Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
27.02.2021 - 20:22
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bebeğini giy ve dans et

Yeni doğan anneleri için bir çok açıdan kurtarıcı, yenileyici, eğlenceli ve İngiltere’de ödül almış; dünyanın dört bir yanında eğitmenleri olan bir neşe hareketi etkinliği önerisiyle geldim.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Başak Sönmez/Güncel Posta

Yeni doğan anneleri için bir çok açıdan kurtarıcı, yenileyici, eğlenceli ve İngiltere’de ödül almış; dünyanın dört bir yanında eğitmenleri olan bir neşe hareketi etkinliği önerisiyle geldim. Üstelik evinizin salonu bunun için çok uygun bir yer olabilir: Joimove!

Joimove Bebeklerle Dans Eğitmeni olmayı seçme serüvenim kendimi çok yorgun, mutsuz ve umutsuz hissettiğim bir gün, kızımı taşıma yardımcısına koyup ona sıkı sıkı sarılmam; en sevdiğim şarkılardan birini açıp kızımla dans etmem ve kendimdeki değişimi fark etmemle başladı. Yeniden sadece Başak olmuştum sanki... Ve saatlerce uyutmak için her seferinde uğraştığım bebeğim 3 dakika içinde uyumuştu.

   Önce bunun bir tesadüf olduğunu düşünmüştüm. Joimove eğitmenlik eğitimlerinde öğrendim ki aslında dans ederken salgıladığım mutluluk hormonu sebebiyle kızımın rahatlamasına yardımcı olmuştum. Dans ederken somurtmayı ya da başınıza gelen en kötü olayı düşünmeyi deneyebilirsiniz ama sadece deneyebilirsiniz! Çünkü o düşüncede kalmanız mümkün olmaz. Dans etmenin sizi olduğunuz anda tutmak gibi bir hediyesi vardır. Kızımın bu kadar hızlı sakinleşmesinde ve uykuya dalmasında en büyük etken benim ruh halimdeki değişimdi.

Dans ederken ben değişmiştim. Bebeğim değişmişti. Aramızdaki iletişim ve bağ değişmişti.

Yetişkinler gibi onlar da mutluluğu seçen insanların yanında kendilerini daha iyi ve güvende hissederler. Bunun yanında;

Kızım, göğsüme yasladığı kulağında benim kalp ritmimi ve şarkıya eşlik eden sesimi duyuyordu, şarkının ritmiyle yavaşça dans ederken minik bedeni benimle birlikte keyifle hareket ediyordu ve sarıp sarmalanıyordu annesi tarafından -tıpkı anne karnında olduğu gibi- ..

Yeni doğan bir bebek, dış dünyaya alışma sürecinde başka ne ister ki? 

Bebeğinizle birlikte, kendinize de iyi gelmenin en kolay ve eğlenceli yolu bu.

Peki nasıl dans edeceğiz?

Öncelikle bebeğimizi ergonomik bir taşıma yardımcısı ile giyiyoruz. Yoksa da Joimove’un “güvenli tutuş” dediği pozisyonda bebeğimize sarılıyoruz. Dans ederken ani ve hızlı hareketler yerine yavaş, birkaç adımla ve dairesel hareketleri tercih etmek daha güvenli ve konforlu olur.

Ama ben daha tempolu müziklerde dans etmek istiyorum diyorsanız:

Salsa, cha cha, rock n roll, klasik bale ve oryantal gibi farklı müzik türlerinin eğitimli bir uzman tarafından uygulandığı bir çevrim içi Joimove Bebeklerle Dans etkinliğini deneyimlemelisiniz.

Farklı müzik türlerini kullanmak sağ beyin gelişimini yani matematik zekasını ve algı gelişimini olumlu yönde etkiler. Bebeği taşıyan içinse yorulmadan egzersiz yapma ve kendine zaman ayırma olanağı sağlar. Daha fazlasını öğrenmek içinse sosyal medyadan her zaman bana ulaşabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Bebeğinle dans etmeyi seçsen bu senin hayatında neyi değiştirirdi?


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :