Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
07.01.2012 - 10:48
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hemoroid tedavisinde kolay yöntem

Tıp dünyası, halk dilinde basur mayasıl denilen hemoroidin ağrısız, neştersiz üstelik ameliyathane koşullarına gerek kalmadan yeni bir yöntem geliştirdi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Galvanizasyon denilen yeni yöntemin iç hemoroidin tedavisinde alternatif olup önemli avantajlar sağladığını belirten Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Atilla Özer, "En fazla 10 kalem pil gücünde elektrik akımı uygulanarak yapılan, ayaktan tedavide tek seansta üç hemoroid pakesine (memesi) uygulayabiliyoruz. Hasta ağrı kesici bile kullanmıyor" dedi. 
İzmir Özel Kent Alsancak Tıp Merkezi Genel Cerrahı Opr. Dr. Atilla Özer, hemoroidal yastıkçıkların (pake) dışkılamanın kontrolünü yapan önemli anatomik yapılar olduğunu, hemoroid hastalığının ise bu damarların makat bölgesinde genişlemesi yani varisleşmesiyle ortaya çıktığını hatırlattı. Dr. Özer, valf görevini gören bu yapıların tedavi edilirken bozulmasının gaita tutamama gibi ciddi bir soruna yol açabileceğine dikkat çekti. Özer, yeni tedavi yönteminin iki iğne uçlu negatif prop üzerinden hemoroidal doku yüzeyine, çok düşük orandaki, en fazla 16 miliampere kadar elektrik akımının uygulanması esasına dayanan son jenerasyon cihazla gerçekleştirildiğini söyledi. Yöntemin Türkiye'deki ilk uygulayıcısı olduklarını belirten Dr. Özer, hemoroidden şikayet eden çok sayıda hasta olduğunu, ama bir bölümünün tedavi yöntemlerinden çekinip hiçbir şey yapmamayı yeğlediğini ifade etti.

Tıbbın hemoroid tedavisinde cerrahi, lazer, bant ligasyon gibi yöntem seçenekleri sunduğunu, son olarak buna galvanizasyon denilen yöntemin eklendiğini belirten Dr. Özer, şöyle konuştu:
"Amerika'da ilk çalışmaları 1989'da başlayan ve yıllardır rutinde kullanılan, başarılı sonuçlar alınan bir yöntem. Bize yeni geldi. Hemoroid tedavi yöntemlerine, özellikle de ayaktan tedavi yöntemi olan bant ligasyona alternatif. En fazla 10 kalem gücündeki elektrik akımı veren cihazla, hemoroidal doku içerisinde iki aşamalı bir biyokimyasal reaksiyon oluşuyor. Ilk aşamada ortaya çıkan sodyum klorür ve su, ikinci bir kimyasal hidroliz yapıyor ve sodyum hidroksit ve klorik aside dönüşüyor. Dokuda sınırlı
bir hasar yapıyor ve bu hasar büyümüş olan hemoroid pakesinin küçülmesini ve oraya sabitlenmesini sağlıyor Hemoroid dokusu küçülüyor ve bir daha olmuyor. Buna Galvanizasyon yöntemi diyoruz. Cihaz güvenli, 16 miliamperin üzerinde akım uygulanmasına izin vermiyor. Üç hemoroid pakesi var. her birine işlem 10 dakika sürüyor. Tedavi kısa sürede tamamlandığı gibi ağrısız, anestezisiz, ameliyathane koşulu gerekmeksizin gerçekleşiyor. Ayaktan hemoroid tedavi yöntemi olan lastik bant (bant ligasyon) yönteminde en fazla iki pakeye işlem yapılıyor, daha fazla yapıldığında makatta rahatsızlık ve baskı hissi oluşuyor. Yurt dışında yoğun ve etkili kullanılan bu yöntemin önemli avantajı cerrahi olan ya da olmayan bütün yöntemlere göre iç hemoroidin en ileri 4 evresinde de uygulanabilmesi. Üstelik ağrı yok, işlemden sonra ağrı kesici yok. Komplikasyon ve enfeksiyon riski yok."

"İNSANA ÖZGÜ HASTALIK" 
Opr. Dr. Atilla Özer, hemoroidin insana özgü bir hastalık olduğunu, sürekli ayakta durmanın önemli risk faktörlerinden biri olduğunu söyledi. Dr. Özer, hamilelik ve doğum, lifli gıdadan yoksun beslenme, tuvalette uzun süre oturma, kabızlık, ishal, ağır egzersiz yapmanı yanı sıra hemoroid oluşumunda genetik faktörlerin de etkili olduğunu ifade etti. 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :