Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
17.05.2012 - 18:07
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

iPhone 5 ne zaman çıkıyor? iPhone 5 OLED çıkış tarihi?

iPhone 5'in ekranının üzerinde OLED teknolojisi kullanılacağı haberi teknolojisi meraklılarını bir hayli heyecanlandırdı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

iPhone5'in ekranın OLED olacağı söylentileri teknoloji meraklılarını şimdiden heyecanlandırdı. Basından çıkan haberlere göre yeni iPhon5'in ekranına esneklik sağlayan OLED özelliği yüklencek.

İŞTE OLED ÖZELLİĞİ İLE İLGİLİ DETAYLAR...

iPhone 5 ile ilgili ortaya çıkan söylentilere göre, Apple firması yeni çıkacak iPhone 5 için telefonda esneklik özelliği sağlayan OLED olacak. Apple, yeni meraklılarının heyecanla beklediği iPhone 5'in üzerinde esnek OLED ekran kullanmayı düşünüyor

OLED TEKNOLOJİSİ İLE İLGİLİ BİLMEDİKLERİNİZ

Yarım santim kalınlığında, 200 ekran büyüklüğünde ve şu an piyasadaki çoğu televizyondan daha az güç tüketen ve kullanmadığınız zaman kıvrılıp dürülebilen, yüksek tanımlı (HD) bir televizyon hayal ettiniz mi? Ya arabanızın öncamı görüntü paneline dönüşebilse, bir kısmında yakıt miktarı, motor ısısı, hız, tork gibi bilgiler, bir kısmında yol haritası görüntülenebilse? Veya elbisenizin monitör gibi olması nasıl olurdu? Bütün bunların hepsi, yakın gelecekte OLED (organic light-emitting diode) teknolojisi ile mümkün olabilir. Işık yayan organik diyot (OLED) görüntüleyicisi, elektrik verildiğinde ışık yayan organik moleküllerden yapılmış ince filmdir. OLED'ler daha parlak, daha canlı görüntü sağlarken, LED ve LCD görüntü panellerinden daha az enerji tüketir. Peki OLED nasıl çalışır, ne tür OLED'ler üretilebilir, diğer teknolojilerle karşılaştırılınca avantaj, dezavantajları nelerdir?

OLED bileşenleri

LED gibi, OLED de katı bir yarıiletken cihazdır. 100 ile 500 nanometre (Nanometre: Metrenin milyarda biri.) kalınlığında, ya da yaklaşık olarak insan saçından 200 kat daha incedir. OLED'lerin iki ya da üç organik katmanı vardır, üç katmanlı tasarımda, sonuncu katman, katottan ışık yayan tabakaya elektronların taşınmasına aracılık eder. Bu yazıda, iki katmanlı tasarımı baz alıyoruz.

iPhone 5 ne zaman çıkıyor? iPhone 5'te OLED teknolojisi kullanılacak mı? iPhone 5 satışa hangi tarihta çıkacak, Teknolojisi OLED kullanılacak olan  iPhone 5 ne zaman piyasaya çıkıyor?


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :