Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
18.12.2011 - 14:59
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tokalaşırken dikkat!

Son dönemde oldukça yaygın görülen viral konjonktivit hakkında uyarıda bulunan, Yrd. Doç. Dr. Vildan Öztürk, hastalığın belirtileri, korunma yöntemleri ve tedavisi hakkında bilgiler verdi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Viral konjonktivit vakalarının son dönemde arttığına dikkat çeken Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Yrd. Doç.  Dr. Vildan Öztürk, viral konjonktivitin,  gözün görünen beyaz bölümünün, en dış tabakasının bulaşıcılığı yüksek olan adenovirüsler ile enfekte olması hali olduğunu belirtiyor. Dr. Öztürk şunları söyledi:

İNSANDAN BULAŞIR
Viral konjonktivit insandan insana bulaşır. En çok tokalaşma, kucaklama, aynı havlu, yastık kılıfı ve kalıp sabunu kullanmak yoluyla, adenovirüs içeren akıntıya doğrudan temasla bulaşabildiği gibi havada asılı kalarak damlacık enfeksiyonuna yol açabilir. Enfeksiyon ayrıca havuzlar aracılığıyla da bulaşabilir. Hastalık okul, işyeri, ev gibi kalabalık ortamlarda daha hızlı yayılır.

ÇİFT GÖZDE DE OLUR

Kuluçka süresi 5-12 gün, bulaşıcılık süresi ise 5-7 gündür.  Tek ya da çift göz tutulabilir. Göz kapaklarında şişme, gözlerde kızarıklık, çapaklanma, sulanma ve batma olur. Kulak önü lenf bezlerinde ağrılı şişlik gelişebilir. Ender olarak solunum yollarına ait rahatsızlık ve ateş eşlik edebilir.

Enfeksiyona neden olan virüsleri yok edici tedavi ajanı bulunmadığından, hastalığın tedavisinin genelde bulgulara yönelik rahatlatıcı tedavi uygulanıyor.  Fırsatçı bakterilerin çoğalmasını engellemek üzere antibiyotik damlaları da kullanılabilir.

GÖRMEYİ BOZABİLİR
Viral konjonkvit, 1-3 hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Bazen virüslerin antijenine immünolojik cevap olarak lenfositler korneada küçük beyaz lekeler oluşturabilir ve görmeyi bozabilir. Bu lekeler genellikle 1-2 hafta içinde tedavi ile düzelir ancak ender olarak iki seneye kadar devam edebilir.

Hijyene özen gösterilmeli, eller sık sık yıkanmalı, kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, odalar sık sık havalandırılmalı, klimaların bakımı yaptırılarak filtreleri değiştirilmeli. Hasta olanlar ellerini gözlerine götürmemeli, ellerini sık sık yıkamalı ve gözlerini sildikleri mendilleri atmalıdırlar. 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :