Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
13.05.2014 - 07:48
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sultangazi’de Zihinsel Engelliler Spor oyunları açılışı törenle yapıldı

Sultangazi çok anlamlı bir etkinliğe şahit oluyor. Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği Zihinsel Engelliler Spor Oyunları Turnuvası’nın açılışı yapıldı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

SULTANGAZİ  Belediyesi çok anlamlı bir etkinliğe önderlik ederek sosyal belediyecilik örneği veriyor. Engelliler haftası kapsamında Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği ‘Zihinsel Engelliler Spor Oyunları Turnuvası’nın açılışı Sultangazi’de yapıldı. Bu yıl 5.’si düzenlenen zihinsel engelliler spor oyunu turnuvasına ağır ve orta düzeyde bin zihinsel engelli öğrenci katıldı. Turnuvada engelli öğrenciler Çomak oyunu, şişe devirmece, bayrak yarışı ve hedef 12 olmak üzere 4 kategoride 4 gün boyunca kıyasıya yarışacaklar.

AÇILIŞI BİRLİKTE YAPTILAR

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, İlçe Milli Eğitim müdürü İbrahim Demir, Sultangazi Kaymakamı Ali Uslanmaz, STK temsilcilerinin ve çok sayıda vatandaşın katıldığı turnuva, engelli öğrencilerin dans gösterileri ve şiirleriyle başladı. Roman havası oynayan engelli öğrencilerin büyük alkış aldığı turnuva da şişe devirmece oyununun açılış atışını temsili olarak Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay engelli öğrencilerle beraber yaptı.

5 YILDIR AYNI ÖZELLİKTE

Engellilere önem verilmesini vurgulayan Altunay, “Bugün 5. geleneksel zihinsel engelliler spor okulları müsabakasını başlatıyoruz. Engelliler haftası dolayısıyla başlattığımız bu program çocuklar için yabancı değil. 5 yıldır aynı salonda aynı özellikle bu oyunlar sergileniyor, bu turnuva düzenleniyor. Tabii ki başlayan bugün de onların çomak oyunları, onların şişe devirmece veya bayrak yarışı ve hedef 12 gibi oyunlarla 4 gün boyunca devam edecek. Amacımız burada bir toplumsal duyarlılığı ve farkındalığı oluşturabilmek. Vatandaşların engelli kardeşlerimize bakış açılarında bir nebze olsun iyileştirme sağlamak ve onları hiçbir zaman unutmamak” dedi.

ÖZGÜVEN GELİŞTİREN OYUNLAR

Hem eğlenen hem de kıyasıya yarışan engelli öğrencilerden Murat Yayla (14) bayrak yarışı kategorisinde yarışacağını ve çok mutlu olduğunu belirtti. Engelli öğrencilerin turnuvaya nasıl hazırlandıklarını anlatan 50. Yıl İlköğretim Okulu öğretmenlerinden Gülay Tuna ise, “Etkinlikler onlar için, özgüvenini geliştirici oyunlar. Önemsendiklerini de düşünüyorlar ayrıca. Biraz da başarı kazanmaları şevklendiriyor doğrusu. Bu yüzden küçük hazırlıklar yaptık ama onları çok yormadan, keyifle ve eğlenerek küçük hazırlıklar yaptık” diye konuştu. Turnuvada takım olarak yarışan öğrencilerin ekipçe çalışma yeteneğinin ve paylaşım duygusunun geliştirilmesi, denge, el ve göz koordinasyonunun sağlanması ve öz güvenin artması hedefleniyor.

Günlük gazete manşetleri TIK’la


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :