Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
10.02.2019 - 22:12
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yabancı futbolcu sayısı kaç olmalıdır?

Bizim federasyon olarak gerekli tedbirleri alıp, yabancı oyuncu kriterleri hakkında daha mantıklı kararlar verip, Lusescu’nun elini güçlendirmemiz lazım. Bu da yeni bir Milli takım sistemi oluşturmak demek ve 2-3 senelik bir zaman dilimine ihtiyaç vardır.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Hasan Perioğlu/Spor

Seversiniz veya sevmezsiniz, hatta saçıyla kıyafetiyle dalga da geçebilirsiniz. Bazılarınız ‘kendinde’ ona hakaret etme yetkisi de bulabilir! Ve tüm bunlar için sizi uyaracak veya yargılayacak bir hukuk düzeni olmadığı  için, akşam da kahramanlık yapmışçasına vicdanınızdan uzak, rahat-rahat uyuya da bilirsiniz.

 Ancak tüm bunlar Lucescu’nun Türkiye’de en büyük Antrenör olduğu gerçeğini değiştirmez!

 Galatasaray Antalyaspor’a karşı 11 yabancı oyuncusuyla sahada ve rakibini yenemiyor!

 Şampiyonluğun en büyük adayı Medipol Başakşehir, Beşiktaş ve Trabzonspor da 8-9 yabancı oyuncudan aşağı sahaya çıkmıyor ve tüm bunlardan artan 1-2 yabancı oyuncu içerisinden Mircea Lucescu ideal bir milli takım çıkaracak ve biz ondan başarı bekleyeceğiz!

 Kimse kimsenin aklıyla dalga geçmesin. Bu zihniyetle ne takımlar bazında ne de uluslar arası milli takımlar düzeyinde başarılı olmamız hayaline kimse kapılmasın.

 Yabancı oyuncu sınırlaması nasıl olmalı?

 Takımlarımız Avrupa’da yabancı oyuncu serbestliği ile rakipleriyle eşit şartlarda mücadele etme hakkı istemeleri gayet doğal. O zaman; İngiltere’de olduğu gibi iki şart koymak gerekir. Bunlar da oyuncunun milli olma durumu ve yaş sınırlaması olabilir. Mesela, ’28 yaş üstü oyuncu milli olmamışsa, transfer izni verilmeyebilir. Diğer ikinci şart da; ‘yabancı oyuncuların yarısının 23 yaş altı’ şartı konulabilir ki, takım bu oyuncuların piyasasını yükseltip dış ülkelere iyi bonservis bedelleri ile satışını yapıp kulübe maddi kazanç sağlayabilmeli!

 Bu arada üçüncü seçenek otomatikman çıkıyor ki bu da; genç yabancı oyuncuların milli takım seçme hakkı kazanmaları ki, son Dünya Şampiyonu Fransa, yine ekol ülkeler Almanya, İspanya, İngiltere ve İtalya’nın da son yıllarda devşirme oyuncularla ne büyük başarılar elde ettiklerini hep beraber görüyoruz.

 Bizde hiçbir istisna olmadan yabancı oyuncu alabilme kriteri Türkiye’de futbola vurulmuş en büyük darbedir. Lucescu’nun ‘alt liglere de bakayım’ açıklaması, haklı ve açık bir sitemdir! Milli takımımızın arzulanan seviyede olmamasında Lucescu’nun zerre kadar sorumluluğu yoktur. Lucescu sistem adamıdır ve çok önemli bir futbol yöneticisidir.

 Bizim federasyon olarak gerekli tedbirleri alıp, yabancı oyuncu kriterleri hakkında daha mantıklı kararlar verip, Lusescu’nun elini güçlendirmemiz lazım. Bu da yeni bir Milli takım sistemi oluşturmak demek ve 2-3 senelik bir zaman dilimine ihtiyaç vardır.

 Bu futbol fanatikleri ‘icraattan çok adamı kılık-kıyafetle değerlendiriyorsa’, son kurbanlık Mircea Lucescu olacak gibi! Fatih Terim gölgesinin olduğu yerde çalışan her hoca bilmeli ki, kovulmak için kovulmayı hak etmeye gerek yok!       


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :