Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
22.02.2012 - 16:33
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeşil kartla böbrek nakli

Annesinin bağışladığı böbrekle hayata yeniden tutundu.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Tokat'ta yaşayan ve böbrek yetmezliği nedeniyle 16 yaşından beri diyaliz tedavisi gören yeşil kartlı Aysel Yalçın (26), annesinin bağışladığı böbrekle hayata yeniden tutundu. Sağlıklı bir hayata adım atmanın mutluluğunu yaşayan Aysel Yalçın, "Nakil sonrasında adeta yeniden doğmuş gibi oldum" dedi.Sağlıklı bir yaşam sürerken mide bulantısı ve geçici körlük şikayetleriyle doktora başvuran ve yapılan tetkikler sonrasında kendisinde böbrek yetmezliği olduğu tespit edildikten sonra henüz 16 yaşındayken diyalizle tanışan 26 yaşındaki Aysel Yalçın, Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Serdar Kaçar ve ekibi tarafından gerçekleştirilen ameliyatla, annesi Filiz Yalçın'ın (52) böbreği başarılı bir şekilde nakledildi. Ameliyatın ardından kısa sürede böbreği çalışmaya başlayan genç kız, "Kötü günler geride kaldı, artık hayat daha güzel" diye konuştu.

 "HİÇ FARK ÖDEMEDEN NAKİL OLDUM"


11 yıl boyunca diyaliz tedavisi gören genç kız, diyaliz sürecinin hem kendisi hem de ailesi için zor geçtiğini ifade ederek şunları söyledi: "Yaklaşık 11 yılım diyalizde geçti. Bu süre içinde arkadaşlarımla görüşemedim, normal bir gencin yaşayabileceği hiçbir şeyi yaşayamadım. Su bile içemiyordum. Yemek, içmek, sosyal yaşam her şey kısıtlıydı. Nakil seçeneğini bilmiyordum. Bir arkadaşıma nakil yapılınca bundan cesaret alarak 10 gün önce ben de başvurdum. Nakli pahalı bir süreç olarak biliyor, korkuyorduk, ama yeşil kartımla hiçbir ücret ödemeden nakil olabildim. SGK ve Yeşil Kart uygulamalarından önce nakil olmak için çok ciddi paralar ödenmesi gerekiyordu. Ama yeşil kartım sayesinde özel bir hastane olmasına rağmen hiç fark ödemeden sağlığıma kavuştum, çok mutluyum."
 
Anne Filiz Yalçın ise kızının yaşadığı zorluklara üzüldüğünü ifade ederek, nakil konusunda Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Bölümü'ne başvurduğunu kaydetti. Nakil hakkında yetkililerden bilgi aldıktan sonra kısa sürede böbrek nakli yapılması gerektiğine karar verdiklerini anlatan anne Filiz Yalçın, "Yapılan tetkikler sonucunda kızıma böbreğimi verebileceğim anlaşıldı. Bunun üzerine hiç tereddüt etmeden böbreğimi kızıma bağışladım. Yeşil kart ile böbrek naklini ücretsiz yaptırmak bizi çok sevindirdi" dedi.

"KIZIM İÇİN HER ŞEYİ YAPARIM"

Kızının artık yaşıtları gibi sağlıklı bir hayat sürebileceği için çok mutlu olduğunu söyleyen Yalçın, sözlerine şöyle devam etti: "Kızımın diyaliz tedavisi nedeniyle arkadaşları gibi sağlıklı bir hayat sürememesine çok üzülüyordum. Yaşıtları gibi gezsin, eğlensin mutlu olsun istiyordum. Anne olarak o ağladıkça ben de ağlıyordum, yeri geldi ilaçlarını alacak para bulamadım. Şimdi tıp ilerledi, her şeyin çaresi var. Maddi imkansızlıklar bazen sağlığınıza kavuşmanıza engel oluyor. Ama yeşil kart ile özel hastanelerde nakil yapılabilmesi, maddi imkanı yeterli olmayanlar için oldukça önemli bir hizmet. Nakil bekleyen herkese, zaman kaybetmeden tedavi olmalarını tavsiye ederim. Diğer anneler, eşler, kardeşler de sağılına kavuşsun, organ bağışı artsın" şeklinde konuştu.

"YEŞİL KART'LA ORGAN NAKİL OLUNABİLİYOR"


Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr. Süleyman Tilif de, "Organ nakli bekleyen yeşil kartlı hastalarımız önceleri SGK'dan faydalanamıyordu. Son genelge ile artık yeşil karttan faydalanabiliyorlar. Vizeleri bitmiş ise devlet hastanesinden sevkle, şehir dışında iseler dilekçelerine hastane ismi yazılmaya gerek kalmaksızın genel cerrahi ya da nefroloji bölümü yazarak işlemlerini yaptırabiliyorlar" diye konuştu. Aysel Yalçın ve annesinin de Tokat'tan yeşil kart ile kendilerine başvurduğunu kaydeden Tilif, "5 gün gibi kısa bir sürede naklini gerçekleştirdik. Anne ve kızını sağlıklı görmek bizleri de çok sevindirdi" dedi.

 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :