Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
13.11.2019 - 21:35
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk antrenörleri kayıpta

Son yıllarda hem ligimiz sıradanlaştı hem de Avrupa Futbolunda kulüpler bazında adımız küçülmeye başladı!
 Peki bunun sorumlusu kim? Kurumlar mı yoksa kişiler mi?


Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Hasan Perioğlu Yorumladı

 

Bize göre ön yargılar ve güncel küçük başarıları dev aynasında görmemiz!
 Eğer Şenol Güneş A milli futbol takımına dahice el atmamış olsaydı, bugün ulusal anlamda da dünya futbolunda da hızla minimize oluyor olacaktık.
 Milli takımımıza şöyle bir göz atın:
 Türkiye'de yetişmiş oyuncu sayısı üçü beşi geçmiyor ve takımın önemli bir kısmı yurt dışında yetişmiş oyuncular ise, demek ki futbolcu yetiştirmeyi bilmiyoruz ki bu da sorunun 'antrenörlerde' olduğu anlamına geliyor!


 

Gelişmiş ülkeler alt yapılarına en değerli hocaları en iyi maaşlar ile getiriyor, ülkemizde ise hemen hemen her alt yapıda en tecrübesiz antrenörler görev alıyor. İşte bu nedenle Avrupada yetişen yerli oyuncularımız yurt içinde yetişenlere nal toplattırıyor. Bütün mesele bu!
 Bu nedenle buradan Türkiye Futbol Federasyonuna açık davette bulunuyorum; Şenol Güneş Milli Takımdaki görevinin yanında aynı zamanda teknik direktörlere ders versin. Bu derslere girmeyen hiçbir antrenöre de çalışma izni verilmesin. Zira UEFA ve FIFA destekli iki yılda bir yapılan 'zorunlu antrenör gelişim seminerleri' adı üstünde zorunlu olup hiç bir fayda sağlamamaktadır!
 'Gönüllü' seminerler yapıp, antrenörlerin kendilerini gerçekten daha iyi geliştireceklerine inandıkları eğitim programları uygulanmalıdır.


 

Türkiye'de Avrupa standartlarında çalışan ve oyuncu yetiştiren kulüplerin hakkını da buradan teslim edelim: Başta Altınordu Spor Kulübü olmak üzere, Bucaspor, Aytemiz Alanyaspor ve son dönemlerde Bursaspor da oyuncu yetiştirmede önemli mesafeler kaydettiler.
 Bu kulüplere ilaveten; 'Doğunun İmparatoru' lakaplı Teknik Direktör Halil Demirtaş'ın oyuncu yetiştirmede ve teknik-taktik konularda, kadro mühendisliğinde dahice başarılarına dikkat çekmek istiyorum:
 Halil Hoca lig kategorilerinde en genç kadro ile mücadele ederken, iki yıldır namağlup ünvanlı Nusaybin Belediyesporun 30 maç sonra yenilmezlik serisine son vererek hünerlerini bir kez daha gösterdi.
 Halil Hoca halen Mardin Büyük Şehir Belediyespor'da gençlik gelişim sorumlusu olarak başarılı bir şekilde Türk Futboluna yön vermeye devam ediyor.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :