Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
18.12.2011 - 13:25
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstediğiniz ayda hamile kalın!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Jinekolog Op.Dr.Burcu Arslan, doğru hesaplama yapılması halinde, istenilen zamanda hamile kalınabileceğini belirtti.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Jinekolog Op.Dr.Burcu Arslan, doğru hesaplama yapılması halinde, istenilen zamanda hamile kalınabileceğini belirterek, “Gebe kalma olasılığını hesaplarken spermlerin üç gün süreyle canlı kalabildiklerini unutmamalı” dedi.

Kadınların istenilen zamanda hamileliği gerçekleştirebilmesi için doğru hesaplamayı yapabilmesinin önemine değinen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Jinekolog Op.Dr.Burcu Arslan, “Gebe kalma olasılığını hesaplarken spermlerin üç gün süreyle canlı kalabildiklerini ve yumurtanın da 24 saat canlılığını koruduğunu unutmamak gerekir” dedi.  Op.Dr. Arslan,  gazetemize konuyla ilgili şu bilgileri verdi:


Bir kadının hamile kalabilmesi için yumurtalıklarında düzgün bir yumurta oluşması, bu yumurtayı yumurtlaması ( ovulasyon ) ve yumurtlanarak overlerden (yumurtalıklardan) atılan bu yumurtanın tüpler tarafından yakalanılarak tüplerde sperm ile döllenmesi lazımdır.

Bir adetin ilk günü ile sonraki adetin ilk günü arasındaki süre kadının adet döngüsüdür (çoğu kadında bu süre 28 gündür).
 
HESAPLAMA NASIL YAPILMALI?

Bu süre hesaplandıktan sonra bulunan rakamdan 14 gün çıkarılır ve bu şekilde ortaya çıkan rakam bize adetin  birinci gününden itibaren hesaplanmak koşuluyla yumurtlamanın olacağı tarihi verir.
Kadının en fertil (gebeliğe en elverişli) günleri yumurtlamanın olduğu gün ve bundan önceki üç gündür. Gebe kalma olasılığını hesaplarken spermlerin üç gün süreyle canlı kalabildiklerini ve yumurtanın da 24 saat canlılığını koruduğunu unutmamak gerekir.

"Emin günleri" hesaplamak amacıyla, spermlerin canlı kaldıkları süreyi yumurtlama periyodunun ilk kısmına, yumurtanın canlı kalacağı günü ise yumurtlama periyodunun son kısmına eklemek gerekir . Buna göre 30 günlük periyotta emin devre ilk yarıda 11. güne kadar devam eder. İkinci yarıda ise emin devre 21. gün başlar.

Bu sayıların akılda kalması kolaydır. Çünkü her iki günde de bir sayısı vardır. Bu kural her türlü adet periyotlarına uygulanır. Örneğin 32 günlük periyotta emin günler birinci devrede 13. güne kadar devam eder ve ikinci yarının 23. gününde yeniden başlar. 28 günlük periyotta bu sayılar 9. ve 19. günlerdir. Böylece kadının kendi döllenme tehlikesi olmayan günlerini hesaplaması çok kolaylaşır.

SAĞLIK BAKANLIĞI ONAYLI
Kadın teorik olarak adet döngüsünün her gününde gebe kalabilir. Adet görülen günlerde ve adetten hemen birkaç gün öncesindeki günlerde gebe kalma olasılığı oldukça düşük olmakla beraber bu olasılık hiçbir zaman sıfır değildir. Takvim yöntemi kullanılacaksa bu gerçek göz önünde bulundurulmalı ve adet gecikmesi olduğunda gebelik olasılığı araştırılmalıdır.

Özellikle hamile kalmak isteyen bayanların ovülasyon günlerini daha kolay tespit etmelerini sağlacak bir yol daha var. Hamilelik şanısını artıran yumurtlama dönemlerinin tespitinde Tükürükten Ovulasyon Testi’ni kullanabilirler.Amerikadan gelen Avrupa Normlarına uygunluk belgelerine sahip olan test T.C.Sağlık Bakanlığı onaylıdır.

Test, istenildiği zaman ve her yerde kullanılabilme pratiği sağlıyor, sınırsız kullanım özelliğiyle de ekonomik bir tercih sunuyor.Bu test eczanelerden temin edinilebilir.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :