Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
06.02.2012 - 12:46
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yüksek topuktaki tehlike

Prof.Dr. Ahmet Turan Aydın, sağlık açısından en ideal ayakkabının yaklaşık 5 santimetre yüksekliğinde topuğu olan ayakkabı olduğunu belirterek, yüksek topuk tutkunu kadınları uyardı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Ayakkabıyı topuk yüksekliğinin yanı sıra ideal yapan özelliğinin ön kısmının parmakların rahat edebileceği genişlikte olması şeklinde açıklayan Prof.Dr. Ahmet Turan Aydın, "Böyle bir ayakkabı spor ayakkabısı kadar sağlıklıdır. 8 santimetreden uzun topuklu, sivri uçlu bir ayakkabı ise uzun süreli kullanıldığında bel, kalça, diz, ayak bileği ve ayağın ön kısmında anormal yüklenmelere neden olur" dedi.Kollarımız, bacaklarımız ve başımızın yer çekimine göre bir pozisyonu olduğunu anlatan Aydın, şunları söyledi: "8 santimetreden yüksek topuğu olan bir ayakkabı postür adı verilen bu fizyolojik duruşu bozarak dizlerin ve kalçanın hafif bükülmesine, belin öne doğru kamburlaşmasına ve belin normal olan çukurluğunun artmasına neden olur. Bel, kalça, diz, bacak kaslarında, ayak bileğinde ve ayağın ön kısmında postür bozukluğundan kaynaklanan anormal kuvvet yoğunlaşması ise çeşitli hastalıklara yol açar."


KAS KISALMALARINA NEDEN OLUR

Anormal yüklenme yerlerinde kas kısalmaları olduğuna da dikkat çeken Memorial Antalya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ahmet Turan Aydın, sözlerine şöyle devam etti:"Örnek olarak, bel çukurluğu artınca belin arka kasları; kalçanın yükü arttığı için ise kalçayı büken kaslar, en önemlisi de bacak kasları kısalır.Bu kısalma eklem hareketlerinin fizyolojik genişliğini azaltır. Eklem esnekliğinin azalması eklem kıkırdağına anormal yük bindirerek kireçlenmeye neden olur. Özellikle bacak kaslarının kısalarak ayak bileği eklemine yük bindirmesi ayak tabanında bulunan zarı kısaltır, topuk ağrılarına yol açar. Ayak parmaklarında pençeleşme görülür. Pençeleşme sonucunda ayak parmak sırtlarının ayakkabıyla çok sık teması bu bölgelerde nasır oluşumuna sebebiyet verir. Önleri çok dar ayakkabılarda ise başparmak çarpıklıkları meydana gelir. Ayrıca ayağın önde sıkışması parmakların dar bir alanda birbirlerine doğru itilmeleriyle parmak arasından geçen parmak sinirlerinin sıkışmasıyla sinir hasarına yol açarak bu bölgede kalınlaşma ve ayak uyuşmasıyla belirti veren rahatsızlara neden olur."


DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR


Kadınların yüksek topuklu ayakkabı tutkusundan vazgeçmeden sağlıklı kalmalarının birkaç noktaya dikkat etmeleri ile mümkün olabileceğini kaydeden Prof.Dr. Ahmet Turan Aydın, şunları söyledi."Öncelikle yukarıda bahsedilen uzun süreli kullanımın sakıncaları bilinmelidir. Haftanın dinlenme günlerinde normal topuklu olarak tanımlanan 5 santimetre yüksekliğinde topuk ve önü geniş ayakkabı ya da muadili olan spor ayakkabısı giyilerek ayaklar dinlendirilmeli, yürüyüş, koşma gibi egzersizler yapılmalıdır. Egzersizin içine mutlaka bacak arkası kaslarının gerilmesi dahil edilmelidir. Bu germe egzersizi için oturmalı, bacaklarınızı uzatmalı, dizleri düzleştirilmeli, ayak bileklerinizi kendinize doğru çekmeli ve dizinizi yukarı kaldırmadan ayak ucuna değmeye çalışmalısınız. Bu basit önlemle yüksek topuklu ayakkabınızı sağlıklı bir şekilde uzun yıllar giyebilirsiniz."

 

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :