Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
05.01.2012 - 13:05
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Masa başı işler hasta ediyor

Dikkat!

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Gününü bilgisayar kullanarak geçiren ofis çalışanlarının yarısından fazlası kas ve iskelet sistemi hastalıklarıyla karşılaşırken, uzmanlar çözümün bazı küçük önlemlerde gizli olduğunu belirtiyor. 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Sevilay Eriş, iş yaşamında bilgisayar kullanımının hızla artmasıyla klavye ve fare kullanımı gibi bazı tekrarlayıcı aktiviteler, yanlış postür, stres ve kötü ofis ergonomisine bağlı olarak ekran başında çalışanların bazı sağlık sorunlarıyla karşılaştığını söyledi. Dr. Eriş, boyun, kollar, sırt ve belde ağrı ve hareket kısıtlanması ile seyreden kas iskelet sistemi hastalıklarının bunların başında geldiğini belirterek, ofis çalışanlarının bazı küçük önlemlerle
kendilerini koruyabileceğini vurguladı. Dr. Sevilay Eriş, şunları söyledi:

 Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Sevilay Eriş

 "Kas iskelet sistemi hastalıklarının yol açtığı sakatlıklar, iş verimliliğini ve iş memnuniyetini azaltarak, yüksek tedavi harcamaları ve iş günü kaybına neden olarak çalışanı, iş vereni ve ekonomiyi olumsuz etkiler. Bilgisayar kullananların yarısından fazlası kas iskelet sistemi hastalığı ile ilgili yakınmalar yaşar. Gergin boyun sendromu, sırt ve bel ağrıları, el bileğinde sinir sıkışması, başparmak, el bilekleri, dirsek ve omuzlarda tendon hasarlanmaları ve zorlanmaları gibi pek çok kas iskelet
sistemi rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Bunlara bağlı olarak iş kalitesi kadar yaşam kalitesi de bozulur." 
Bu rahatsızlıkların ortaya çıkmasını önlemede ise ergonomik eğitimler ve korunmanın son derece önemli olduğunu kaydeden Dr. Eriş, bu kapsam içerisinde en etkili yaklaşımın iş yeri ve günlük yaşamda vücudu doğru kullanma ile iş yerinde de uygulanabilecek ve vakit almayacak bazı basit egzersizler olduğunu söyledi. Dr. Eriş, bilgisayar karşısında çalışanlar için ergonominin desteklenmesi gerektiğini belirterek, yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: 
"- Oturma yeri, masa, klavye, ekran yüksekliği bireye uygun olmalıdır. 
- Ekranın üst yüzeyi kişinin göz hizasında olmalıdır. 
- Fare kullanılırken çok sıkılmamalı ve hafif dokunmayla kullanılmalı, klavye kullanırken en az biçimde güç sarf edilmelidir. 
- El bileğinin düz pozisyonda olması, el bileğinde sinir sıkışması riskini azaltır. 
- Dirsek, önkol ve bilekler sert yüzeylere dayanmamalıdır. 
- Çalışırken uzun süre oturulmamalıdır. Çünkü oturma omurga üzerine fazla baskı olmasına neden olur. 
- Otururken bel desteklenmelidir ve dik oturmaya özen gösterilmelidir. Bel-kalça açısı 90 derece, ayaklar yere değecek şekilde oturulmalıdır. Ayak altına destek konulabilir. 
- Otururken kalça ve dizler aynı seviyede olmalıdır. Diz arkaları sandalyeye değmemelidir. 
- Kol destekli sandalye kullanılmalı, klavye ile çalışırken ön kollarınız yere paralel olmalıdır (dirsekte yaklaşık 90 derece açı). 
- Gün içinde kısa molalar verilip, kas ve eklemlere dinlenme ve yenilenme fırsatı tanınmalıdır. 
- Zaman zaman farenin bulunduğu yeri değiştirerek -sağdan sola alarak- farklı elleri kullanmak ve farklı kasları çalıştırmak fazla çalışmadan doğan sakatlanma riskini azaltacaktır. 
- Düzenli biçimde farklı duruşlar denenmeli ve aynı pozisyonda uzun süre kalınmamalıdır. Hiçbir pozisyonun uzun süre ideal kalamayacağı unutulmamalı ve gün içerisinde belirli aralıklarla ayağa kalkılıp koltuğun ayarı değiştirilmeli, böylece koltuğun neden olduğu kas gerilmeleri engellenmelidir. 
- Bu düzenlemelerle birlikte bilgisayar başında çalışırken gün boyunca 2 saatte bir 30-60 saniye süreli yapacağınız germe egzersizleri ile kendinizi daha rahat hissedebilir, boyun, omuz, sırt ve bel ağrılarından kurtulabilirsiniz." 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :