Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
27.06.2012 - 15:00
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öğrenebilen yapay zeka geliştirildi

Mühendisler Google'ın gizli laboratuvarı X Lab'de öğrenebilen yapay zeka geliştirmeyi başardılar.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Google mühendislerinin X Lab'de üzerinde çalıştıkları yapay zeka, robotlar gibi alanlardaki fütüristik projelerden birinde önemli bir gelişme yaşandı. İnsan beyninin öğrenme sürecini taklit eden 1000 bilgisayarlık bir ağ geliştirildi. Söz konusu yapay beyine insanlara tanıdık gelecek bir görev verildi: 

"Youtube'da kedi videoları bul." 

16 bin işlemcili güçlü neural network bu görevde oldukça iyi bir performans gösterdi. Youtube videolarında bulunan 10 milyon dijital imajdan kendisine kedileri tanımayı öğretti.  Araştırmanın en çarpıcı tarafı ise yapay zekaya kediyi tanıması için bilgi verilmemiş olmasıydı. 

Projenin liderlerinden Dr. Jeff Dean, "Hiçbir zaman eğitim sırasında 'Bu bir kedi' demedik. Kendi kendine kedi konseptini keşfetti. Yapay sinirlerden biri kedilerin fotolarına güçlü tepkiler vermeye başladı. Unutmayın ona bir kedinin ne olduğu hiç söylenmedi, ya da kedi diye tanımlanabilecek tek bir imaj bile gösterilmedi" diye anlatıyor süreci. 

Ve sonrasında bilgisayar bir kedinin neye benzediğini kendi kendine keşfetti. Tabii ki bu araştırmada altı çizilmesi gereken en önemli başarı, makinelerin büyük miktarda veri ile beslendiğinde öğrenme algoritmasını geliştirdiğinin ispatlanması oldu. 

Google araştırmacıları şimdi daha büyük bir model üzerinde çalışıyor. Mühendisler bir gün bu teknolojinin her gün kullandığımız aletler üzerinde çalışacağını da ekliyor.

 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :