Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
19.12.2011 - 12:24
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Böbrek yetmezliğin sebebi...

Hipertansiyon hastasıysanız, böbrek taşı ve idrar yolları rahatsızlıklarınız varsa bu hastalıkların gelişim şekline dikkat etmelisiniz; çünkü tüm bunlar kronik böbrek yetmezliği oluşumuna sebep olabilir.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Memorial Hizmet Hastanesi Nefroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Bilal Görçin, kronik böbrek yetmezliği oluşumuna neden olan hastalıklar ve bu hastalıklardan korunma yolları hakkında bilgi verdi.

Yüksek tansiyon ve şeker hastaları dikkat!

Ülkemizde ve birçok ülkede kronik böbrek yetmezliğinin en sık görülen iki nedeni şeker hastalığı ve hipertansiyondur. Bu hastalıklarda tuz kısıtlanması, düzenli egzersiz yapılması ve kilo verilmesi gibi yaşam tarzı değişikliklerinin uygulanması, kan şekerinin ve kan basıncının etkin bir şekilde kontrol edilmesi ve düzenli izlem gibi önlemlerle böbrek yetmezliği gelişimini önlemek mümkündür. Ayrıca çeşitli nefritler, taş hastalığı, idrar yollarındaki yapısal bozukluklar, enfeksiyonlar, özellikle polikistik hastalık olmak üzere böbreğin kalıtımsal hastalıkları da kronik böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Aşırı su içiyor ve sık idrara çıkıyorsanız dikkat edin

Kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtisi çok su içme, çok idrar çıkarma ve gece idrara çıkma biçiminde olabilir. Halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, iştahsızlık, özellikle sabah saatlerinde ortaya çıkan mide bulantısı, kusma, uykusuzluk, hafif bir nefes darlığı, ağızda kötü bir tat, inatçı hıçkırıklar, solukluk, görme bozuklukları, bilinç bozuklukları gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Böbrek hastalarında vücutta yaygın şişlikler (ödem) oluşur; göz kapakları, akciğer, karın ve bacaklar şişer.

Böbrek hastalarında ödem gelişiminin sebepleri;

1)      a) Böbreklerde protein kaybı (hipoproteinemi nefrotik sendrom) genellikle genç yaşlarda görülen çoğu zaman sebebi belli olmayan ve böbrek biyopsisi ile tanı konulan hastalıklardır.  

b) Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle vücudun su ve tuzu böbreklerle atamaması, birikmesi sonucu vücutta ödem oluşur. Hipertansiyon meydana gelir. Ödem kronik böbrek yetmezliğinin son evrelerinde ortaya çıkar. Genellikle tedaviye dirençlidir ve diyaliz gerektirir.

 

2)      Kronik böbrek yetmezliğinde anemi hemen hemen kuraldır. Aneminin ağırlık derecesi ise kanda biriken üre ile doğru orantılıdır. Kronik böbrek yetmezliğinde aneminin en önemli sebebi vücudumuzda kan yapımını her aşamada uyaran ve yönlendiren eritropoetin isimli hormonun yetersiz yapılmasına bağlıdır.  

Böbreğin işlevlerinin bozulması

sonucu ortaya çıkan sorunlar

  • Vücuda zararlı olan üre ve kreatinin gibi maddeler birikir.

  • Su ve sodyum (tuz) vücutta birikir. Bunun sonucunda kan basıncı yükselir. Biriken tuz ve zararlı maddeler atılamayınca vücutta su tutulur.

  • Kansızlık gelişir.

  • Kemik gelişimi bozulur.

  • Kanda potasyum (meyveler de bulunan bir tuz.)düzeyi yükselir ve buna bağlı olarak kalp ritmin de bozukluklar ortaya çıkabilir.

  • Kalp ve damar hastalıkları gelişebilir.

  • Halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, kaşıntı, ağızda kötü koku, bacaklarda his bozukluğu ve huzursuzluk, nefes darlığı, ruhsal bozukluklar ve şuur bulanıklığı gibi yakınmalar ortaya çıkabilir. 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :