Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
24.02.2020 - 12:32
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fatih Terim ve öğrencileri Kadıköy'de tarih yazdı

Fenerbahçe-Galatasaray derbisinin tüm yönleriyle masaya yatırdık. Derbinin konuşulmayan, yazılmayan ne varsa yazdık. İşte Fenerbahçe-Galatasaray derbinin analizi

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Hasan Perioğlu Yazdı

 

Galatasaray tam 20 yıl sonra Kadıköy’ü Fenerbahçe’ye zindan etti.

Geçen sezon Galatasaray ile berabere kalan Fenerbahçe teknik direktörü Ersun Yanal, ‘Galatasaray’a yenilmeyerek onları şampiyonluktan ettik’ diyerek tarihi bir gaflete imza attı.

 

Ersun Efendi, sen büyük takım hocası olarak kalacaksan, rakibinin başarısızlığı ile değil, kendi başarılarınla o koltuğu işgal edeceksin!

İki takım teknik direktörünün çok kritik hamleleri:

 

Ersun Yanal:

Fenerbahçe’nin bu sezon en önemli iki kozu, cezalı ve sakat olan oyuncuları Rodrigues ile Gustavo idi. Sen oturmuş oyun formatını bozmadan bu iki oyuncunun alternatiflerini bulacaktın.

Rodrigues yokken, ona en yakın tarzdaki oyuncu Ferdi Kadıoğlu’nu oynatacaktın. Eğer sen kendi sahanda bile Ferdi’yi hatırlayamayacaksan, bu işi yapmanın bir anlamı yok.

 

İkinci ve daha önemli konu; Gustavo’nun yokluğunu ‘çözüm var iken’ görememen! Stoperde turşusunu çıkardığın Jailson, orta sahada oynatabileceğin en doğru isimdi. Böyle yapsaydın, son dönemlerdeki istikrarlı oyununu devam ettirebilirdin ve en azından sahadan 1 puan alarak 21 yıllık esere bir imza da sen atardın. Sorarım size; stoper diye aldığınız Fayette varken, onu stoper, Jailson’u orta sahada oynatmak çok mu zordu? Ya da Fayette, oynayabilecek kapasitede değilse, kim, niye aldı?

Üçüncü konu da kesinlikle Max Kruse’dir.

 

Kruse'nin bu formuyla banko oynadığını görünce, 45’imden sonra sahalara dönmeyi düşünmüyor değilim!

 

Max, Vedat’ı tamamlayacak oyuncu değildir. Fenerbahçe'nin o bölgede oynatabileceği en iyi tercih Mehmet Ekicidir. Siz beğeniyorsunuz ama Max kaçak oynuyor. Topsuz oyunda hiç yok. Max Almanya’da pivot forvet oynuyordu.

 

Ersun Yanal istifa eder mi?

Hocada bir kere güven veren bir duruş yok.

Oyunu okumak yok.

Transferleri kendisi yapmadı.

Takım üzerinde etkisi yok gibi. Bence Ersun Hocanın gelmesi de yanlıştı!

 

Fatih Terim:

Kurt Hoca maç öncesi yazdığım yoruma nazire etmişçesine, sahaya çıkarabileceği en ideal kadro ile çıktı. Fenerbahçe'nin ‘evimde kaybetmeyeyim yeter’ kadrosuna inat, ‘ben buraya tarih yazmaya geldim’ diyen bir kadro ile sahaya çıktı.

Eğer Fatih Terim 60-70'li dakikalarda oyundan düşen Feghoui, Ömer Bayram ve Belhanda üçlüsünden ikisini Jesse Sekidika ve Emre Akbaba ile, Falcao’yu da yine bu dakikalarda Adem Büyük veya Andone ile değiştirme cesareti gösterebilseydi, bu maç 1-3 değil, 1-6 da olurdu.

Güncel Posta da tarih yazdı!  (Derbi dair yazdığımız taktik içerikli makele)

 

‘Lemina’nın yokluğu eksiklik değildir’ diyen tek medya kuruluşuyuz!

Bizim çok önemle vurguladığımız Lemina meselesi vardı ve maç öncesi yazımızda ‘Galatasaray Lemina’nın yokluğunu lehine çevirebilir’ şeklinde yazmıştık. Aynen de öyle oldu; sorumluluk alan Seri dikine oynayarak hem sezonun en flaş maçını çıkardı hem de maçın kader adamı oldu!

Evet Galatasaray Fenerbahçe’yi Kadıköy’de 3-1 yendi ve tarih yazdı ancak buna rağmen Fatih Terim oyuna erken müdahele etseydi, bence skor çok daha farklı olurdu!

Hakeme gelince; maçın önüne geçecek hatalar yapmadı. Bizce ‘geçer’ not aldı!

 

Kural hatası var mı?

Belhanda'nın oyundan çıkarken Deniz Türüç ile dalaşı çok ilginçti. Değişiklik henüz tamamlanmadığı için, hakemin Belhanda’yı sahaya davet edip kart göstermesi, bize göre doğru karar.

Jesse, Andone ve Lemin’sız Galatasaray bu ise, sanırım ligde kartlar yeniden dağıtıldı!


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :