Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
08.02.2012 - 21:10
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyada 3 saniyede 1 kişi ölüyor

Günümüzde sigaranın zararlı olduğunu herkesin bildiğini söyleyen Dr. Remzi Karşı, 'Dünyada her 3 saniyede bir kişinin sigaradan hayatını kaybediyor' dedi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

"9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü" nedeniyle sigarayı bırakmanın ne kadar önemli bir karar olduğuna değinen Medicana Samsun Hastanesi Kalite Yönetimi ve işletme Direktörü Dr. Remzi Karşı, "Günümüzde sigaranın zararlı olduğunu artık herkes biliyor. Milyonlarca insan, her tür zararına rağmen, bu güçlü bağımlılık yapıcı maddeden kolay kolay vazgeçemiyor. Son yıllarda tüm dünyada yasaklar birbiri ardına gelse de, insanlar bir yerde ve bir şekilde sigara içmenin yolunu buluyor bunun sonucunda da dünyadaki en yaygın hastalık olan tütün içiminden her 3 saniyede bir kişi yaşamını yitiriyor'' dedi.


Sigara kullanımı açısından Türkiye ve dünyadaki durumu değerlendiren Medicana Samsun Hastanesi Kalite Yönetimi ve işletme Direktörü Dr. Remzi Karşı, "Tüm dünyada 1.1 milyar insan tütün kullanmakta ve yılda 10 milyon kişi tütüne bağlı nedenlerden yaşamını yitirmektedir. Türkiye'de ise yaklaşık 17 milyon kişi tütün ve tütün mamuller kullanmakta. Ülkemizde yılda yaklaşık 100.000 insanımızı sigara kullanımından kaynaklı nedenlerden dolayı kaybediyoruz. Dünyada sigara tüketiminin en yüksek olduğu 10 ülkeden ilki Çin iken 10. ülkenin Türkiye olması sigaraya bağlı ölümlerin yüksek olmasının da önemli bir göstergesidir. Yapılan araştırmalarda Türkiye'de gençlerin yüzde 8.4 yetişkinlerin ise yüzde 34.6'sı sigara kullandığını gösteriyor. Sigarayı deneyen her üç kişiden biri bağımlı olurken deneme yaşı ne kadar erken olursa bağımlılık da o oranda artıyor. Sigara esrar ve eroinden 8 kat daha fazla bağımlılık yapıyor. Sigarada fare zehrinden tuvalet temizleyicisine, akü metalinden böcek ilacına kadar 4000'den fazla zehirli kimyasal madde bulunmakta ve sigaranın her içeri çekilmesinde 500.000 ila 1.500.000 zehirli madde solunum sistemi ile temas ederek, başta akciğer olmak üzere hemen her organın kanserine neden olmaktadır. Sigara sadece içen kişide değil çevresel duman maruziyetinden dolayı duman altında kalan kişilerde de birçok solunum sistemi hastalığı ve kanserlere de yol açmaktadır. Sigara tüm kanserlerin yüzde 30'undan, kanserden ölümlerin yüzde 50'sinden ve akciğer kanserlerinin yüzde 90'ından sorumludur''dedi.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :