Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
07.05.2017 - 23:10
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sultanbeyli Şiir Festivali sona erdi

Sultanbeyli Belediyesi tarafından bu sene 5.’si düzenlenen Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali sona erdi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Günelposta Gazetesi/Sultanbeyli

20 ülkeden 50 şairin katıldığı festival 4 gün boyunca renkli anlara sahne oldu. Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılan galanın ardından şairler okullarda şiirlerini öğrencilerle buluşturdu.

Kapanış Konseri Esat Kabaklı’dan

Şiir festivalinin Lütfi Kırdar’da yapılan galasında Filistinli grup Le Trio Joubran sahna almıştı. Kapanış programında ise sevilen sanatçı Esat Kabaklı sahne alarak katılımcılara doyumsuz anlar yaşattı.

Dünyaya Şiirle Seslendik

Kapanış programında konuşma yapan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Şehrimize şiir getiren, çiçeğimizle, duyguların tercümanı şiiri buluşturduğumuz festivalimizin, kapanışını yapıyoruz. Umarım hem şairlerimizin hem de programa katılanların hafızalarında güzel anılar biriktirmişizdir. 3 Mayıs akşamından bugüne kadar, çeşitli etkinliklerle, dünyanın farklı yerlerinden gelen şairlerimiz ve ülkemizin yetiştirdiği sözün ustaları, şiirlerini seslendirdi. Medeniyetlerin beşiği İstanbul, 4 gün boyunca bir şiir festivaline ev sahipliği yaptı. Arjantin’e, Filistin’e, Meksika’ya, Şili’ye, Mısır’a ve daha birçok ülkeye, Sultanbeyli’den şiirlerimizle seslendik. İlçemizden ve ülkemizden kilometrelerce uzakta, yaşamlarını devam ettiren, kelimelere duygu katan şairlerimizle; dostluk bağı kurduk” dedi.

 

Destansı Direniş

 

Şairlerin şiirleriyle, 15 Temmuz akşamında, gösterilen destansı direnişi, dünyaya yeniden duyurmaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Keskin, “Tankın önüne hiçbir şeyi düşünmeden kendini seren kardeşimizin cesaretini, hainlerin karşısına korkusuzca dikilen aziz milletimizin imanını, şiirle anlatmak istedik. 15 Temmuz’da korkusuzca şehadet eden şehitlerimize, gazi olan kahramanlarımıza minnet borcumuz var. Bu ruh unutulmamalı, bu ruh her daim canlı kalmalı diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Necip Fazıl’la, Sezai Karakoç’la, Nuri Pakdil’le büyüyen bir nesil olduklarını belirten Başkan Keskin, “İstiyoruz ki gençlerimizde bu festivalimize katılan değerli şairlerimizle büyüsün, gençlerimizden de bir Cahit Koytak, bir Nurullah Genç, bir Hüsrev Hatemi ve adını sayamadığım, bu salonda olan nice şairlerimiz yetişsin. Gençliğimizi bu şekilde yetiştirme derdindeyiz, Asım’ın neslini geleceğe taşıma gayretindeyiz” dedi.

 

Festivalin bu sene beşincisini düzenlediklerini vurgulayan Başkan Keskin, “İnşallah gelecek senelerde de düzenlemeye devam edeceğiz. Her sene farklı temalarla dünyanın ve ülkemizin önemli şairleriyle yeryüzüne bir umut, bir vicdan ve bir haykırış olmaya çalışacağız. Ben festivalimize destek veren tüm sponsorlarımıza şükranlarımı sunuyor, sizlerle birlikte Sultanbeyli’den; Bosna Hersek’e, Lübnan’a, Rusya’ya, Filistin’e, Meksika’ya, Portekiz’e, Şili’ye, Azerbaycan’a, Arjantin’e, Kenya’ya, Fas’a, Mısır’a, Irak’a, Moğolistan’a, Hollanda’ya, Norveç’e, Ukrayna’ya selamlarımızı iletiyoruz” dedi. Başkan Keskin son teşekkürü ise şairlere ve salonu dolduran Sultanbeylilere etti.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :