Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
24.03.2020 - 18:43
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni Koronavirüs (COVID-19) hakkında her şey

Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan Yeni Koronavirüs (COVID-19) hakkında merak ettiklerinizi derledik.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Güncel Posta/İstanbul

 

Ülkemizde de corona virüsü ilk belirtilerini ve semptomlarını öğrenmek isteyenler, 'Corona virüsü nasıl anlaşılır?' sorusunun yanıtını araştırırken, corona virüsü testinin nasıl yapıldığını da merak ediyor. Corona virüsü belirtileri kapsamında gerekli testler hastaya uygulanıp, hastalığın kuluçka süreci olan 2 ila 14 gün içerisinde virüsün olup olmadığı netlik kazanıyor.

 

CORONA VİRÜSÜ NEDİR? 

 

Koronavirusler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.

Yeni Koronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

 

Fotoğrafı büyütmek için üzerine tıklayınız 

 

COVID 19 BELİRTİLERİ NELERDİR? 

 

En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

Solunum ya da temas yöntemiyle enfekte olan Corona virüsü, gösterdiği belirtiler ile 2 hafta içerisinde anlaşılabilmektedir. Topluluk içerisinde ağzını kapatmadan hapşıran kişilerin bulunduğu ortama kolayca yayabileceği virüs, eller aracılığıyla da kolayca aktarılabilmektedir.

Corona virüsünde henüz bilinen ve görülen belirtiler genel hatları ile şu şekildedir;
 Hafif veya şiddetli öksürük- Yüksek ateş- Nefes darlığı- Zatürre- Böbrek yetmezliği. Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir.

 

 

VİRÜSÜN AŞISI BULUNDU MU? 

 

Çin'de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen bir aşıya klinik denemeler için onay verildi. Çin devlet televizyonu CCTV'nin haberine göre, Askeri Tıp Akademisinden bir araştırma ekibi tarafından geliştirilen aşının güvenlik, etkinlik ve kalite denetimlerinden geçirildiği, ayrıca kitlesel üretim için ön hazırlıkların başladığı belirtildi.

Çin Askeri Tıp Akademisinden biyolog mühendis Tümgeneral Çen Vei önderliğindeki araştırma ekibinin hazırladığı aşının bir alt birim aşı olduğu, içeriğinde yalnızca koronavirüsün hastalığa yol açmayan antijen kısımlarını içerdiği ifade edildi.

Alt birim aşılar, hastalığa yol açan patojenin güçsüzleştirilmiş bir versiyonunu içeren aşılara göre daha güvenli ve istikrarlı görülüyor fakat potajen içeren aşılara göre daha zayıf bir koruma sağlıyor.

Onayın ardından kısa süre içinde aşının klinik denemelerine başlanması bekleniyor.

 

 

14 GÜN KURALI ÇOK ÖNEMLİ

 

Corona virüsüne karşı önlemler kapsamında uzmanlar vatandaşların "14 gün kuralı"na uymalarını istiyor. Sağlık Bakanlığı, 14 gün kuralını uygularken yapılması gerekenleri sıraladı. Corona virüs salgının ülkede yayılmaması için tedbirlerin arasında en dikkat çekenlerin başında 14 gün kuralı geliyor. Başta yurt dışından gelen vatandaşların uygulaması gerek kuralın ana öğesi evde kendini karantina altına almakla başlıyor. Peki 14 gün kuralı nedir?

 

14 GÜN KURALI NEDİR?

 

* Yurt dışına çıkmayın. Seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.

* Dönüşte ilk 14 günü evde geçirin.

* Ziyaretçi kabul etmeyin ve kendiniz izole edin.

* İzole edilmiş kişinin odasına maskesiz girmeyin.

* Odanızı sık sık havalandırın.

* Özellikle yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarla temas kurmayın.

* Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye ovarak yıkayın.

* Sık kullandığınız yüzeyleri her gün temizleyin.

*Havlu gibi hiçbir kişisel eşyayı ortak kullanmayın.

* Kıyafetleriniz 60 ya da 90 derecede normal deterjanla yıkayın.

* Güçlü bir bağışıklık sistemi için bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.

* Evden çıkmak zorunda kalırsanız mutlaka maske takın.

* Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığınız varsa maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :