Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
03.02.2012 - 01:22
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Hemoroid (Basur) önlenebilir'

Denizli Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Ali Çeldir, Hemoroid (Basur) tedavisi için önemli bilgiler verdi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Hemoroidin, asırlardır insanları en çok uğraştıran hastalıklardan biri olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ali Çeldir, bu hastalığın kalın bağırsağın Son kısmı ile ilgili hastalıklar içinde en sık görüleni olduğunu söyledi.

Hastalığın insanların yarısında görüldüğünü ifade eden Dr. Çeldir, “Hemoroid veya yaygın kullanılan adları ile basur, makattan dışarıya sarkan atar ve toplar damar ve bağ dokusu yumrularıdır. Şişme veya iltihaplanma gösterdiklerinde hastalar için sorunlu duruma gelirler. Hemoroidler iç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere başlıca iki tipte görülür. İç hemoroid anüsün içinde gelişir. Ağrısız kanama en önemli belirtisidir. Bazen iç hemoroidler dışkılama sırasında makattan dışarı çıkarlar ve hasta eline bir şişlik geldiğinden şikayet eder. Eğer bu damarların içinde bir kan pıhtısı oluşursa oldukça ağrılı olur” dedi.

 

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ali Çeldir, hemoroidin genç yaşlarda görülmeye başladığına ve yaş ilerledikçe görülme sıklığının arttığına dikkat çekerek, “Başlıca sebepleri kronik kabızlık ve bu yüzden ıkınmak ve de hamilelik Sonucu oluşan damar genişlemeleridir. Hamilelikte hormon miktarının da değişmesiyle damarlar genişler. Ikınınca ise basınç artar. Bu da damarlarda genişlemeye neden olur. Doğuştan gelen sebepler de basura yol açabilir. Örneğin damar duvarının doğuştan zayıf olması basurun kalıtsal yönünü ortaya koyar. Bunların dışında ailesel yatkınlık, hareketsiz bir yaşam tarzı sürmek, şişmanlık, alkol kullanmak, makat bölgesine zarar verecek sporlar, mesleği gereği sürekli oturarak çalışmak, tuvalet ihtiyacını ertelemek veya tuvalette uzun süre oturmak, yaşlılık, kabızlık, acılı ve baharatlı gıdaların fazla tüketilmesi basur oluşumunda etken faktörlerdir” dedi.

 

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ali Çeldir, basurun önlenmesi için bol sıvı alınması ve lifli yiyecekler yenmesi tavsiyesinde bulundu . 

 

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :