Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
27.02.2021 - 13:31
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

En iyi kaleci kim, Uğurcan mı, Altay mı?

Şampiyon adayı takımlardan Galatasaray hariç diğer tüm takımların kalesinde yerli eldivenler var ve biri birinden etkileyici performans sergiliyorlar. Peki en büyük yerli kaleci Altay mı yoksa Uğurcan mı ?

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Hasan Perioğlu/Güncel Posta

Son yıllarda yerli kaleciden yana çok şanslıyız. Şampiyon adayı takımlardan Galatasaray hariç diğer tüm takımların kalesinde yerli eldivenler var ve biri birinden etkileyici performans sergiliyorlar.

 Gündemde en çok sorulan soru da ‘en büyük yerli kaleci Altay mı yoksa Uğurcan mı’ şeklinde!

 Şimdi bu polemiğin en ilginç noktasına dikkat çekmek istiyorum! ‘En iyi yerli’ kavramı zaten Muslera’nın genelleme dışında kalmasını sağlıyor ve Türkiye’de kimseyle kıyaslanamayacağının üstü örtülü kabulü anlamına geliyor ve biz Güncel Posta Gazetesi olarak da aynı fikirde olduğumuzu belirtiyoruz.

 Ancak daha önceki yorumlarımda ‘iki şıklı soruları’ sevmediğimi ve aranan en doğru cevabın 3. şıkta da olabileceğinin altını çizmiştim!

 Buna istinaden; en iyiyi ararken, en iyi iken ve daha 10 yıl futbol oynayabilecek seviyede iken dışlanan ve küstürülerek genç yaşında futbolu bırakma kararı aldırılan milli kalecimiz Recep Onur Kıvrak’ın hakkı yenilerek sahalardan koparılan bir yıldız olduğunu hatırlatıp, ‘medyadaki hukuki ve ahlaki sorumluluğumuzu yerine getirerek farkımızı yine ortaya koymamız gerektiğine dikkat çekmek istiyorum!

 ‘Uğurcan mı yoksa Altay mı’ sorusuna gelince:

 Bana göre Başakşehir kalesini koruyan Mert Günok 1 numaradır. Nedeni de Mert hem ceza sahasına hem de ayağına en hâkim kalecilerin başında geliyor. Modern Dünya Futbolunda kaleci bir kurtarıcıdan önce modern oyunun en önemli parçalarından biridir. Mert Günok bu özelliklerinin üstüne bir de soğukkanlılığını ekleyerek bana göre açık ara Türkiye’nin en iyi kalecisidir.

 Altay, refleksleri en iyi kalecidir. Onun en önemli özelliği ‘çizgi kalecisi’ olmasıdır. Son derece yetenekli, çabuk ve iyi gelişme gösteren bir eldivendir. Geriye yaslanan Fenerbahçe’de çok iyi işler yaptı ama daha kendisini geriden oyun kuran set oyununda göremedik! Yani ‘ayaklarına ne kadar hâkim olduğu’ konusunda zamana ihtiyacımız var. Altay'ın tüm başarılı kurtarışlarına rağmen, Rüştü Abisi gibi bazı pozisyonları özellikle süslediği de dikkatimden kaçmadı ve Avrupa futbolunda bu makyajlara prim yok!

 Uğurcan sürekli forma giymenin avantajını çok iyi kullandı ve mükemmel bir gelişme gösterdi. O da ayaklarını biraz daha geliştirirse takibinde olduğu takımların iştahını kabartır ve Avrupa’nın önemli kulüplerinden birine imza atabilir. Fizik ve duruşu ile güven veren bir görüntüsü var.

 Altay ve Uğurcan Barcelona’ya transfer olan Rüştü Abilerinden iki gömlek daha başarılı. Uğurcan'ın yükselen performansının gölgesinde kalan Erce Kardeşler de bir numara kaleciler kategorisindedir.

 Şimdi ben size sorayım; iki yıldır Avrupa kulüplerinin takibinde olan Uğurcan neden transfer teklifi almıyor?

 Cevabı şu; güncel futbolda kalecilerin eldiveninden çok, ayaklarına bakıyorlar. Kaleci 18’e hâkim mi ve oyun kurmayı becerebiliyor mu?

 İşte bu nedenle ‘Uğurcan mı yoksa Altay’ mı’ sorusunun cevabı Mert Günok’tur!   


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :