Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
27.11.2012 - 16:19
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mars'a 80 bin nüfuslu koloni

ABD’nin özel uzay-havacılık şirketi olan SpaceX’in kurucusu Elon Musk, Mars’a insan gönderme planlarının detaylarını açıkladı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 NASA’yla gerçekleştirdiği ortak projelerle bilinen SpaceX’in başkanı Musk,  Dünya’dan Mars’a insan taşıyacak uzay araçları ve roketler geliştirerek, Kızıl Gezegen’de büyük bir koloni kurmak istediğini açıkladı. Planları çizilen projeye göre, ilk olarak 10 kişilik bir ekibin gönderileceği Mars’a yapılacak yolculuklar için sıvı oksijen ve metan kullanan roketler kullanılacak.

Londra’da geçtiğimiz hafta düzenlenen Kraliyet Havacılık Topluluğu konferansında konuşan Musk, “Mars’ta kendi kendisine yeten bir medeniyet başlatabiliriz. Bu medeniyet zamanla çok büyük bir boyuta ulaşabilir” dedi. Musk, Mars planı kapsamında ilk aşamada Dünya ile Mars arasında mekik dokuyacak uzay araçları kullanılmasını düşünmüyor.

Space.com’a açıklama yapan Musk, “Eğer gidip gelecek uzay aracı kullanacaksak, çok fazlasına ihtiyacımız olur... Dünya ve Mars’ın yörüngesi aynı düzlemde olmadığı için çok güçlü bir itici güce ihtiyaç duyarız” dedi.

“DRAGON KULLANILMAYACAK”

Musk, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) astronot taşıması için geliştirilen ve şu an kargo görevlerinde kullanılan Dragon uzay aracının, Kızıl Gezegen’e yapılacak yolculuklar için kullanılmayacağını söyledi.

Musk, insan taşıması için kullanılacak aracın Mars Koloni Taşıyıcısı veya Büyük Kargo Taşıyıcısı (MCT) olarak adlandırılan dev bir yeniden kullanılabilir roket olabileceği sinyalini verdi. Roket içindeki oksijen yoğunluğunun yüzde 30-40 olmasını planlayan Musk, roketteki sıvı suyun ise Mars’ın öncüleriyle Güneş arasındaki bariyeri oluşturmasını düşünüyor.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :