Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
12.02.2017 - 22:40
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BOYUN DÜZLEŞMESİ NEDİR TEDAVİLERİ NELERDİR

Öncelikle boyun fıtığı fiziksel bir hastalıktır ve doğuştan değil daha sonradan çalışma temposu türü şeylerle oluşur.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Öncelikle boyun fıtığı fiziksel bir hastalıktır ve doğuştan değil daha sonradan çalışma temposu türü şeylerle oluşur. Boyun düzleşmesi omurganın boyun bölgesinde içe kavis alarak nispeten bir yarım hilal  halinden zamanla omurga ve omur adı verilen kemiklerin arasında bulunan disk adlı yapının bozulması ile aldığı bu yarım hilal halini bozması olayıdır.  Erken zamanda tedavi edilmediği taktir de ciddi hastalıkların başlamasına sebep olacaktır.

BOYUN DÜZLEŞMESİ NASIL TEŞHİS EDİLMELİ

Boyun bölgesinde oluşan sürekli ağrılar bu rahatsızlık için şüphelendirici unsurlardan biridir. Bu şikayetler ile baş vurulacak bir sağlık merkezinde tıbbi hekimler tarafından  ilk olarak fiziki muayene yapıldıktan sonra gerek görüldüğü taktir de röntgen ile MR çekilerek teşhis için kesin bir kanıya varılacaktır. Genel de hekimler tarafından fiziki muayene 3 kademe de gerçekleşir.

·         Boynu dört bir yöne yaslama(sağ, sol, ön ve arka)

·         Boyun ve boyun çevresine fiziki temas da bulunularak hastanın tepki ve hassasiyeti ölçülür

·         Hastanın el, kol, bacak gibi bölgelerine yine fiziki temas ile müdahale edilerek hasta da oluşan güç kaybı veya bu bölgelerde ki hassasiyeti ölçülür.

TEDAVİ EDİLMEDİĞİNDE DOĞACAK SONUÇLAR

Kişinin tedavi olmama ihtimalinde el, kol ve bacak bölgelerinde uyuşma, ağrı ve buna bağlı olarak da güç kaybı gibi sonuçlar meydana gelecektir. Bir diğer olası sonuç ise ilerleme durumunun uzunluğu ile beraber oluşacak olası boyun fıtığı sonucudur.

TEDAVİSİ NELERDİR

İlk olarak yapılacak şey hekimlerin omurilik ve disklerin baskı altında olup olmadığını öğrenmeleridir. Olası durum da baskı ile karşılaşıldığı taktir de kas gevşetici ilaçlarla beraber fizik tedaviye başvurulur.  Eğer omurilik ve disklerde baskı öngörülmüyor veya fazla baskı bulunmuyor ise ağrı kesiciler ile birlikte bir boyunluk ile tedavi işlemi gerçekleştirilir.

Kaynak: Fizik Tedavi Hastanesi


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :