Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
10.12.2013 - 17:27
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye’de F Klavye kullanımı başladı mı, nerede başladı?

Türkiye’de F Klavye kullanımı başladı mı? F Klavye Kullanımı nerelerde kullanılmaya başladı? F Klavye kullanımı ne zaman başlayacak? F Klavye hazırlandı mı?

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

TÜRKİYE ’de F Klavye dönemi resmen başlatıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kamu kurum ve kuruluşlarında F klavye kullanılması talimatını vererek, 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesinin sağlanacağını bildirdi.  Başbakan Erdoğan’ın yayımladığı genelgede, "Ülkemizde bilgisayar ve internet kullanım oranlarında son yıllarda önemli artışlar kaydedilmiştir. Bilgisayar giriş birimlerinden biri olan klavyeyi etkin kullanma ve hızlı yazma becerisi, bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde bilgi üreten bireylerin gelişimine katkı sağlayan unsurlardan biridir. Günümüzde birçok ülke tarafından kendi dillerinin özelliklerine uygun çeşitli harf ve sembol yerleşim düzenine sahip klavyeler geliştirilmiş, ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığı öncülüğünde başlatılan çalışmalar sonucunda, Türk dili ve alfabesinin özelliklerine uygun ve hızlı yazmaya elverişli bir tasarıma sahip bulunan F klavye düzeni oluşturulmuştur" denildi.

F KLAVYE İLE YAZIM KOLAYLIĞI

Yazım kolaylığı ve verimliliği bakımından F klavyenin avantajlarından yararlanılması gerektiğini vurgulayan Erdoğan’ın genelgesinde, "Ülkemizde F klavye kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan TS 2117 "Alfasayısal Türkçe Klavyelerin Temel Yerleşim Düzeni" standardına uygun F klavyeye kademeli olarak geçiş sağlanacaktır. Bu çerçevede; Kamu kurum ve kuruluşlarınca genelgenin yayımından itibaren, alım süreci başlatılmış olanlar dışında temin edilecek tüm bilgisayarların F klavyeli olması ve halen kullanımda olanların da 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesi sağlanacaktır…

Ayrıca, bilgisayar kullanımının yoğun olduğu özel sektöre ait kamuya açık alanlarda (internet salonu vb. toplu kullanım sağlayıcıları) ve özel sektör kuruluşlarında F klavyenin teşvik edilerek yaygınlaştırılması sağlanacaktır" denildi.

TV İzleyen köpek TIK'la


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :