Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
14.11.2013 - 09:44
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyanın en zengini Bill Gates’in evi

Microsoft kurucularından Bill Gates’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki muhteşem evinde yok yok. 5 bin metrekarelik bir alandaki evinde ünlü ressam Da Vinci’nin el yazma kitapları bile var.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

BİLL Gates, dünyanın en zengin insanı. Serveti yaklaşık olarak 62 milyar (2007 Son Ay Forbes göre) dolar olduğu tahmin ediliyor. Bu rakam 2007 yılındaki serveti olduğundan 2012 yılındaki servetinin daha fazla olduğunu tahmin etmek zor değil.  Evinin büyüklüğü 5000 metre kare olan Gates  evinde ünlü ressam Da Vinci’nin el yazma kitaplarını bulundurmaktadır. Gates'in lebi derya diye nitelenecek evi 7 yılda inşa edildi. Maliyeti 113 milyon dolar...Gates’in Amerika’daki evinde yok yok... Çifter çifter yatak odaları, muhteşem bir havuz ve havuz başında yataklar... 

Saniyede 250$ kazanmaktadır. İşte Gates’in o muhteşem evinden muhteşem görüntüler eşliğinde Bill Gates’in inanılmaz hikayesi:

Microsoft şirketinin kurucularından Bill Gates 28 Ekim 1955 ABD/Seattle doğumludur. Evli ve üç çocuk babası olan Bill Gates’in 2009 yılında forbes dergisi tarafından dünyanın en zengin kişisi olduğu açılandı.

Avukat bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Gates, henüz oniki yaşındayken özel bir okulda ilk informatik (bilişim) kurslarına gitti. boş zamanlarını çoğunlukla bilgisayar yazılımları üzerinde çalışarak geçiriyordu.

Yakınlarındaki bir şirketin büyük bilgisayarını para ödemeden kullanabilmek için, okul arkadaşı Paul Allen ile birlikte, kullanıcılar için yazılım hatalarını arayıp buluyorlardı.

Bu şekilde bilgisayar konusunda uzmanlaşan öğrenciler, 1972′de ilk şirketlerini (Traf-O-Data) kurdular. Bu şirket bir trafik sayım ve kontrol sistemi için yazılımlar üreterek hemen 20.000 dolarlık satış yaptı. Gates bundan bir yıl sonra TRW adlı silah işletmesinde staj gördü.

Kişisel bilgisayarlar 70′li yılların ortasında henüz gelişimlerinin ilk aşamasında bulunuyorlardı.

MITS şirketinin Altair adını verdikleri en önemli numunesi henüz tekbiçim, kullanılabilir bir yazılıma sahip olmayıp ancak tamamlanmamış bir işletim sistemine sahipti.

Gates ve Allen’ın, Altair için 1974′te geliştirdikleri yazılım dili BASIC sayesinde bilgisayar kullanıcıları programlarını kendileri yazabiliyorlardı. MITS şirketi genç araştırmacılardan pazarlama ruhsatını satın alarak kendilerine sistemi daha da geliştirmeleri için sipariş verdi.

Gates bunun üzerine tahsilini bırakarak Allen ile birlikte New Mexico’da MİCROSOFT adlı şirketi kurdu.

Gates 1977′de, aletlerini BASIC ile donatabilmek amacıyla, Apple, Tandy ve Commodore gibi kişisel bilgisayar üreticileriyle lisans sözleşmeleri imzaladı.

Ayrıca FORTRAN, COBOL ve Pascal gibi yazılım dillerini geliştirmekle, Microsoft’a bir üstünlük ve uluslararası pazar yolunun kendilerine açılmasını  sağladı.

Gates 1979′da yalnızca 13 çalışanıyla yaklaşık 3 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirebildi.

Gates, Seattle Computer Products(SCP) şirketinden 50.000 USD karşılığında DOS işletim sistemini satın aldı ve SCP’de DOS yazılımcılarından biri olan Tim Paterson’ı kadrosuna dahil etti.

DOS işletim sistemi IBM’in ihtiyaçları doğrultusunda değiştirilerek MS-DOS adını aldı. MS-DOS (Microsoft Disc Operating System – Diskli İşletim Sistemi) 80′li yıllarda dünya çapında satış rekorları kırdı (120 milyon nüsha).

Gates akıllıca bir öngörüyle haklarını mahfuz tutarak diğer donanım üreticilerine de satış yapabildi. Bunu izleyen zamanda giderek daha çok şirket IBM ile bağdaşan aygıtları piyasaya sürünce, geliştirdikleri işletim sistemi bütün bilgisayarlar için tekbiçim hale geldi.

Bu arada 1.000 çalışanı olan şirket, 80 li yılların ortasından sonra Avrupa’da şubeler kurdu.

Microsoft’un yazılım alanındaki kesin başarısı, Apple şirketinin kendilerine verdikleri siparişle gerçekleşti.

Macintosh adını verdikleri örnek oluşturacak nitelikteki bilgisayar için çeşitli uygulama sistemleri (örneğin Word ve Excel) geliştirildi. Gates şirketini 1986′da anonim şirkete çevirdi.

Aradan çok geçmeden yalnız kendi payının (% 45) borsa değeri 1 milyar doların üzerindeydi.

Windows’un geliştirilmesi çalışmalarına Gates 1985 yılında başlamıştı.

Windows’u piyasaya sürdükten üç yıl sonra bir pazarlama kampanyasıyla başarılı oldular.

SERVETİ:

 “Eğer paramı hayır işlerine dağıtmasaydım, şu anda gezegen üzerindeki herkesten daha çok param olurdu. Servetimin yüzde 99′unu hayır işlerine harcayacağım.“ diyen Gates’in

kişisel servetinin yaklaşık olarak 62 milyar (2007 Son Ay Forbes göre) dolar olduğu tahmin edilmektedir.

Tabi bu rakam 2007 yılındaki serveti olduğundan 2012 yılındaki servetinin daha fazla olduğunu tahmin etmek zor değil.  Evinin büyüklüğü 5000 metre kare olan Gates  evinde

ünlü ressam Da Vinci’nin el yazma kitaplarını bulundurmaktadır.

Saniyede 250$ kazanmaktadır. (vikipedi)

Sarıgül Ankara'ya tekin İstanbul'a TIK'la

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :