Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
30.12.2011 - 16:44
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnternet kullanırken elinizden olabilirsiniz

Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu internet bağımlılarının ellerini kaybedebileceği uyarısında bulundu.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

 

 

 

Bağcılar’daki okullarda “Bağımlılık” seminerleri düzenleniyor. Abdurrahman ve Nermin Bilimli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde düzenlenen seminerde Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu internet bağımlılığının olumsuz sonuçlarına değindi. Balcıoğlu, internet bağımlılarının ellerini kaybedebileceği uyarısında bulundu.

 

 

Bağcılar Belediyesi ve Bağcılar Milli Eğitim Müdürlüğü, “Hayat Senin, Kontrol Kimin?” sloganıyla okullarda “bağımlılık” seminerleri düzenliyor. Abdurrahman ve Nermin Bilimli Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde düzenlenen seminerde, uzmanlar öğrencilere, sigara, alkol, kumar, internet, bilgisayar ve uyuşturucu madde bağımlılıklarına ve bunların zararlarına ilişkin bilgi verdi.

Sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılıklarına ilişkin bilgi veren Türkiye Yeşilay Cemiyeti Eğitim Sorumlusu Arif Çiftçi, her gün 328 kişinin sigara ve sigara kullanımından kaynaklanan hastalıklardan dolayı öldüğünü söyledi. Türkiye’de sigara kullanım yaşının 10, alkol kullanım yaşının ise 13’e kadar düştüğüne dikkat çeken Çiftçi, gençlerin sigara içmeye “sosyalleşmek” için başladığını söyledi.

Seminerde yeni ortaya çıkan internet ve teknoloji bağımlılığı da ele alındı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu, gençlerin en büyük bağımlılık adresinin internet olduğunu söyledi ve günümüz hastalığı olan internetin neden olduğu fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkları anlattı. Bilgisayar kullananlarda atar damar, toplardamar ve sinir hastalıklarının yaşandığına değinen Balcıoğlu, internet kullanımında en önemli rahatsızlığın ise ‘’Carpal Tunnel Sendromu’’ olduğunu söyledi. El bileği ağrısı ve zamanla elin kullanılamaz hale gelmesi Carpal Tunnel Sendromu’na yakalanmamak için internet bağımlılığından kurtulmak gerektiğini ifade eden Balcıoğlu, “İnternet bağımlılığından kurtulmanın en önemli yolu spor yapmak. Özellikle de yüzmek ve jimnastik yapmak önleyici olabilir” dedi.

 

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :