Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
12.11.2013 - 15:15
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amatör balıkçılar dikkat yeni tasarıya göre avlanmaya ceza var

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yeni kanun tasarısında amatör balıkçılığın kuralları belirlendi. Yeni tasarıyla birlikte bu kurallara uymayanlara cezalar uygulanacak.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yeni kanun tasarısında izinsiz balık tutanlara ceza öngörülmesi, amatör balıkçılar tarafından tepkiyle karşılandı. Galata Köprüsü'nde balık tutan amatör balıkçıların bazıları yasa tasarısını olumlu karşılarken, bazıları ise, "Ben zaten balık tutamıyorum belge almasam da olur. Ceza kesmek için balığa bakılıyorsa bende balık yok" diyerek tepki gösterdi.  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, balıkçılara ve balıkçı teknelerine yönelik kuralların sil baştan belirlendiği “Su Ürünleri Kanun Tasarısını” tamamladı. Kanuna göre izinsiz balık tutanlar 200 lira para cezası kesilecek.

Yeni uygulama, tarihi Galata Köprüsü'nde balık tutan amatör balıkçılar tarafından temkinli karşılandı. Galata Köprüsü'nde oltayla balık tutan vatandaşların bir kısmı uygulamayı doğru bulurken bazıları ise uygulamaya tepkilerini dile getirdi. Yasayı az önce duyduğunu söyleyen vatandaş, "Sık gelirsek alırız belgeyi. Standart neyse uyuyacağız. Ben zaten balık tutamıyorum belge almasam da olur. Ceza kesmek için balığa bakılıyorsa bende balık yok" dedi.

Balık tutmasını bilmeyen insanlar balık tutmaya geldiğini söyleyen bir balıkçı ise "Geliyor buraya. Tutuyorlar ufak ufak balıkları. 'Atın geriye' diyoruz. Belge çıkartsınlar tabi hiç olmazsa insanlar bilinçli balık tutar. Bir tane de görevli bıraksınlar köprünün üzerine dolaşsın burada takip etsin. İnsanlar o zaman burada bilinçli balık tutar" şeklinde konuştu. Bir vatandaş ise ,"Bende belge yok ama gerek de yok. Çünkü burada 3 tane 4 tane istavrit tutup öyle gidiyoruz. Cezayı bilmiyorum. Belge istiyorlarsa alırız. Cezalar ağır olur. Haftada bir kaç gün geliyoruz. Onda da ya tutuyoruz ya tutamıyoruz" diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Okullarda test sınavı kalkıyor mu?

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :