Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
04.07.2012 - 13:51
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CERN, yeni bir heyecan yarattı

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), ‘Higgs Bozonu’ olabilecek bir atomaltı parçacık keşfedildiğini açıkladı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

CERN, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda (LHC) ‘Higgs Bozonu’nı bulmak için yapılan en son deneyin sonuçlarını bugün açıkladı. Deneyin ekip lideri fizikçi Joe Incandela, buldukları sonuçların öncül sonuçlar olduğunu ancak bugüne kadarki en güçlü kanıt ve sonuçları aldıklarını söyledi.

İngiltere’de bulunan Bilim ve Teknoloji Tesisleri Konseyi Direktörü John Womersley de, Cenevre ve İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen eşzamanlı basın toplantısında, “Higgs Bozonu teorisiyle uyumlu bir parçacığın keşfedildiğini teyit edebilirim” ifadelerini kullandı.

Partikülün izleri Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda proton ve anti protonların neredeyse ışık hızında çarpıştırılmalarından oluşan binlerce deney sonrası bulundu. Higgs Bozonu, evrene yayılan görünmez bir enerji alanında oluşturulduğu sanılan atomaltı bir parçacık. Bu parçacık maddenin oluşumunu anlamada kilit öneme sahip. Bozonun evrendeki her şeye kütle kazandırdığı düşünülüyor. Uzmanlar Higgs Bozonu’nun bulunmasının son 50 yılın en büyük bilimsel başarılarından biri olacağını ifade ediyor.

Higgs Bozonu, medyada "Tanrı Parçacığı" olarak anılıyor. Bunun sebebi "Tanrı parçacığı"nın Leon Lederman'ın yazdığı bir bilim kitabında ‘Higgs Bozonu’nun modern fizik için önemine dikkat çekmek üzere kullandığı bir takma ad olması. Ancak birçok bilim adamı "Tanrı Parçacığı" diye nitelendirilerek Higgs Bozonu'nun oynadığı rolün abartıldığını savunuyor.

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :