Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
07.02.2012 - 10:58
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kasık fıtığı kısırlığa yol açıyor

Doruk Sağlık Grubu Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Tamer Özekinci, her yüz erkek çocuktan yaklaşık üçünde görülen kasık fıtığına en kısa zamanda müdahale edilmesi gerektiğini söyledi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Çocuklarda görülen kasık fıtığına zamanında müdahale edilmediğinde kısırlığa sebebiyet verebileceğine işaret eden Doruk Sağlık Grubu Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Tamer Özekinci, her yüz çocuktan yaklaşık üçünde kasık fıtığının oluşabildiğini kaydetti. Özekinci, fıtığın anne karnındayken oluşabileceği gibi çok hareketli çocuklarda da görülebileceğini belirtti. Genetik yatkınlığın önem arz ettiği fıtığın şişlik ve ağrıyla kendini gösterdiğini kaydeden Özekinci, tedavi edilmediğinde bağırsak düğümlenmeleri, bağırsak ve yumurtalık çürümeleri, kısırlık gibi tehlikeli durumların oluşabileceğini ifade etti. Kasık fıtığının vakit kaybetmeden müdahale edilmesi gerektiğinin altını çizen Özekinci “Fıtık ameliyatı 15-20 dakika içinde yapılabilir. Küçük bir kesintiyle fıtık kesesine ulaşılır ve etrafındaki damar sperm kanalından ayrılarak dikilir” dedi.

Sol tarafa göre sağ tarafta fıtığın görülme riskinin yüksek olduğuna dikkat çeken Çocuk Cerrahisi Uzmanı Tamer Özekinci, her iki testisin de torbada olması gerektiğini, torbanın bir veya iki tarafının boş olmasının inmemiş testis olarak değerlendirildiğini belirtti.

Özekinci, kasık fıtığının sadece erkeklerde değil kız çocuklarda da görülebildiğini, ancak ilk anda anlaşılmasının zor olduğunu, ağrı, şişkinlik gibi belirtilerde mutlaka bir doktora başvurulması gerektiğini sözlerine ekledi.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :