Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
02.12.2013 - 09:33
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kış meyve ve sebzelerinin yararları neler

Kış mevsiminin sebze ve meyvelerinin yararları neler, Ayva, mandalina, Portakal, Nar, Kivi, Havuç, Lahana, Elma, Greyfurt, Brüksel lahanası, Brokoli, tatlı Patates ne gibi yararları var?

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

KIŞ mevsimine artık tamamen girildi. Uzmanlar beslenme konusunda kış mevsiminin sebze ve meyvelerinin sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri konusunda önemli uyarılarda bulunuyorlar. Hangi meyvenin ve sebzenin ne gibi faydaları olduğunu merak ediyorsanız işte size kısa kısa bilgiler:

Portakal: Soğuk algınlığı, grip, incinme, kalp hastalığı ve felçten korunmaya yardım eder.

Mandalina: Enfeksiyonlarla savaşmayı kolaylaştırır.

Kivi: Çekirdekli ve yeşil bir meyve olan kivi, C vitamini, potasyum ve lif açısından zengindir. Kiviyi yapacağınız meyve salatalarına ekleyerek tüketebilirsiniz.

Havuç ve Lahana suyunu karıştırın: Sakinleştirici etkisi var

Brokoli: Uzmanlar, brokolide, havuçtakinden daha fazla beta karoten bulunduğunu söyleyerek, bu sebeple yenilebilecek, suyu içilebilecek en iyi besinlerden olduğunu kaydediyor. Beta karotenin, güçlü bir kanser savaşçısı olduğunu vurgulayan uzmanlar, yemek borusu, mide, bağırsak kanserleri tehlikesini azalttığını ifade ediyor. Brokolinin ayrıca, B1 ve C vitamini ile dolu olduğunun altını çizen uzmanlar, yüksek miktarda kalsiyum, kükürt, potasyum ve selenyum maddeleri içerdiğini belirtiyor. Mineral ve demir eksikliğini gideren brokolinin vitamin deposu olduğunu bildiren uzmanlar, suyunun havuç veya elma suyu ile karıştırılarak içilmesinin de faydalı olduğunu kaydediyor. Brokolinin çeşitleri, taşıdığı renklere göre de, beyaz başlı, mor başlı ve yeşil başlı çeşit olarak üçe ayrılır. Çiğ ya da pişirilerek tüketilen brokoli, haşlandığında içerdiği vitaminlerin çoğu kaynayan suya geçeceğinden bu su dökülmeyip değerlendirilmelidir. Kalorisi düşük bir sebze olduğundan diyetlerde yer alan brokoli, dondurularak saklanmaya ve sonradan tüketilmeye çok uygundur.  Brokoli mesane kanseri tümörünün şekline çok benzer ve mesane kanserini önleyici ve tedavidi edici bir sebzedir.. 

Elma: Taze meyve olarak tüketildiği gibi sirke, şarap ve meyve suyu olarak ta kullanılır. Ayrıca yemeklerde ve tatlılarda sıkça kullanılır. Hoş kokulu, ferahlık verici olmasının yanında besin değeri son derece yüksektir. Sağlımıza faydaları çok fazladır. Kesinlikle mutfaklarımızdan ayırmamamız gereken bir meyve türüdür. Diğer birçok meyve gibi elma da yüksek miktarda C vitamini ve bunun yanında kanser riskini ve DNA hasarını azaltan, değerli antioksidanlar içermektedir. Bundan ayrı olarak, zengin lif içeriği kalın bağırsak faaliyetlerine yardımcı olmanın yanında kalp hastalıklarında, kilo vermede ve kolesterolün kontrolünde etkilidir. Elmanın içeriğindeki bazı kimyasallar Parkinsonizm ve Alzheimer gibi beyin hastalıkları konusunda da koruyucudur. Çünkü taze elmada bulunan bazı antioksidanlar, beyin hücrelerini oksidatif stresten kaynaklanan nörotoksiditen korumaktadır. Böbreklerin temizlenmesine, sindirim rahatsızlıklarının kontrol edilmesine yardım eder.

Ispanak: Karaciğeri, lenf bezlerini ve kan dolaşımını uyarır.

Brüksel lahanası: Antioksidan zengini olan Brüksel lahanası, kanser savaşçısı bir besin olarak bilinir. Beslenme uzmanları, Brüksel lahanasının zeytinyağı ile pişirildiğinde çok daha sağlıklı ve lezzetli olduğunu vurguluyor.

Nar: Potasyum ve demir minerali ile C vitamini açısından çok zengin bir meyve olan nar, B1, B2 vitaminleri ile kalsiyum ve fosfor minerallerini de barındırır. Harareti keser. Enerji verir ve yorgunluğu giderir. Vücudu, kalbi, mideyi ve diş etlerini kuvvetlendirir. Çarpıntıyı giderir. Mide iltihabı ve ağız yarası için faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kanser hücrelerinin gelişmesine engel olarak, başta akciğer, meme, cilt, kolon ve prostat kanseri olmak üzere, kansere karşı vücudu korur. Kandaki kolesterol oranını ve tansiyonu düşürür. Damar serliğini önler ve damarları açar. Bu özellikleriyle kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kandaki şeker seviyesini de dengeleyerek şeker hastalarına iyi gelir. Nar ve Narın faydalarıCilt sağlığı için de faydalıdır. Nar suyu sesi açar. Menopoz şikayetlerini azaltır. Ayrıca, artrit ve eklem ağrılarını dindirmeye yardımcı olur.

Nar Çekirdeği Yağı Dişeti iltihaplarını giderir. Dişeti iltihaplarını giderir. Yüksek tansiyonu düşürür. Kalbimizi korur düzenli çalışmasına destek olur Enfeksiyona karşı vücut direncini korur ve artırır Enerji verir, yorgunluğu giderir İdrar söktürücü etkisiyle toksin atımını sağlar Bağışıklık sistemini güçlendirir hastalıklara karşı korur Kolesterol ve kan şekerimizi regüle eder artmasını engeller Bağırsak parazitlerinin düşmanıdır.

Tatlı patates: Antioksidan ve beta-karoten kaynağı olan tatlı patatesin lif oranı da oldukça yüksektir. B6 ve C vitaminlerinin yanı sıra mineral ve potasyum da içerir.

Ayva: Ayvanın faydaları aslında çok eski çağlarda keşfedilmiş. Romalılar baldan parfüme kadar pek çok şeyde ayva ve ayva çekirdeği kullanmışlar. Başta boğaz, akciğer, kalp ve mide hastalıkları, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan ayva, kışın soğuk algınlığına da çok iyi geliyor.   Ayvadaki vitaminler nelerdir   Ayva, protein, şeker, organik asit, A, B2 ve C

Greyfurt: Greyfurt; önemli bir C vitamini kaynağıdır, potasyum ve lif içerir. Pembe greyfurt ise bir antioksidan çeşidi olan likopen açısından zengindir. Yağ yakımına yardımcı olan greyfurtu, meyve suyu şeklinde içmek yerine bir bütün olarak tüketin.

Turunç: Sinirleri yatıştırır. Şehveti kuvvetlendirir. Kalbi kuvvetlendirir, serinletir. Safra, ishal ve kusmayı keser. Spazmları giderir. Hazmı kolaylaştırır. Çarpıntıyı önler, üzüntü ve sıkıntıyı giderir. Fazla alınmamak kaydı ile şeker hastalığına faydalıdır. Şerbeti (suyu) içilirse mideyi temizler. şifalı bitkileriniz Turunçtan yapılan şurup, mide yanmalarına karşı faydalıdır. İştahı açma özelliğine sahip, aynı zamanda susuzluğu giderir. Turuncun çekirdeği, kabuğu, yaprağı ve çiçeği insana hararet verir. Turuncun kokusu veba sağlığını önler ve havanın temizlenmesini sağlar. Sarı kabuğun turunç macunu yapılır. Macun kulunç ağrısına karşı iyi gelir. Turunçtan eğer iki miskal şurup yapılıp içilirse bütün zehirlenmelere karşı yararlı olur. Turunç suyu sinirlere ve nefes darlığına iyi sayılmaz. Fazlası böbrekleri rahatsız edebilir.

Balkabağı: Tatlı bir sebze olan balkabağı, zengin bir beta karoten kaynağıdır. Ülkemizde bu lezzetli sebzeden en yaygın olarak çorba ve tatlı yapılıyor. Beslenme uzmanları, balkabağını tarçın ve zencefille tüketmeyi öneriyor.

Coca Cola'nın içeriğindeki gerçek TIK'la

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :