Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
11.02.2012 - 11:22
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dikkat sağlığınız küflenmesin

Son yıllarda ısı kaybının önlenmesi için zorunlu olarak yapılan PVC pencereler, iç / dış mantolama gibi izolasyon yöntemleri, yeni nesil evlerin hava almasını engelliyor

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, küflerin görünümlerinin yeşilden siyaha dönüşebildiğine, bazen renksiz olabildiğine, bazen de kabaran bir duvar sıvası şeklinde kendini gösterebildiğine değindi.Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu küf alerjisinin, kimi bireylerde burun akıntısı, burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık gibi belirtiler oluşturduğuna; kimi bireylerde ise bu bulgulara öksürük, hırıltı-hışıltı ve nefes darlığı yakınmaları eklendiğine dikkat çekti. Kapalı mekanlarda küflerin yaydığı uçucu organik maddeler, herhangi bir maddeye alerjisi olan kişilerin sadece atak geçirmesine sebep olmuyor aynı zamanda hastalık bulgularını kötüleştiriyor.Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu küflerin, sıvası hasar gördüğü için su çeken duvarlarda; ev içi nem miktarı yüksek olduğu için nemlenen duvar kâğıtlarında, su boruları su sızdırdığı için yeşillenen banyo karolarında veya devamlı su aktığı için çürüyen mutfak dolaplarında oluştuğuna dikkat çekti.Küfün yaşam alanı olarak rutubetli ve güneş görmeyen ortamları sevdiklerini belirtiyor. Hasta bina sendromu denilen eski bakımsız binalarda yaşayan kişilerde görülen sağlık sorunlarının en önemli kaynağının küf olduğunu vurguladı.

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu kış aylarında da yüzme sporu yapmak isteyenlerin, kapalı yüzme havuzlarında nem nedeniyle oluşan küfe dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.
Nuhoğlu, çocuk ya da erişkin alerjik astım hastalarının küften uzak durmak için alması gereken 10 önlemi şöyle sıraladı:

"1- Ev havasında nem miktarını bir nem ölçer yardımıyla belirlemek ve %45'in üzerinde ise nemi düşürmek için girişimde bulunmak,

2- Ev içinde mutfak ya da banyoda kaçak yapan bir boru varsa bir an önce tamir yoluna gitmek,

3- Duvarların su almasına neden olan bir sıva çatlağı varsa tamir ettirmek,

4- Ev içinde güneş görmeyen hava almayan kapalı alanlar varsa havalandırma yoluna gitmek,

5- Rutubet sorunu olan alanların halı ile kaplamamak,

6- Yer kaplamalarında küf oluşmuşsa hepsini atarak yenilemek,

7- Banyoyu ve mutfağı kullandıktan sonra bu alanların iyi havalanmasını sağlamak,

8- Evde nem miktarını azaltmak için klima ya da nem giderici alet kullanmak,

9- İç dış sıcaklık farkına bağlı terleyen duvarlara küf oluşmadan önce izolasyon uygulamak,

10- Sert zeminlerde oluşmuş küfü astım hastalarının evde olmadığı bir zamanda çamaşır suyu, oksijenli su veya su ve sabunla fırçalamak suretiyle temizlemek". 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :