Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
16.02.2018 - 23:05
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tuzla Belediyesi Güneş Enerji Santrali açıldı

Tuzla Belediyesi, kamu alanında İstanbul’un en büyük güneş enerji santralini Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nda hizmete açtı. Santral, yıllık 650MWh elektrik üretecek

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Güncelposta Gazetesi/Tuzla

 

Türkiye’nin İlk Holografik Hayvanat Bahçesi Nuh’un Gemisi HoloZoo, Tuzla Belediyesi Bilim Merkezi, Corpus (İnsan Vücudunu Görerek Tanıma), Planetaryum-Gözlemevi, Güneş Saati ve Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın kişisel Teknolojinin Serüveni Sergisi gibi eğitim, bilim ve eğlenceyi bir arada bulunduran Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı, Tuzla Belediyesi tarafından yaptırılan kamu alanında İstanbul’un en büyük güneş enerji santraline de ev sahipliği yaptı.


 

 

Açılışa AK Parti İstanbul Milletvekilleri Mehmet Ali Pulcu ve Osman Boyraz, Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Fehmi Tosun, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, AK Parti Tuzla İlçe Başkanı Sebahattin Demirci ile vatandaşlar katıldı.

 

 

KENDİ ENERJİMİZİ SAĞLAYACAĞIZ

 

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Şelale Eğitim Parkı'mızda havuzlarımız, buz patenimiz, bowlingimiz hatta şelalemiz dahil olmak üzere bunların hepsi elektrik harcıyordu. Biz de bunun çok büyük bir enerji harcamasının olduğu düşününce de bu işi biz nasıl çözeriz dedik. Parkımızda Anadolu Kültür Merkezi’nin çatısında 4 bin 200 metrekarelik alanın üstüne güneş paneli koyarak Şelale Eğitim Parkı’nı kendi kendine yeten ve kendi enerjisini sağlayan ve kazanç sağlayan bir park haline getirdik” dedi.

 

 

HEM GÜNEŞ  HEM RÜZGAR ENERJİSİ

 

Başkan Yazıcı, “Yaklaşık 5-6 yılda kendini amorti edip 10 yıl garantili 25 yıl ömrü olan bu paneller sayesinde de biz öncülük yapmış olacağız. Güneş enerjisinin yanı sıra rüzgar enerjisinden faydalanarak akülü engelli araçları, cep telefonu şarjını sağlayan direklerimizi de kullanıma açtık. Karbon ayak izimizi küçülten dünya çapındaki projemizi de sürdürüyor, alternatif enerji kullanılması konusunda elimizden geleni yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

 

 

TUZLA BELEDIYESİ GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ


 

360,36 kwp kurulu güç ile üretilen elektriğin dağıtım şirketine satılması sonucu yıllık yaklaşık 324.000 TL kazanç sağlayacak olan santral, Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nda Anadolu Kültür Merkezi’nin çatısında kuruldu.
4.358 m2 alanda 1386 adet 260Wp Polikristal PV panel kullanılarak hazırlanan Tuzla Belediyesi Güneş Enerji Santrali, 650MWh elektrik üreterek yıllık 216 konutun ve Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nın enerji ihtiyacının çevre dostu, temiz enerji kaynağı ile karşılanmasını sağlayacak. Yıllık yaklaşık 390 ton CO2’nin doğaya salınımı engelleyen ve bu yönüyle yılda 35.454 adet ağacı kurtarıyor.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :