Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
29.12.2011 - 13:34
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ses kısıklığını ciddiye alın

KBB Uzmanı Dr. Şenel Beysel; ses kısıklıklarının nedenlerini ve yapılması gereken tetkik ve tedavi yöntemlerini detaylarıyla anlattı:

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Şenel Beysel; ses kısıklıklarının nedenlerini ve yapılması gereken tetkik ve tedavi yöntemlerini detaylarıyla anlattı:

 Dr. Şenel Beysel

Sesin şiddetindeki azalma ses kısıklığı olarak adlandırılır. Ama bunun dışında sesin tümüyle kaybı, boğukluk oluşması, parazitli karakter alması da ses kısıklığının içine girer.

Sesin oluşumuna katkıda bulunan akciğer, ses telleri,  yutak, dil, dişler, dudaklar, burun ve sinüsler hastalığı, bozukluğu ses kısıklığına neden olabilmektedir. Bu nedenler çok basit kendiliğinden geçebilecek bir virüs infeksiyonundan, çok ciddi bir kanser hastalığına kadar geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.

ANİ VE MÜZMİN KISIKLIKLAR

Gırtlak iltihabı (larenjit), sesin hatalı kullanımı, zorlanması, yüksek doz sigara içme/dumanına maruz kalma ani gelişen ses kısıklığı nedenlerindendir.Müzmin ses kısıklığının nedenleri ise; ses tellerindeki kist, nodül ve polipler, bazı akciğer hastalıkları, gırtlak ve çevre dokularının tümörleri, ses tellerinin hareketini sağlayan sinirden kaynaklanan felçler, uzun süreli sigara kullanımı nedeniyle ses telinde oluşan tahriş, mideden gırtlağa asit içeriğinin kaçması (reflü) nedeniyle oluşan asit yanığı, alerji ve sinüs iltihaplarına bağlı geniz akıntısının ses tellerini irrite etmesi ve psikolojik olabilir.

HANGİ DOKTORA BAŞVURULMALI

Ses kısıklığı, ilk olarak kulak burun boğaz hekimi tarafından değerlendirmesi gereken bir hastalıktır. Daha nadiren kulak burun boğaz branşı dışında nedenler de ses kısıklığı yapabilmektedir. Böyle bir durumda KBB hekimi sizi gerekirse başka bir branş hekimine yönlendirecektir. 10 günü bulan bir ses kısıklığı ise mutlaka bir KBB uzmanı tarafından muayene edilerek değerlendirilmelidir.

Ses kısıklığında yapılabilecek tetkikler: Akciğer ve sinüs röntgenleri, ses tellerinde ödem olduğunda şüphe varsa alerji testleri, ses telinde lezyon olmadan hareket kısıtlığı varsa beyin ve göğüs bilgisaraylı tomografisi, direkt rijit laringoskopi (Gırtlak içi), ses telinde bir lezyon varsa biyopsi, daha çok ses telinin kanserlerinde gerek duyulan gırtlak bölgesinin bilgisayarlı tomografive Manyetik rezonansı (MR), ses telinde yanık nedenli bir düzensizlik varsa reflü araştırması için mide endoskopisidir.

İŞTE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Her hastalıkta olduğu gibi asıl amaç ses kısıklığının tedavisinde de hastalığın nedenine yönelik olmalıdır. Ses kısıklığına neden olan genel bir hastalık varsa tedavi ona yönelik olmalıdır: Viral ya da bakterilerden kaynaklanan bir infeksiyonsa ilaçla tedavi edilmektedir.  Ses telinde nodül varsa tedavi öncelikle ses eğitimi olmalıdır. Tedavi edilemediği durumlarda cerrahi tedaviye yönelerek lezyon ameliyatla çıkarılmalıdır. Ses teli felcinde nedenler çok farklıdır. Bu neden tesbit edilerek tedavi ona göre ilaç, eğitim, cerrahi gibi yöntemlerden uygun olanı uygulanabilmektedir. Ses kısıklığının nedeni reflü ise tedavi mide asidini düşürme ve kaçağı önlemeye yöneliktir. Bu durumda tedavi öncelikle ilaç tedavisidir. Buna yanıt alınamazsa cerrahi tedavi düşünülebilir. Gırtlak kanserinde çok özel durumlar dışında tedavi şekli ameliyattır. Ses telinde sınırlı küçük lezyonlarda bazen radyoterapi (ışın tedavisi) de işe yaramaktadır.

Cerrahi tedavi genellikle başka bir tedavi mümkün olmadığı durumlarda tercih edilir... Ancak kanser ya da kanserleşme riski olan durumlarda cerrahi genellikle öncelikli seçenek olmaktadır.

GUATR AMELİYATLARINDAN

SONRA KISIKLIK OLABİLİR Mİ?

Bu bölge ameliyatları sırasında bazen ses teli siniri zedelenebilindiğinden ya da kesilebildiğinden, bazen de çevre dokularda oluşan kanama ve ödemin basısından ses teli felci olabilmektedir. Bu durumlarda cerrahi hatta bazen acil cerrahi onarım gerektirebilmektedir.

SESİMİZİ KORUMAK İÇİN

Sigara ve alkol gibi tahriş edici maddelerden uzak durulmalı, sesi çok zorlamayıp doğru kullanılmalı, bol su içmek, boğazı tahriş edici zorlamalardan uzak durmak, reflü varsa bunun tedavisini erken ve uygun şekilde yapmak, nem ve ısısı uygun ortamlarda bulunmak; ses kısıklığından korunabilmemiz için alabileceğimiz basit önlemlerdendir. 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :
denizses 2012-08-03
ses kısıklığıpeli
peki miydedeki reflüyü nasıl gecirebiliriz ne yapmamız lazım