Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
29.08.2016 - 13:12
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu fırtına Fenerbahçe’ye iyi gelecek!

Fenerbahçe ligin iki maçından bir puan ile ayrıldı. Kaybedilen 5 puan. Bunun sorumlusu kim? Teknik Direktör Dick Advocaat mı, yoksa futbolcular mı?

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Hasan Perioğlu/Güncelposta Gazetesi

Aynı maçı izliyoruz ama farklı şeyler görüyoruz. Ama ben seyircilerin değil, Advocaat’ın gözlemleriyle Fenerbahçe’deki depremi anlatacağım:

Daha ligin başındayız. Takımın iskeleti eski ama hocası yeni. Eldeki mevcut kadroyu Hollandalı teknik adam oluşturmadığı için, bu takımı işler bir moda sokmak hayli zaman alacaktır.

Şuraya yazıyorum; Dick Advocaat çok radikal kararlar alacak ve Fenerbahçeli birçok kesim bundan rahatsız olacaktır. Ama sonunda kazananın Fenerbahçe olacağından kimsenin kuşkusu olmasın.

 Dick Advocaat, Pereira’nın Prensi Josef de Souza’ya kesik atarak, kendi oyun kurgusunu inşa edeceğinin ilk sinyallerini verdi.

TEMİZLİK

Önce Fernandao sonra da Emenike bu takımdan gönderilir. Bu süreç zamanla ve alternatif oyuncular alındıkça gelişir.

Advocaat’ın Fenerbahçelileri şaşırtacak asıl isteği; kaleye Volkan’dan daha etkili bir isim istemesi olacaktır!

Çünkü Volkan tipik bir çizgi kalecisidir. Advocaat oyunu geriden teknik ayaklarla kuracağı için, topu oyuna iyi sokamayan, savunma ile arasında uzun mesafe bırakan, refleksleri de soru işareti olan bir kaleci, Advocaat’ın işine gelmez.

Volkan’ın son dönemlerdeki agresif yönünü de buna eklediğimiz zaman, ‘Volkan kendi ipini çekti’ de diyebiliriz.

 NASIL BİR OYUN KURUCU

Bu sorunlar giderildikten sonra, son dönemlerdeki ifade şekliyle, 10 değil, 9.5 numaralı oyuncu Dick’in son talebi olacaktır.

Çünkü Advocaat’ın oyun düzeni belli bir kişi üzerine değil, herkesin efektif futbol oynadığı sistemsel kurgu üzerinedir. Burada kilit oyuncu; hücum gücü üstüne yıkılmış Alex’vari bir 10 numara değil, oynayan, oynatan, gol arayan ve top rakipte iken pres yapabilen, son dönemde spor otoritelerince ‘9.5 numara’ diye tabir edilen bir oyuncu olacaktır.

Uzun süre adı Fenerbahçe ile anılan ve Ajax ile anlaşan Twente’nin başarılı oyun kurucusu Hakim Ziyech bu pozisyon için en ideal isimdi.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :