Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
30.09.2018 - 11:25
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sultanbeyli’de tapuların dağıtımına başlanıyor

Alan tespitleri yapılan ve askı süreci biten 1331 ve 1337 parsellerin hak sahiplerine verilmek üzere tapu tescil işlemleri tamamlandı. Tapuların dağıtımına başlanıyor.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Güncel Posta/Sultanbeyli

 

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin yapmış olduğu açıklamada: “Yıllardır ilçemizin gelişiminin önünde bir kaya gibi duran hisseli parseller sorununu da sizlerin destekleriyle çözdük. 9 milyon metrekarelik alanı kapsayan tapu sorunu, 20 bin parsel, 60 bin hak sahibi ve yaklaşık olarak 200 bin ilçe sakinini ilgilendiriyor.

 

Tapu sürecinde gelinen nokta nedir?

Tüm yasal işlemler tamamlanarak Sultanbeyli Belediyesi ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ekipleri tapu hazırlığı için mahallelerdeki çalışmaları hızlandırdı. Alan tespitleri yapılan ve askı süreci biten 1331 ve 1337 parsellerin hak sahiplerine verilmek üzere tapu tescil işlemleri tamamlandı. Tapuların dağıtımına başlanıyor.

 

Vatandaş neler yapmalı?

 

Tapu hazırlık çalışmalarını yapan yetkililer tarafından istenildiğinde yeriniz ile ilgili belgeleri ibraz etmelisiniz. Arazi çalışmaları sonrası yapılan alan tespitleri 1 ay süre ile askıya çıkacak. Askıya çıkan yerinizi kontrol etmelisiniz. Askı süreci sonrasında çalışması biten alanların fiyat tespiti yapılacak ve hak sahiplerine tebligat gönderilecek.

 

Hisseli parselde hem yerim var hem tapum var süreç nasıl işleyecek?

 

Parsel hisselerinden %40 oranında yasal kesinti yapıldıktan sonra kalan miktar imar parseli olarak ayrıca tapu bedeli alınmadan, uygulama bedeli ödenerek hak sahibine verilecektir. Hisse miktarının yetmemesi halinde Belediyeye ait hisselerden eksik kalan kısımlar tamamlanacaktır.

 

Tapulara ilişkin m² bedelleri ne olacak, ödemelerde kolaylık olacak mı?

 

2B arazilerinde olduğu gibi; ödemelerde peşin, taksit vb. ödeme kolaylıkları ile talebe göre kısa ya da uzun vadelerde satış olanakları sağlanacaktır. Arazi çalışmalarının akabinde fiyat tespit çalışmaları da tamamlanarak, hak sahiplerine, tebligat yoluyla bildirilecektir.

 

Hisseli parselde yerim var ancak tapum yok süreç nasıl işleyecek?

 

Kadastro tespitlerinden sonra hak sahibi olan kullanıcılara Belediye tarafından tebligatlar yapılacak olup tapular doğrudan satılacaktır.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :