Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
23.05.2012 - 14:06
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sarıyer Belediyesi ilçeye yeni değerler kazandırmaya devam ediyor

Emirgân-Reşitpaşa Kültür Merkezi ve Park Projesiyle eşzamanlı olarak hayata geçirilecek Engelsiz Erişim Projesi’nin sunumu, yöre halkının ve engelli yurttaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 Altı Nokta Körler Okulu’ndan Emirgân sahil yoluna kadar yapılacak 1,8 km’lik engelsiz yaya yolu ile 14.945 m²’lik alan üzerine inşa edilecek kültür merkezi ve parkın proje sunumuna yurttaşlarla birlikte Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, birim müdürleri, mahalle muhtarları, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri, Altı Nokta Körler Okulu yöneticileri, öğrencileri ve Emirgan, Reşitpaşa Mahalle sakinleri katıldı.


Muhtar Şahin: Başkanımız verdiği sözü fazlasıyla yerine getiriyor

Sunumda açılış konuşmasını Emirgân Muhtarı Şakir Şahin yaptı. “Emirgân’a böyle bir tesisi kazandıracak olan Sarıyer Belediyesi’ne halkım adına çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerine başlayan Şahin, “Belediyemizin yapmış olduğu çalışmaları yakından izliyorum. Sayın Başkanımız kısa bir süre önce bize, 2012 yılında Emirgân-Reşitpaşa-Baltalimanı çevresinde daha fazla çalışma yapılacağına ilişkin bir söz vermişti. Bugün görüyorum ki, kendisi bu sözü fazlasıyla yerine getiriyor. Sarıyer Belediyesi, semtimize çok önemli bir yatırım yaparak, gerçek bir yaşam alanı oluşturuyor” dedi. 
 
Genç: Asıl olan halk yararına maksimum verim sağlanmasıdır

Muhtar Şahin’in konuşması sonrasında kürsüye Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç davet edildi. Sözlerine başlarken, “Asıl olan, bu gibi alanların birilerine peşkeş çekilmesi yerine toplum tarafından kullanılacak alanlar olarak yaratılması ve de halk yararına maksimum verim sağlanmasıdır” diyen Genç, park alanının kazanımında ve projede emeği geçen herkese tebrik ve teşekkürlerini bildirdi.“Burada çok önemli bir yatırım yapılıyor” diyerek konuşmasını sürdüren Genç, “Projemizi, siz değerli yurttaşlarımıza anlatmak için buradayız. Projemize çok kısa bir zaman içerisinde başlayacağız. Tuncay Artun Caddesi’nden Emirgân sahiline kadar özel malzemelerle yapılacak yol, bütün engelli yurttaşlarımızın çok rahat kullanabileceği bir ortam sağlayacak ve kültür merkeziyle birlikte parkın yapımıyla gerçekten bir prestij caddeye dönüşecek” ifadelerini kullandı. Sarıyer Belediye Başkanı Genç, konuşmasına şu cümlelerle devam etti: “Amacımız, sorunları yerelden ve yerinde tespit etmek ve beraber, yani sizlerle çözmek. Bu projenin yapımını da beraber üstleneceğiz. “İki kürek kum da ben atayım” diyebileceksiniz. Zaten toplumumuzun özünde bu dayanışma kültürü, bu kolektif yapı var. Bu paylaşımcılığı beraber ortaya koyacağız. Yeni şeyler keşfetmiyoruz. Sadece köreltilmeye, yok edilmeye çalışılan toplumsal birlik-beraberliği, dayanışmayı canlı tutmaya çalışıyoruz. Bu çalışmalara ciddi paralar harcayacağız. Bu paralar sizin paralarınız. Ve elbette her aşamasında sizlerle paylaşarak, sizlerin de içinde bulunduğu bir süreç olacak.”

 
Tutak, projenin öyküsünü anlattı

Başkan Genç’in konuşmasından sonra, Sarıyer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Yüksel Tutak, katılımcılara projenin öyküsünü aktardı. Alanda yer alacak yapıların özelliklerine ilişkin bilgiler veren Tutak, sürecin işleyişine dair notları da paylaştı. Tutak’ın konuşmasını Proje Sorumlusu Mimar Zeynep Akbal Avcı’nın sunumu takip etti. Projede yer alan detayları slayt gösterimi eşliğinde halka anlatan Avcı, park, kültür merkezi, engelli oyun ve jimnastik alanı, yaşam evi, amfi tiyatro ve basketbol sahasından oluşan yapının teknik boyutunu görselleriyle birlikte yurttaşlara sundu.

Yağmura rağmen…

Etkinliğin sonlarına doğru Sarıyer Belediyesi Fen İşleri Müdürü Bülent Doğan, “Engelsiz Erişim Projesi’yle ilgili bilgileri anlatmak üzere kürsüye davet edildi. Doğan, konuşmasına başlarken bastıran şiddetli yağmur, açık alanda yapılmasından dolayı etkinliğin sona ermesine neden oldu.  Yağmura rağmen alandan hemen ayrılmayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, alanı terk etmeyen yurttaşlarla bir süre sohbet etti.
 
 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :