltihaplandırmasıyla oluştuğunu söyleyen Dr. Mustafa Vursavaş, "Kış aylarında en sık karşılaştığımız bu hastalık iki şekilde gelişir. Akut  Farenjitte boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu, boğazda kuruluk, yanma olur. Hasta ateşlenir. Uzun süre devam eden farenjit, "kronik farenjit" olarak adlandırılır. Geniz akıntısını azaltıcı ilaçlar veya ağız gargaraları gibi birçok yöntem uygulanır tedavide. Sigaranın dumanından bile uzak kalmak gerekmektedir. Hastalar aşırı sıcak ve soğuk bir şey yememeli, bedenlerini sıcak tutup, üşütmemeye özen göstermeliler." 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :