Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
27.02.2012 - 15:14
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Estetik Lig Şampiyonu: BURUN

Burun estetiği hem yüz şeklini değiştiriyor hem de kişinin psikolojisini diyen Plastik ve Estetik Cerrahı Selçuk Kuyubaşı, bu konuda önemli açıklamalar yaptı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar
Burun estetiği (Rhinoplasti) ameliyatları  erkek ve kadın tarafından en çok tercih edilen operasyonlardan biri oldu.  Rhinoplasti ile kişilerin sadece yüz görünümleri değişmiyor bazı sağlık sorunlarının çözümüne da yardımcı oluyor.  Ameliyatta yapılan işlem temel olarak burnun iskeletini oluşturan kemik ve kıkırdak yapının şekillendirilmesidir ancak,

rhinoplasti ameliyatı hakkında halen fikir birliğine varılamamış birçok bilinmeyen ve bilgi kirliliği yaratan söylentiler devam ediyor.  

 TECRÜBELİ ELLERDE

 Rhinop lasti  açık ve kapalı olarak adlandırılan iki teknikle gerçekleştirilebilir.  Açık teknikte burnun iki deliği arasındaki kolumella dediğimiz bölgeden cilde kesi yapılır. Kapalı teknikte ise tüm kesiler burnun içinden yapılır. Dışarıdan görülen herhangi bir cilt kesi izi yoktur. Açık tekniği tercih edenler ise her işlemi görerek yaptıkları için buruna daha  hakim olduklarını iddia ederler.Halbuki açık teknikte hemen her şey görerek yapılsa bile, burun iskeletiyle üzerini örten cilt arasındaki bütünlük bozulduğu için,özellikle burun sırtı ile ucu arasındaki ilişkinin ameliyat esnasında yeterli değerlendirilmesi zaafa uğrar. Bu esasen hayati bir  dezavantajdır; dışarıdan görülen iz ise cabasıdır. Hangi tekniğin daha iyi sonuç verdiğine dair tartışmalar sürmektedir. Halbuki bu tartışma yanlış bir zeminde devam etmektedir zira iki teknik arasında birbirine üstünlük söz konusu değildir;buradaki seçim daha çok cerrahın tecrübesiyle ilgilidir. Kapalı teknik dışarıdan görülen herhangi bir iz bırakmaz ama yüksek düzeyde tecrübe ve teknik donanım gerektirir; açık teknik ile yapılabilen her türlü cerrahi manevra,tecrübeli ellerde kapalı teknikle de eksiksiz biçimde gerçekleştirilebilir”

 OPERASYON SONRASI NEFES ALMA GÜÇLÜĞÜ  

 Ameliyattan sonraki erken dönemde şişliklere bağlı görülen nefes darlığı doğal ve geçicidir.  Ama uzun dönemde, şişlikler geçtikten sonra da devam ederse sorun vardır. Rhinoplasti doğası gereği hava yollarını daraltan bir ameliyattır; bu yüzden ameliyattan önce nefes darlığına yol açmayan , gizli kalmış , hafif dereceli septal deviasyon eğer cerrah tarafından farkedilerek düzeltilmezse ameliyattan sonra hastada nefes darlığına yol açabilir.  

 Ameliyat sonrası burun ucunun düştüğü yönündeki kanaat var. Burun ucu düşmez; aslında bu bir yanılsamadır. Burun sırtı ile ucu arasındaki pozisyonun iyi sağlanamadığı yetersiz ameliyatlarda,bu eksiklik  başlangıçtaki mevcut ödem yüzünden saklı kalır. Aradan aylar geçtikçe burundaki ödem yavaş yavaş çözülür ve burun ucundaki sorun kendini belli etmeye başlar.Hastalar bunu burun ucunun düşmesi olarak algılar.  


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :