Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
14.06.2012 - 13:46
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2012 Miraç Kandili hangi geceye denk geliyor( 16 Haziran Miraç gecesi) Dualar, Mesajlar, İbadetler

Miraç Kandili ne zaman 2012 ? Miraç Kandili bu yıl 16 Haziran Cumartesi akşamını 17 Haziran Pazar gecesine bağlayan gecedir.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Peygamberimizin Miraç'a çıktığı gün bu sene 16 Haziran Cumartesi akşamını 17 Haziran Pazar gecesine bağlayan geceye denk geliyor. Miraç Kandiliniz mübarek olsun.

 
Miraç Kandili hakkında bilgiler…
 
Hz. Muhammed(SAV)'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili üç ayların ilki olan Recep ayına denk geliyor. Müslümanların inancına göre, Hz. Peygamber, Miraç gecesi Cenab-ı Hakk'ın daveti üzerine Cebrail'in rehberliğinde Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya, oradan semaya, yüce alemlere ve ilahi huzura yükseldi. Beş vakit namaz da bu gece farz kılındı.
Miraç Kandli 2012, Miraç Kandili nedir? 16 Haziran 2012 17 Haziran'a bağlayan gece Mübarek Mirac Kandili, Miraç Kandili Duası nasıl yapılmalı, Miraç Kandili hakkında bilgiler, Miraç Kandili duası ve en güzel Miraç kandili mesajları… 
 
Miraç kandilini nasıl değerlendirmeliyiz?
 
Kur'an-ı Kerim okuyarak, Peygamberimiz ( a.s.m)'ın mübarek duası olan Cevşen-ül Kebiri okuyarak, Aile bireyleriyle birlikte günün mana ve ehemmiyeti hakkında sohbet ederek, Allah rızası için namaz kılarak, Hayatımızın geçmiş günleri ve yılları hakkında muhasebe yaparak, Günahlarımızın bağışlanması için Allah'tan af dileyerek, Sevgili Peygamberimize bol bol salât ve selâm okuyarak, Dünya ve ahirete ait dileklerimiz için dua ederek, Hastaları, yaşlıları ziyaret ederek; yoksulları, öksüz ve yetimleri sevindirerek, Eş, dost ve yakınlarımızla tebrikleşerek, Dargın ve küskünleri barıştırarak, değerlendirebiliriz.
 
Miraç nasıl gerçekleşti?
 
Peygamber efendimiz Mescid-i Haramdan (Mekke'den), Mescid-i Aksâ'ya (Kudüs'e) ata benzer beyaz bir Cennet bineği olan Burak ile geldi. Kudüs'e gelmeden yol üzerinde Hz. Musa'nın makamına uğradı, orada iki rekât namaz kıldı, sonra Mescid-i Aksâ'ya geldi. Orada tüm peygamberler kendisini karşıladı. Miracını kutladılar. Peygamber efendimiz burada peygamberlere iki rekât namaz kıldırdı, bir hutbe okudu.
Bir rivayette Hz. İsa'nın doğduğu yer olan Betlaham'a uğradı, orada da iki rekât namaz kıldı. Ve bugün Kubbetü's-Sahra'nın bulunduğu yerden Muallâk Taşının üzerinden Miraca yükseldi. Semanın bütün bölümlerine uğradı. Sırayla yedi sema bölümlerinde bulunan Hz. Âdem, Hz. Yahya ve Hz. İsa, Hz. Yusuf, Hz. İdris, Hz. Harun, Hz. Musa ve Hz. İbrahim gibi peygamberlerle görüştü, Onlar efendimize “Hoş geldin” dediler, tebrik ettiler.
 

Sonra Hz. Cebrail ile birlikte imkân ile vü-cub ortası (kâinatın bittiği yer) Sidretü'l-münteha’ya geldiler. Peygamberimiz orada ikisi gizli, ikisi açıktan akan (Nil, Fırat) dört nehir gördü. Sonra her gün yetmiş meleğin ziyaret ettiği Beytü'l-Mamur’u ziyaret etti.
Hz. Cebrail'in öteye gitmesi mümkün değildi. Peygamberimiz bundan sonra Refref isminde bir binek ile zaman ve mekândan münezzeh (uzak) olan Cenabı-ı Hakkın cemaliyle müşerref oldu.
 
Süleyman Çelebi Bu Hadise İle İlgili Şöyle Buyurmuştur: 
 
 “Aşikâre gördü Rabbü'l-izzeti/Âhirette öyle görür ümmeti” İnşaallah...
Peygamberimiz Rabbimizin huzurundan döndükten sonra Hz. Musa ile karşılaştı. “Allah ümmetine neyi farz kıldı?” diye sorunca, Peygamberimiz “50 vakit namaz” buyurdu.
Hz. Musa, “Rabbine dön, azaltması için Rabbinden niyazda bulun, ümmetin buna güç yetiremez” demesi üzerine, Peygamberimiz beş sefer Cenabı-ı Hakka niyazda bulundu, her seferinde 10 vakit indi, sonunda beş vakitte karar kıldı.
Sonra Peygamberimiz Hz. Cebrail'in öncülüğünde Cenneti, Cehennemi, âhireti ve bütün âlemleri gezdi, gördü, Mekke'ye döndü.
Sabah olduğunda Kâbe’nin yanında Miracı anlattı. Mekkeliler Peygamberimizden delil istediler. Peygamberimiz de onlara yolda gördüğü kafilelerinden haber verdi. Kureyşliler hemen kafileleri karşılamak için Mekke dışına çıktılar. Gelenleri Peygamberimizin haber verdiği gibi gördüler, ama iman etmediler.
Yine de Peygamberimizden Miraca çıktığına dair delil istediler. Peygamberimiz Kudüs'e, Mescid-i Aksâ'ya uğradığını anlatınca Kureyşliler, “Bir ayda gidilebilen Bir yere Muhammed nasıl bir gecede gidip gelebilir?” diye itiraz ettiler, Mescid-i Aksâ'yı görmüş olanlar, “Mescid-i Aksâ'yı bize anlatır mısın?” dediler.
Peygamberimiz şöyle anlattı:“Onların yalanlamalarından ve sorularından çok sıkıldım. Hatta o ana kadar öyle bir sıkıntı hiç çekmemiştim. Derken Cenabı-ı Hak birden Beytü'l-Makdis'i bana gösterdi. Ben de ona bakarak her şeyi bir bir tarif ettim. Hatta bana, ‘Beytü'l-Makdis'in kaç kapısı var?’ diye sordular. Hâlbuki ben kapılarını saymamıştım. Beytü'l-Makdis karşımda görününce ona bakmaya ve kapılarını saymaya ve anlatmaya başladım.”
Bunun üzerine müşrikler:
“Vallahi dosdoğru tarif ettin” dediler, ama yine de iman etmediler.
O sırada Hz. Ebu Bekir geldi, müşrikler durumu haber verdiler. Hz. Ebu Bekir, “Eğer bu sözleri ondan duymuşsanız seksiz şüphesiz doğrudur” diyerek tasdik etti ve sonra Hz. Ebu Bekir “Sıddîk, tereddütsüz inanan” ünvanını aldı.
 

Miraç Kandili ne zaman 2012 Miraç Kandili hangi gün

Miraç Kandili ne zaman 2012 Miraç Kandili hangi gün

2012 Miraç Gecesi Tarihi

Miraç Kandili 2012

Miraç Kandili Hangi Gün

2012 Miraç Kandili Ne Zaman 

 

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :