Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
08.12.2013 - 16:35
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Depremden korunmak için neler yapmalı

Depremden korunmak için neler yapmalı, deprem öncesinde hangi önlemler alınmalı, deprem sırasında ne yapmalı, deprem sırasında evde en güvenli yer neresi, deprem sırasında evde ne yapmalı?

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

TÜRKİYE bir deprem ülkesi. Her an bir deprem felaketi ile karşı karşıya kalma riski var. Bu nedenle 3 konuda insanların bilinçli olması hayati önem taşıyor; 1- Deprem öncesinde ne gibi önlemleri alınmalı, 2- Deprem sırasında nasıl davranmalı ve 3- Deprem sonrası için hangi önlemler alınmalı. Özellikle beklenen Marmara depremi İstanbul için hala gündemde, uzmanlar, son haftalarda meydana gelen depremlerin bu depremin işaretleri olarak yorumluyor.

İşte deprem öncesinde, deprem sırasında ve deprem sonrasında hayatımızı kurtaracak önlemler ve doğru davranışlar:

DEPREM ÖNCESİ

* Öncelikle ikamet edilen semtin ve bu semtteki binanın bulunduğu zemini hakkında bilgi edinmeli ve oturulan binaların depreme dayanıklı olup olmadığını kontrol ettirmeli.

* Buzdolabı, çamaşır makinesi gibi ağır beyaz eşyayı, mobilyaları, mutfak ve kitap raflarını düşmeyecek şekilde duvara ya da zemine vida yardımıyla sabitlenmeli.

* Yataklar cam kenarlarından, asılı cisimlerden ve eşyalardan uzakta bir yere alınmalıdır.

* Evin gaz, su vanasının ve elektrik şalterinin yerini öğrenmeli.

* Deprem çantası hazırlanmalı. (Deprem çantasına radyo, pilli fener, pil, düdük ve  ilk yardım çantasını, giyecek, içecek, yiyecek maddeleri bulunmalı ve çantayı kolayca ulaşılabilecek yerde muhafaza edilmeli)

* Çıkabilecek bir yangın için söndürme cihazı bulundurulmalı ve cihazın kullanımını aile bireylerine öğretilmeli.

* Depremden sonra aile bireylerinin buluşacağı bir yer belirlenmeli. (Bu yerler, açık alanlardan seçmeli, elektrik direklerinden ve binalardan uzak  yerlerden uzak olmalı)

* Ev ve ev eşyalarına deprem sigortası yaptırılmalı.  

* Depremle ilgili kitap ve broşürler bulup okumalıyız. Okulumuzda depremle ilgili    toplantılar yapılırsa, bu toplantılara katılarak depremle ilgili bilgi edinebiliriz.

* Deprem sonrasında önemli evrak, para ya da eşyalarla birlikte dışarıya çıkma planı yapılmalı.

* Depremde evin çökebileceği hesaba katılarak, evin en güvenilir bölümü tespit edilmeli. (Bunun için yatağın iki yanına tahta sandıklar yaptırılıp içleri kitapla doldurulmalı. Kitaplar büyük bir ağırlık altında ezilmez, kalın ip sarılırsa sandığın patlaması engellenir.)

* Kıymetli evraklar (tapu, pasaport, nüfus cüzdanı) ve faturalar (elektrik su telefon doğalgaz) noterden onaylı birer fotokopileri bir tanıdıkta muhafaza edilmeli.

DEPREM ANINDA

* 10-15 saniyede bina dışına çıkacak bir konumda bulunuluyorsa, açık alana ulaştıracak bu yolu saptayın (Bu yöntem yalnızca giriş altı, giriş ve birinci katta olanlar için geçerlidir)

* Sağlam bir nesne korumasına sığınılmalı, bu yapılamıyorsa yere çöküp baş ve yüz koruyacak biçimde kapatılıp Cenin pozisyonu alınmalı. Sarsıntı anında binadan çıkmaya veya binaya girmeye çalışılmamalı. Pencerelerden, sobalardan ve kolay devrilecek eşyalardan uzak durulmalı. Asansör kullanmamalı, merdivenlerden koşmamalı.

* Binayı terk ederken kesinlikle baş yüksekten ya da tavandan düşen nesnelerden korunmalı, kask gibi bir koruyucu yoksa bir sandalye, bir tahta parçası büyük ve kalın bir kitap kullanılmalı.

* Bir yaşam üçgeni alanı yaratılmalı, Para kasaları buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi nesnelerin yanına yatılmalı.

* Mutfak ve banyo en uygun korunma mekanlarıdır. (Çünkü enkaz altında kalındığı takdirde bu bölümde hem yaşam üçgeni alanı yaratılabilir,  hem de patlayan borulardan sızan su içilebilir.)

* Deprem sırasında bir arabada bulunuluyorsa; geçitlerden, köprülerden uzakta bir yerde araba durdurulmalı.

* Deprem sırasında dışarıda bulunuluyorsa, binalardan, yıkıntılardan ve camlardan uzak durulmalı. Elektrik direk ve tellerinden, köprü, üst geçit ve tünellerden uzak durulmalı, binalara kibrit, çakmak, mum, gaz lambası gibi araçlarla yaklaşılmamalı. Binalarda gaz kaçağı olabileceği unutmamalı. Güvenli bir yerde sarsıntının durması beklenmeli.

* Enkaz altında:
Kıpırdayacak bir durumda ise ve çıkış yolu varsa hareket etmeli, yoksa konumu bozmamalı, kurtarma ekiplerinin gelmesi beklenmemeli.  Düdük varsa aralıklarla öttürülmeli. Çeşitli cisimlere vurarak bulunulan yer belli etmeye çalışılmalı.   

DEPREMDEN SONRA  

* Yetkililer izin vermedikçe binalara girilmemeli, su, gaz ve elektrik tesisatını kontrol    etmeli, vanalar ve sigortalar kapatmalı. Kibrit ve çakmakla binalara yaklaşılmamalı. Bina içinde karanlıkta kalinsa bile kibrit, çakmak mum, gaz lambası, piknik tüpü kullanılmamalı, başlangıç halinde olan küçük yangınlara müdahale edilmeli.

* Sarsıntı durduğunda binayı hemen terk etmeli. Evden ayrılırken, önceden hazırlanan deprem çantası alınmalı ve önceden kararlaştırılan alanda aile bireyleriyle buluşulmalı.

* Etrafa cam kırığı gibi kesici ve yaralayıcı maddeler olacağı için kalın elbise ve ayakkabı giyilmeli.

* Hasar görmüş binalardan uzak durulmalı, kırık cam, döküntü, çivi vb. tehlikelerden korunmalı. Bunun için bot, eldiven giyilmeli. Yerlere devrilmiş elektrik tellerinden ve kopan kablolardan uzak durulmalı.

* Acil durumlar dışında telefonlar kullanılmamalı.

* Deprem sonrası doğru haberleri yetkililerden ve kaynağından öğrenmeli.

* İtfaiye ve ambulans gibi acîl yardım araçlarının geçişini kolaylaştıracak şekilde yoldaki araçlar çekilmelidir.

*   Yetkililere ve kurtarma ekiplerine yardımcı olunmalı.

* Yardım ekibince dağıtılan eşyalardan ihtiyaç kadar almalı.

* Binanın kat sayısını, her katta kaç dairenin bulunduğunu, hanelerdeki vatandaşlarımızın sayılarını, cinsiyetlerini mümkünse adlarını, misafirleri olup olmadığı bir kağıda yazılarak,  eğer biliniyorsa evin iç planını belirten basit bir krokide çizdikten sonra kurtarma için gelen profesyonel ekibe teslim edilmeli.

Günlük Gazete Manşetleri TIK'la


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :