Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
16.12.2011 - 19:21
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DİKKAT! Mesleğiniz kansere yol açabilir

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Andaç Argon, mesleklerin kansere etkisini ve en çok kanser riski yaratan meslekleri anlattı:

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Her 30 kanserli hastanın birisinde altta yatan neden kişinin mesleğidir. Hastalık kontrol ve önleme merkezi  CDC’nin  verilerine göre; milyonlarca çalışan, meslek yaşamları boyunca, kanser yaptığı deney hayvanları üzerinde kanıtlanmış kanserojenlere maruz kalmaktadır. Ancak kanserojen testlerinden geçirilen maddelerin, iş yaşamında maruz kalınan tüm maddelerin ancak yüzde 2’si olduğu düşünülürse, tehlikenin büyüklüğü ortaya çıkar.

İş yerinde her hangi bir kanserojene maruz kalınmasıyla kanser oluşumu arasında geçen süreye ‘latent periyod’ denir. Bu süre ortalama 15-20 yıl arasında değişmektedir.

İşte kanserojenler ve neden olduğu kanserler:

Akciğer Kanseri: Arsenik, asbest, berilyum, kadmiyum, kromlu bileşikler, nikel, radon,silika, dizel egzosu, sigara, mineral yağları, vinil klorür, kömür, Mesane Kanseri: Aluminyum, arsenik, sigara, deri, lastik, tekstil ürünleri, benzidin, Burun boşluğu ve Sinüs Kanseri: izpropil alkol, hardal gazı, odun ve deri tozları, nikel, Gırtlak Kanseri: Sigara, asbest, izopropil alkol, odun tozları, Boğaz Kanseri: Formaldehit, hardal gazı, Prostat Kanseri: Nikel, arsenik, kadmiyum, böcek ilaçları, Lenf ve kan kanserleri: Benzen, etilen oksit, böcek ve tarım ilaçları, radyasyon, elektromanyetik alanlar, Meme Kanseri: Solventler, böcek ilaçları, gece vardiyasında çalışanlar, radyasyon, etilen oksit, dioxin, fitalat , elektromanyaetik alanlar, Deri-dudak Kanseri: Arsenik, güneş ışığı, mineral yağları, kömür , Karaciğer Kanseri: Arsenik, vinil klorür, Beyin Kanseri: Elektromanyetik alanlar, vinil klorür, böcek ilaçları, solventler (benzen,toluen), kurşun, Yumurtalık Kanseri: Di etil hekzil fitalat, böcek ilaçları.

 

Bu kimyasallara en çok maruz kalınan meslekleri şu şekilde gruplayabiliriz:

Tekstil ve deri sektörü: Akciğer, mesane, meme ve lenf kanserleri riski, Madencilik sektörü: Başta kömür ve uranyum madenlerinde çalışanlar olmak üzere madenciler akciğer,mezotelyoma,mide ve mesane kanseri riski, Inşaat sektörü: Bu sektör çalışanları; akciğer, beyin, mesane, sinüs ve burun boşluğu, mide ve mezotelyoma  gibi birçok kanser için riski, Gece vardiyası yapanlar: Geceleri melatonin hormonunun koruyucu etkisinden mahrum kalanları meme kanseri tehlikesi, Kimya ve boya sanayi çalışanları: Lenf kanserleri, lösemiler, mesane, karaciğer, akciğer, beyin ve pankreas kanserleri riski, Tersane ve gemi yapımında çalışanlar: Akciğer, mezotelyoma, mesane ve gırtlak kanserleri riski, Ağaç ve mobilya sektörü: Akciğer, mesane, mezotelyoma ve kemik iliği kanserlerine yakalanma riski, Demir-çelik ve metal endüstrisinde çalışanlar: Çeşitli ağır metaller ve onların toksik gazlarına maruz kalınan bu iş kolunda başta akciğer, mesane, gırtlak, burun boşluğu, pankreas ve prostat kanseri olmak üzere çeşitli kanserlere yakalanma riski, Sağlık çalışanları: Başta radyasyon ve kimyasallar ile gece çalışmaları sebebiyle sağlıkçılar meme, lenf ve tiroit gibi kanser riski ve Tarım sektöründe çalışanlar: Kan ve lenf sistemi kanserleri, akciğer ve mesane kanseri riski altındadırlar.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :